Iza bilo kakvog izvora na 230V naizmenicne struje potrebni su osiguraci i FID sklopka ili ako vec imas osigurac samo FID sklopka, dakle i iza invertera. Uostalom cesto i kad prikljucis struju sa kopna, ona se prikljucuje na ulaz invertera, a inverter na svom izlazu sprovede tu struju kada je prisutna i iskljuci sam inverter, a kada nije prisutna, odvoji ulaz i pocne da radi kao inverter tj. generise struju na istom izlazu od energije akumulatora. Obrni-okreni to je izvor naizmenicne struje koji je opasan po zivot.
Da, moze struja invertera da ubije coveka!
Evo "principa ubijanja struje" da bi ste shvatili da nije potrebna velika snaga i sta je u pitanju. U dodiru coveka sa strujom dolazi do kontrakcije ljudskih misica. Npr sa jednosmernom strujom, to je kada liznete plus i minus baterije, pa vas pecne, doslo je do jedne kontrakcije misica jezika, ali posto je to nizak napon i posto je u pitanju jedna kontrakcija, nije opsano po zivot. Na suvoj kozi to necete osetiti i to do nekih napona do oko 32 volta, nakon toga, treba biti obazriviji i sa jednosmernom strujom, jer sam udar moze biti prilican i to moze biti opasno za na primer srcane bolesnike, a kod zdravih izazvati sok od "udarca". A postoje jednosmerni naponi i od par hiljada volti u nekim slucajevima gde se koriste. U svakom slucaju kako se koriste uglavnom niski naponi jednosmerne struje u vecini slucajeva, retkost je da ona nanese povrede. Naizmenicna struja je opasnija jer ona menja polaritet 50 puta u sekundi (50Hz), kao da u svakoj sekundi 50 puta zamenite plus i minus kleme jednosmernog napona sto ce reci da se vasi misici kontrahuju 50 puta u sekundi, a srce coveka radi sa ritmom od oko 1Hz tj jedna kjontrakcija u sekundi, upravo to sto naizmenicna struja forsira srce 50 puta brze da se kontrahuje je opasno po zivot. Plus sto je naizmenicni izvor na 220V, a imali ste kontrakciju i sa 1.5V jednosmerne struje. Uostalom, sigurno je vecina nas nekad otisla na neku terapiju, gde su vam onim nalepljenim elektrodama angazovali masazu/kontrakciju misica veoma malim strujama, pa ste imali prilike da iskusite kontrakciju misica strujom.
To sto kazes da te vise puta udarila struja, prvo cu reci da si nepazljiv, a drugo da imas srece jer si pipnuo vod pa te je udar odbacio, problem je kada se ljudi uhvate za vod, jer taj sok tj ta kontrakcija izazove grc tj da jos ruka cvrsce uhvati vod i onda je problem odvojiti ruku od voda za slucaj da nema FID sklopke koja prekine struju. Da se razumemo i udar kroz FID sklopku nije prijatan i ne treba se opustiti pra radu sa strujom ako je imate, ali ona daje sansu za prezivljavanje.
Par bezbedonosnih saveta za rad sa naizmenicnom strujom. Uvek raditi u obuci i odeci sa strujom, jer je otpor struji kroz telo coveka do zemlje mnogo manji nego kroz coveka, carapu (izolator), cipelu (izolator) do zemlje. Naravno, nikada mokar ne raditi sa strujom. I jedan jako dobar starinski savet, upravo za "pipkanja" prilikom testiranja struje - vrsiti merenja npr glinericom ili slicno sa jednom rukom, a drugu drzati u zadnjem dzepu pantalona. Zvuci smesno, ali stvar je u sledecem otpor je mnogo veci kroz tu ruku do poda kroz cipele, nego kroz tu ruku preko srca do druge ruke u zid ili neki drugi uredjaj.
Covekov organizam se ponasa kao los provodnik, ali svakako je bolji provodnik nego izolator. Ako me secanje sluzi dobro, mislim da kada jednom krene struja kroz coveka, elektricni otpor ljudskog tela je oko 300 oma, po nekom podatku iz literature o HTZ zastiti.
Aha, vidim da smo kucali u isto vreme Kapetane, sema FID sklopke je vrlo jednostavna, moze se naci svuda na internetu, povezuje se kao i dvopolni osigurac, vrlo jednostavno. Ona cak i izgleda kao automatski osigurac. Na internetu cete naci mnogo vise informacija pod nazivom RCD jer se na engleskom tako zove, skraceno od "residual current device". Evo par linkova sa semom povezivanja i njenog izgleda:



Ako moze moderator nek ostavi samo slike, umesto linka, pa da ostanu trajno ako se link promeni, ali nije ni bitno, samo kucajte "rcd" u google-u i nacicete puno prikaza FID sklopke i njenog poevzivanja.
(sredjeno !, -Kapetan)