E, ovako treba... > Restauracije
Kako da Ružno pače postane Labud - prepravke čamca od aluminijuma
LSI:
--- Citat: broker975fx 22, 05, 2010, 21:43:59 posle podne ---LSi, kako ide lađarska muka?
--- Kraj citata ---
Brokeru, upravo juče, privatnom poštom, dobio sam vrlo slično pitanje od Željonija na koje sam odgovorio ovako:
Citat:
Prošle subote bilo je dogovoreno peskarenje na obali Dunava, a zatim je trebalo da usledi farbanje. Po planu, sledeće nedelje je trebalo da uradim pod i unutašnje oblaganje čamca.
A situacija je da sve stoji i tako će biti narednih 10-15 dana, obzirom da čovek koji treba da mi peskari čamac neće biti u Beogradu..
Ipak, nešto sam preduzeo.
Sa Zoranom Kaćintatom sam dogovorio da mi uradi prikolicu.
Juče i danas (četvrtak i petak) sam mu odneo delove koje sam do sada pripremio (par točkova, pomoćni točak, svetlosnu instalaciju, čekrk, šapu za rudu... Moglo bi da se desi da prikolica bude uradjena ovog vikenda i da bude ofarbana do srede.
Medjutim, ništa ne ide lako.
Točkovi koje sam odneo jesu od 13" i sa četiri rupe na felnama ali razmak izmedju rupa je 108 mm, a treba da bude 98-100 mm - sad tražim drugi par felni.
Šapa koju sam ja imao bila je za rudu od 40x40 mm, a ruda će biti 60x60 mm.
Čekrk koji sam kupio ima direktan prenos (dva spregnuta zupčanika), sad sam video da postoji i model sa tri (mnogo veća sila namotavanja pri izvlačenju) ali ovaj drugi košta oko 2.600 dinara, a ja sam već platio onaj prvi 1.300... Šta sada?
Danas (petak) sam bio kod farbara da dogovorimo farbanje.
Već danima je izbegavao da mi kaže cenu; "Ma, samo dovezi čamac da ga radimo - dogovorićemo se" - uporno je ponavljao.
Pre nego što sam odlučio da peskarim čamac, rekao mi je da bi me ruke izašle 250 evra zbog složenosti skidanja stare farbe na delovima koji su nitovani.
Ipak, danas (petak) mi je rekao da bi me farbanje čamca, bez obzira što će ga dobiti posle peskarenja, koštalo 200 evra uz moj materijal (1 sloj vošprajmera na čist aluminijum; 1 sloj epoksi osnovne po celom koritu spolja; 2 sloja epoksi katrana na podvodni deo i 2 sloja PU laka na nadvodni deo i palubu; 1 sloj epoksi osnovne ili emajl laka u kabini - sve u svemu: najmanje 5-7 dana uzastopnog rada).
Tome treba da dodam još 100 evra peskarenje i 40 litara eurodizela za rad kompresora za peskarenje.
Boja treba da me košta oko 200 evra.
Kad sam sve sabrao - oduzeo sam se.
I tako, sada smišljam kako da objasnim ženi da bi sve to moglo da bude i mnogo skuplje... Šalim se - zna ona da to mora da košta ali meni se stalno motaju kojekakva pitanja po glavi i sve vreme razmišljam da li i gde bih mogao nešto da uštedim?
Sutra (subota) pre podne dolazim u Novi Sad (idem do sajma i da obidjem roditelje), a u nedelju ću da montiram skele koje sam kupio da bih na njih podigao i oslonio čamac prilikom peskarenja i možda idem do Zokija u Pazovu da vidim kako napreduje prikolica.
Eto - dosta aktivnosti.
Kraj citata.
Danas sam zaista bio u Novom Sadu.
Svratio sam do Gumiksa i uzeo uzorke nekoliko različitih kedera da bih video koji će odgovarati na mom brodu.
Svratio sam i do Zokija.
Taj čovek je neverovatan - radi ogroman brod za jednog našeg "kolegu" sa svojim prijateljem, Vladom (o tome će pisati sam Zoki ili budući vlasnik - ja mogu samo da kažem da će to biti nešto veliko i meni se čini po onome što sam video - izvrsno!).
Medjutim, samo ko je bio podstanar može da razume ono što se Zokiju upravo dešava.
U sred posla, morao je da se preseljava iz jedne u drugu radionicu. Bio sam prisutan kada su on i Vlada u četvrtak sve preneli ali gazde prostora nisu sklonili svoje mašine i nekakve police i Zoki praktično nije imao mogućnosti da nastavi posao na tom novom, velikom brodu. I šta mislite šta je uradio?
U prostoru kod vrata, juče je započeo i danas bi završio izradu novog korita jedne šiklje da je bilo malo sreće ali djavo nikad ne spava!
Danas mu je došao neki prijatelj i Zoki mu je pozajmio rezervnu bocu sa gasom. Upravo sam naišao, nekoliko minuta posle toga, kada je Zoki konstatovao da u boci koja mu je bila ostala priključena na aparat koji je koristio nema više ni trunke gasa, a bilo je kasno da u to vreme ide negde da kupi ili zameni praznu bocu!
I tako i šiklja i veliki brod će morati da sačekaju do ponedeljka da gazde oslobode prostor za rad i da stigne nova količina gasa.
U medjuvremenu, stigle su torzione osovine i ostali pribor i Zoki počinje rad na izradi nekoliko prikolica.
Dogovoreno je da mu sutra odvučem moj čamac da bi direktno sa njega "skinuo" mere za moju prikolicu, koja bi mogla da bude gotova do srede.
