Nautika opšta... > Nautičke reportaže

Prolazak kroz prevodnicu , kratko uputstvo...

<< < (6/9) > >>

Kapetan:
pa jos pored struje za koju uzmu pare da nam uzmu i za prelaz ... pu pu pu da se ne dosete

Kapetan:
ove godine bi bila fora svi odjedanput da prodjemo !

IKA:
prošle godine sam prelazio mnogo manje prevodnice zajedno sa još 45 lađi , bilo mnogo interesantno , žena mi vrištala ali nisam skontao dal od sreće ili je nešto drugo bilo u pitanju

tomicbanee:
O prevodnici "Djerdap I"
Brana "Derdap I" podignuta je kod Sipa (942+950) stvorivši akumulaciono jezero dugačko preko 350 kilometara, sa usporom toka Dunava do Novog Sada (1.253), Save do Šapca (102) i Tise do Bečeja (66).
Prevodnice na "Djerdapu I" su dvostepene i nalaze se na  rumunskoj i našoj strani. Dužina prevodnica je 310 metara, širina 34 i dubina  oko 4.5 metra na rumunskoj i oko 5.5 metara na našoj strani. Komore su od armiranog betona. Prevodnica je opremljena  glavnim vratima čija je visina 22 metra i pomoćnim  visine 12.5 metara. zatvarači za upuštanje i ispuštanje vode u prevodnici prečnika su 6 metara i ima i pomoćne zatvarače istih dimenzija. Propusna moć prevodnice je oko 50 miliona tona nosivosti godišnje.
Ukupna dužina brane po kruni je 1.278metara, dužina prelivne brane je 441 metar, dužina elektrana na rumunskoj i našoj strani po 214 metara, a dužina neprelivnog dela brane na našoj strani je 186, a na rumunskoj 117 metara. Brana ima 14 prelivnih polja i 13 stubova. Širina prelivnih polja je 75 metara, a širina stubova 7 metara.  Prelivna ivica se nalazi na 55.2 metra nadmorske visine, a najveća  gradjevinska visina brane je na 59.58 metara nadmorske visine.
Ono što je zanimljivo i važno,  preko svih prelivnih polja brane obezbedjen je odvod od  oko 15.500 kubika vode u sekundi. Uz odvod vode kroz turbine, ukupan projektovani odvod vode  ili proticaj Dunava je  oko 22.000 kubika vode u sekundi. Ako se zna da je prosečan odvod Dunava preko brane  oko 5.500 kubika vode u sekundi, jasni su kapaciteti odvoda brane. Procena stručnjaka je da bi pun kapacitet mogao da se dogodi jednom u 1.000 godina. Instalirani agregati spadaju u najveće u svetu, a "Derdap I" ubraja se u najveće hidroelektrane u svetu.

mossi:

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju