(MARITIME ENGLISH)
Енглески језик је међународно признат језик у свим облицима поморске комуникације. На унутрашњим пловним путевима користе се званично и равноправно, поред енглеског, и други светски језици: немачки, француски и руски. Да би се избегле грешке и забуне због неразумевања и кориштења различитих фраза, израза, скраћеница и сленгова и обезбедила поуздана, једноставна и недвосмислена комуникација на релацији брод-обала и обрнуто, између бродова, као и унутар самог брода између чланова посаде било је неопходно нормирати енглески језик. Све већи обим водног саобраћаја и вишенационалност чланова посаде који говоре различите језике или говоре енглески језик различитих изговора наметнули су решавање питање стандардизације енглеског језика у поморству и обавезност његове употребе у први план.
Проблеми у комуникацији могу бити узрок неспоразума који доводе у опасност брод, људе на броду и животну средину (Пример грешке у разумевању садржаја информације: “Ship is sinking” је схваћена као “Chief is sicking”! ).
Године 1973. Одбор за поморску сигурност закључио је да ће се у случајевима када долази од тешкоћа у споразумевању у пловидби употребљавати заједнички језик, те да тај језик треба да буде енглески. Као резултат тог закључка састављен је Стандардни поморско-навигацијски речник (SMNV - Standard Marine Navigational Vocabulary.
Према Међународној конвенцији о стандардима за обуку, стицању овлаштења и држању страже помораца из 1978. (STCW 78/95), са изменама и допунама из 1995. године захтева се да кандидати за стицање овлаштења официра страже на бродовима од 500 БТ и већим буду способни да успешно користие SMNV.
Када је потребно назначити да се морају користити или ће се користит Стандардни поморско-комуникацијски изрази (SMCP – Standard Marine Communicational Phrases), може се упутити следећа порука:
„Молим, користите се стандардним поморско-комуникацијским изразима” или „Користићу се стандардним поморско-комуникацијским изразима”.
У комуникацијама копно-брод и брод-копно или радио-комуникацијама уопште употребљава се следећих осам врста ознака порука
1. Упутство (Instruction),
2. Савет (Advice),
3. Упозорење (Warning),
4. Обавештење (Information),
5. Питање (Question),
6. Одговор (Answer),
7. Захтев (Request) и
8. Намера (Intention).
СРИЦАЊЕ ЕНГЛЕСКОГ АЛФАБЕ
У свим случајевима када је потребно срицати речи користи се следећа таблица према међународни сигналом кодексу (МСК) :
A
Alfa /алфа/
B
Bravo /браво/
C
Charlie /чарли/
D
Delta /делта/
E
Echo /еко/
F
Foxtrot /фокстрот/
G
Golf /галф/
H
Hotel /хотел/
I
India /индија/
J
Juliet /џулијет/
K
Kilo /кило/
L
Lima /лима/
M
Mike /majk/
N
November /новембер/
О
Oscar/оскар/
P
Papa /папа/
Q
Quebec /квибек/
R
Romeo /ромио/
Ѕ
Sierra /сијера/
T
Tango /танго/
U
Uniform /јуниформ/
V
Victor /виктор/
W
Whisky /виски/
X
X-ray /екс реи/
Y
Yankee /јенки/
Z
Zulu /зулу/