Inače, Zoki je zbog ovog seljakanja o kojem sam pisao gore, odlučio da preduzme neke radikalne korake.
Danas je "Stela" dobila novog vlasnika, a Zoki će u najskorije vreme postati vlasnik jednog komada zemljišta na kome će niknuti novo "brodogradilište" kako se više nikada ne bi seljakao u sred posla.
Ja Zokiju želim sve najbolje i da nastavi da radi kao do sada - mislim na njegov angažman i spremnost da zagrize...
Uostalom, verujem da će o svemu on sam imati više da kaže - nadam se da se neće ljutiti što sam ja sve ovo napisao ali nisam mogao da sve ovo ne spomenem. Čovek se slomi radeći, a uvek se dese neke stvari koje mu ne dozvole da posao uradi onako kako je planirano. Vidim koliko se trudi i s koliko elana ulazi u posao i koliko je spreman da u svemu tome "podmetne" sopstvena ledja da bi nama izašao u susret koliko god je to moguće.
Ne mogu da verujem šta sam i koliko opet napisao!
Administratori, izmislite neki način za kontrolu dužine teksta - hitno!
Srdačan pozdrav iz Batajnice!
Arsa:
Zoki je dobar majstor i iz ovoga će očito izaći još jači. Pa nek puknu dušmani. :drinks:
Žao mi je što se stvari tako bez veze odvijaju, ali sve to potvrđuje marfijev zakon. I Zokiju i tebi držim palčeve. :good:
stvlada:
g. Lazo, moj savet je posto nisam nesto video da se ljuska farba sa vaseg camca,da lepo uzmete smirglu 100 rucno ili masinom osmirglate,samo blago,nikako do aluminijuma i na to ako nemate kompresor valjkom nanesete neku nitro boju i sve ce vas to kostati max 100e.Tako sam ofarbao i svoj camac i da nije u bivsoj marini konstantno udarao u druge camce bio bi isti kao i posle farbanja,jer gde nema tragova grebanja boja se jos uvek lepo drzi.Ovo Vam je moj prijateljski savet.Glupo je da camac koji ste platili 1000e platite skoro jos toliko i farbanje,agde su ostali radovi...
LSI:
--- Citat: stvlada 23, 05, 2010, 01:20:18 pre podne ---g. Lazo, moj savet je posto nisam nesto video da se ljuska farba sa vaseg camca,da lepo uzmete smirglu 100 rucno ili masinom osmirglate,samo blago,nikako do aluminijuma i na to ako nemate kompresor valjkom nanesete neku nitro boju i sve ce vas to kostati max 100e.Tako sam ofarbao i svoj camac i da nije u bivsoj marini konstantno udarao u druge camce bio bi isti kao i posle farbanja,jer gde nema tragova grebanja boja se jos uvek lepo drzi.Ovo Vam je moj prijateljski savet.Glupo je da camac koji ste platili 1000e platite skoro jos toliko i farbanje,agde su ostali radovi...
--- Kraj citata ---
Vlado, odluku o peskarenju doneo sam posle razgovora sa Kempijem koji je bio da pogleda stanje boje i lima.
Da ne bi pričali napamet, moj poziv da naidjete do Batajnice stoji otvoren. Možemo da iskoristimo priliku da nastavimo razgovor o načinu novog postavljanja volana, tj. o izrade nekakve konzole. Na licu mesta bismo pogledali šta bi moglo i kako da se napravi tako da volan više ne bude fiksiran na zadnji zid kabine koji bih hteo da ukolnim i rešim na drugi način.
kemppi:
--- Citat: kemppi 05, 05, 2010, 11:26:17 pre podne ---
--- Citat: Impuls 04, 05, 2010, 23:11:11 posle podne ---
Ujedno, zamolio bih kemppija da prokomentarise lepljenje limova u brodogradnji.
Pozdrav, zelim ti da sto pre porines camac.
--- Kraj citata ---
Posto je tanak lim na tom gliseru(oko 1.5mm),peskiranje ne bih preporucio,jer je Aluminijum mekan,pa bi se jos vise istanjio.Dovoljno je na malo jaci kompresor staviti dodatak za peskiranje i obicnim peskom preci coskove koje ne moze smirgla da dohvati.Sve ravne povrsine se lako mogu osmirglati,boju koja se ljusti,ili je ispucala potrebno je odstraniti,antialgin se pere acetonom ili nitro razredjivacem(ne secam se tacno,ali neko vec zna),mesta na kojima je Aluminijum korodirao popuni zaptivnom masom .
--- Kraj citata ---
Sam si izmislio peskiranje celog camca,kada sam bio kod tebe objasnio sam ti ceo postupak i u ovom citatu opet ponovio,malim pistoljem za peskiranje ocistis svu necistocu oko nitni i zanitovanih limova da bi zaptivna masa i prajmer uhvatili za lim,a kao sto ti je i stvlada rekao,tamo gde farba cvrsto drzi samo presmirglas i ponovo ofarbas,s' tim sto ti ne bih savetovao nitro boju.
Nikako peskiranje celog camca,jer ce ga izbusiti kao sito i istanjiti,oplata camca je od lima 1.5mm,neznam kako si izmerio 2mm.
Ako imas jak kompresor pozajmicu ti pistolj za peskiranje,jer je moj kompresor dugacak 3m i tezak oko 500kg pa je nezgodan za transport.
Navigacija
[0] Indeks poruka
[#] Sledeća strana
[*] Prethodna strana
Idi na punu verziju