Autor Tema: Moj prvi čamac...Robertki  (Pročitano 3827 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Robertki

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Moj prvi čamac...Robertki
« poslato: 10, 06, 2012, 17:56:41 posle podne »
E ovako, posto sam u mogucnosti da moj drveni camac zamenim za ovakav, kao sto je budens pravio, hteo sam da pitam iskusnije: Da li je moguce takav camac, uzduzno preseci na polovini, i ubaciti jos oko 60 cm lima, tako da camac bude za 60 cm siri. Nakon toga bi radio kabinu a mozda bi ga i produzio za 1 metar. Neznam da li je to izvodljivo. Ovaj camac sto bih ja uzeo vec ima kabinu, ali je jako nestabilan pri ulasku na njega. Dve osobe neverujem da bi mogle zajedno da ulaze po istoj strani. Uslikacu ga ovih dana pa cu postaviti slike da vidite o cemu se radi. Nadam se da kad bi ga prosirio, dobio bi na stabilnosti a i na komforu u kabini. Sad je 1 metar u tabanu i neznam kolika je moguca maximalna sirina za takvo korito.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7053
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Moj prvi čamac...Robertki
« Odgovor #1 poslato: 10, 06, 2012, 19:02:47 posle podne »
Robertki,
Vidim po broju poruka da ste od nedavno prisutni na forumu (ili jednostavno niste želeli da se oglašavate) pa ću biti slobodan da vam kažem svoje mišljenje u nadi da će vam se javiti i oni koji su kvalifikovaniji i koji će vam dati pouzdanije savete.

Ako pronadjete na forumu moju temu koja govori o rekonstrukciji čamca od aluminijuma verujem da ćete razumeti ono što ću vam sada reći.

Dakle, svaka rekonstrukcija je veliki zalogaj.
Ako niste u mogućnosti da to što ste zamislili uradite sami, svojim rukama - bolje je da ne krećete u taj projekat.
Ako niste stručni da sami proračunate kako će se čamac ponašati nakon izmena, bolje je da ne krećete sa izmenama.
Ako nameravate da korito proširite i nadogradite kabinu, a nemate neki projekat koji je uspeo - bolje je da ne krećete u taj posao.
Ako mislite da ćete tako uštedeti nešto a da ćete dobiti mnogo - to je malo verovatno.

I sad vi verovatno mislite da sam ja neki negativan tip.

Ja sam sao jedan od onih kojima je razum govorio da se ne upuštam u ono što sam zamislio ali je srce nadvladalo pa sam tako došao do 54. stranice pisanja o toj rekonstrukciji.
Pokazalo se da su mi gotovo svi koji su obećali - zatajili. Radovi su trajali mnogo duže.
Ono što je uradjeno, često je uradjeno s mnogo propusta i nedostataka.
U odnosu na ono što sam planirao - potrošio sam mnogo, mnogo više i sada, kada sam pri kraju, kad sve saberem, mogao sam za te pare da poručim nov metalni kabinaš veći po gabaritu.

Ipak, ako sve ovo pročitate i odlučite da nastavite u tom pravcu, postupićete kao što sam i ja. U toj varijanti, želim vam da na kraju sve ispadne kao i kod mene.
Jer i posle svega, radovi su pri kraju. Čamac sada već sasvim liči na ono što sam imao pred očima kada sam kretao u rekonstrukciju i ja ću se vrlo skoro naći u njemu na vodi i verujem da ću uživati baš kao da sam kupio potpuno novu ladju. Tim pre što sam isterao do kraja nešto u šta je malo ko verovao.

Poslušajte savete onih koji se razumeju u radove na metalnim čamcima, onih koji se razumeju u plovnost, bezbednost i sve ostalo što je u vezi sa plovidbom.

Ja vam u svakom slučaju želim da donesete najbolju odluku i da posle svega budete srećni i zadovoljni kao što sam i ja.


Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj prvi čamac...Robertki
« Odgovor #2 poslato: 10, 06, 2012, 19:25:56 posle podne »
Taban korito teško da ima neko ograničenje širine, ali sigurno da širina utiče da plovne karakteristike. ne samo na stabilnost, već i na brzinu plovidbe, potrebnu snagu motora i potrošnju goriva.
Sigurno da nije dovoljno samo ubaciti traku lima, moraju se uvariti i dodatna ojačanja, kako na koritu, tako i na nadgradnji.

Možda je najbolje da se posavetujete sa nekim majstorom koji se bavi proizvodnjom i preradama metalnih čamaca. Jedan od njih je Zoran Djogo 063 506-476
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Robertki

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Moj prvi čamac...Robertki
« Odgovor #3 poslato: 10, 06, 2012, 21:05:10 posle podne »
Pa nemislim da cu ustedeti nesto a dobiti mnogo, nego imam lima i imam iskustva u varenju. Doduse nikad nisam ovo radio. Znam da treba ojacavati korito, egije, ponovo zatvarati komore... i mislim da mi je ovo jedini put da dodjem do onoga sto sam zamislio. Para za takav kabinas koji bi mi odgovarao, nemam. Ovaj mogu da uzmem, imam lim i dobru volju. Zato i pitam ovde prisutne na forumu, jer su sigurno iskusniji od mene. U svakom slucaju cenim svaki savet, pa makar to bila i kritika. Zbog toga i pitam jer se jos uvek razmisljam da li da se upustim u taj projekat ili ne. I ja sam jedan od onih kojima razum govori da ce tu biti muke, ali srce drugo kaze. Sta cu kad volem brodice a ovo je prilika da dodjem do nje

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj prvi čamac...Robertki
« Odgovor #4 poslato: 10, 06, 2012, 21:22:35 posle podne »
U tom slučaju, ne možeš da omaneš. Sigurno ćeš dobiti više nego što sad imaš, a čak i ako bude propusta, moći ćeš ih sam ispravljati.
Kao što sam već napisao, najbolje je da se posavetuješ sa Zokijem, većina nas ovde može samo da teoretiše unedogled, ali za konkretan savet je najbolje da pitaš nekoga kome je to svakodnevni posao.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Zoran Marinković

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 906
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj prvi čamac...Robertki
« Odgovor #5 poslato: 10, 06, 2012, 21:27:54 posle podne »
 hi

Mnogi veliki patenti i projekti nikada ne bi videli svetlo dana da se uvek slušao samo glas razuma,
neki su uspeli,  neki nisu....ali su svi krenuli tako nekako  "ajde da probamo..."

Ako imaš materijala i umeš ponešto i da uradiš.... pa nešto ćeš i napraviti.
Bilo lepo ili ružno - ploviće tako kako bude mogao. A da li ćeš ti biti zadovoljan...e to ćeš videti na kraju...

Ako ti taj prvi ne bude odgovarao - drugi će biti bolji...a tek treći... thumbup

I svi najveći majstori su krenuli od nekog prvog karabudža, pa su vremenom ispravljali gomile grešaka..

Naj važnije je da ženu ubediš u ispravnost odluke... sha
Deda Zoran

Van mreže Robertki

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Moj prvi čamac...Robertki
« Odgovor #6 poslato: 10, 06, 2012, 21:40:39 posle podne »
To sam prvo uradio, ubedio zenu. Pricom da ce mo zajedno ploviti Tisom, vikende provoditi zajedno na vodi itd... posto me ovako ni nevidi jer sam stalno na tisi u camcu koji se njoj bas nesto i ne dopada. Ali kabinas je vec druga prica. Sto se tice toga, od nje imam veliku podrsku

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Moj prvi čamac...Robertki
« Odgovor #7 poslato: 10, 06, 2012, 21:50:39 posle podne »
Onda guraj napred, ja bih bio najsretniji kad bi uspeo moju da ubedim da bude samnom na čamcu.

P.S. Čeka te dug i trnovit put prepravke.
       Nije ni lako, ni jeftino.

