Суво утапање
Звучи невјероватно по називу али овај феномен се појављује у свијету а посебно у Америци гдје се све више пажње посвећује овој појави. Према званичним истраживањима из 2005 године у Америци је 2005 године број случајева утапања достигао бројку од 3600 жртава од чега је један постотак био у оваквом случају.
Наиме о чему се ради?
Један десетогодишњи дјечак из Јужне Каролине је умро код куће од последица сувог утапања, након више од сат времена колико је провео од повратка кући са пливања. Овакав тужни догађај скреће пажњу на чињеницу да се нажалост, може умријети од посљедица утапања сатима након што особа буде потопљена у води. Његова мајка је изјавила како наводе извори да није знала да дијете може причати,ходати а истовремено и имати плућа пуна воде. Дјетету је вода ушла у плућа док је пливао у базену. Наиме није имао никакве знаке дисајног застоја, али је имао незгоду у базену. Када је дошао кући пожалио се је мајци да је поспан и легао. Обишавши га након сат времена мајка је примјетила да му је лице било прекривено „бијелом спужвастом твари”. Позвала је хитну...али било је прекасно.
Један дио настрадалих од утапања отпада и на жртве које умру након 24 часа од последица уласка воде у распираторни систем међу којим је велики дио дјеце. Dr. Daniel Rauch, педијатар у New York University Langone Medical Centru указује на три битна знака, гдје родитељи требају пазити и обратити пажњу: тешкоће при дисању, изражена поспаност и промјене у понашању. Сва три симптома резултат су недовољног протока кисика у мозак због воде у плућима.
Дјечак из приче на почетку је показивао два симптома: промјене у понашању и поспаност. Др. Rauch је нагласио да је веома тешко уочити наведене симптоме код дјеце, а поготово мале дјеце, која понашање могу промијенити врло брзо, а могу се и лако уморити од трчања и игре.
Али, ако је ваше дијете ишло на пливање, а након тога показује горе наведене симптоме, требали бисте позвати хитну помоћ или дијете хитно одвести у болницу. Ако се вода налази у плућима, љекар ће ставити цјевчицу у плућа и истиснути кисик кроз цјевчицу притиском. Тако се плућа правовремено сама излијече.
Утапање је значајан узрок оштећења и смрти, написала је dr. Suzane Moore Shepherd u članku objavljenom na portalu e-medicine. Prema dr. Moore Shepherd, утапање је: „смрт која је посљедица гушења која је настала за вријеме урањања у текућину, најчешће воду, или унутар 24 сата од урањања“. Појам „унутар 24 сата од зарањања“ укључује стање које је до сада било познато као „суво утапање“, у којем се жртвина плућа испуне водом, али жртва не умире одмах, већ, као у дјечаковом случају, одлази кући и умире касније…
Извор:www.medicalnewstoday.com
www.uppz.hr