Preuzeto sa
http://www.onlineconversion.com/faq_07.htmPošto je tekst malo poveći i na engleskom jeziku prevešču samo deo koji spominje kako se nekad računala brzina. Pre GPS-a i ostalih modernih sprava.
Kratka napomena: Zemljina kugla je okrugla i ima kao svaki krug 360 stepeni, a svaki stepen 60 minuta. 360x60 daje 21600 minuta. Znači zemlja na ekvatoru ima 21600 minuta, tj nautičkih Milja (nM).
Stari moreplovci kad bi želeli da znaju kojom brzinom putuju u odnosu na VODU, jer na moru teško da mogu da vide kilometarske oznake na obali, uradii bi sledeće:
Jedan mornar bi uzeo peščani sat od 30 sekundi, drugi bi pažljivo odmotavao bunt sa kanapom, a treći bi brojao čvorove.
Kako sve to radi? Pa lepo. Na jedan kraj se zaveže nešto kao drvena kofa, a na užetu imate čvorove (eng:KNOT) raspoređene na jednakoj unapred određenoj udaljenosti (47 fita i 3 inča) između istih. Prvo se kofa zavitli u more sa krmene strane, zatim se bez otpora ispušta kanap sa čvorovima u trajanju od 30 sekundi. Koliko čvorova je "iscurelo" toliko brzo ide brod - U ODNOSU NA VODU! A gde je jedan čvor jednak jednoj nautičkoj milji na čas!
E sad to se nekad tako radilo, a i dan danas se UČI U ŠKOLI!
Dule, IZVINI SE ČOVEKU!
:drinks:
P.S. Osim što se u svetu nautike i dan danas koriste čvorovi, naše je pravo da koristimo mernu jedinicu km/h merenu GPS-om!
Koju i ja koristim.