Puno sreće, a fotke i reportažu postavi na kraju.  ha llll

 114 hi

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4177
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Moj prvi čamac...Robertki
« Odgovor #8 poslato: 10, 06, 2012, 22:01:05 posle podne »
Ja bih prodao trenutni camac , kupio matrijal i uz onaj koji vec imam napravio nov camac !! Ima jedna narodna : "Seci usi , krpi du...!" a to u prevodu znaci mnogo posla a pitanje je sta bi izaslo iz toga. Mislim , to bih ja uradio. 25648
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže HOGAR

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1448
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hogar Strasni
  • Brod tip: Djena ship ''Hrabri''
  • Marina: ''Nautek'' Zemun
  • Veličina: 11 m
Odg: Moj prvi čamac...Robertki
« Odgovor #9 poslato: 11, 06, 2012, 19:52:11 posle podne »
Ja sam izgleda ovdi zalutao na ovi forum.Svi bre pricate kako bi voleli da vam je rodjena zena na camcu,aman.Pa kam gi muskarcine  sha,komsinice da sede kod kucu  no125,bre,bre.Ne znam kako vi,mada citam pa ne verujem,ja se spremam mojoj da metnem belousku u krevet,pa  jh sajkaca.Ima jedan kolega pa dao ime ladji ''Moja Sloboda'',to sve govori  lol.A kad budem nesto hteo da dodje,mislim bracni drug,onda cu joj recem ''prosla sezona belouski,kaman bre''  ha ha ha E sad, ne znam sto sam ovo ispricao,al, mozda ce nekom zatrebati  114      P.S. Molim dame koje prate forum da mi ovo ne uzmu za zlo,jer,mozda vecina njih misli isto,al nece da kazu  sajkaca
Kolumbo ko ti dade ladju, j.... te radoznala

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7053
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Moj prvi čamac...Robertki
« Odgovor #10 poslato: 11, 06, 2012, 21:14:45 posle podne »
Čitam šta ovaj Hogar piše... Ko ga ne zna pomislio bi... A ono, on se samo gica li gica.

Prijatelju, mnogi od nas su već prevazišli tu fazu sa beouškom. Kod moje ne pomaže ni to što ne zna da pliva.

Zato je najbolje da sami sebe uverimo da su nam one baš potrebne. Eto, ja sam sebi već par puta objasnio kako će baš biti dobro da žena bude sa mnom na čamcu - zbog ravnoteže, pošto mi je čamac uzan i visok.

Onaj drugi, strastveni pecaroš, voli ženu zato što ima gliste...

Ma, svako nadje neki razlog. Od udaranja u talambas i muškarenja najčešće ispadnu maškare koje nam se obiju o glavu.


Zaključak:
Robertki, vi ste dobro počeli i samo nastavite tako (mislim na to da žena bude deo priče). A da li ćete da sečete i krpite ili ćete novo - to je manje važno ako vi na kraju budete zadovoljni.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Moj prvi čamac...Robertki
« Odgovor #11 poslato: 11, 06, 2012, 21:17:07 posle podne »
Nezna da pliva??!!
Pa sad je meni jasna cela prica oko labuda i produzivanja i nadgradjivanja i tankih zica....

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Moj prvi čamac...Robertki
« Odgovor #12 poslato: 11, 06, 2012, 21:33:45 posle podne »
Kolega ako imas materijal,aparat,znanje i vreme udri  114

Van mreže HOGAR

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1448
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hogar Strasni
  • Brod tip: Djena ship ''Hrabri''
  • Marina: ''Nautek'' Zemun
  • Veličina: 11 m
Odg: Moj prvi čamac...Robertki
« Odgovor #13 poslato: 12, 06, 2012, 09:28:36 pre podne »
Lazo,ja bi te molio da me vise ne ofiras  lol,taman su pomislili ozbiljno,bre  ha .Robertki,mada se sa Saletom NB vise ne slazem,nego sto se slazem,sad moram da se slozim  lol.Zovi Zorana,njegovog druga,koga ti je predlozio,i pitaj slobodno oko detalja.Ne sumnjam da ce ti pomoci,i to bez nadoknade,jer je neosporno da je dobar covek,koji  razume situaciju u kojoj se nalazis  114
Kolumbo ko ti dade ladju, j.... te radoznala