21. март - Светски дан шумарства - World Forestry Day
Ideja o Svetskom danu šuma, rođena je na 23. sednici Generalne skupštine Evropske poljoprivredne konfederacije 1971. godine. Kasnije, iste godine, Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO), podržala je ideju, verujući da bi takav događaj doprineo povećanju svesti o značaju šuma i saglasila se sa godišnjim obeležavanjem u celom svetu.
Izabran je 21. mart, kao dan jesenje ravnodnevnice na južnoj, odnosno prolećne na severnoj hemisferi, kao dan proslave i obeležavanja tri ključna aspekta šumarstva: zaštite, proizvodnje i rekreacije.
Šuma nije samo obična skupina drveća, već složena biogeocenoza šumskog drveća, koje međusobno utiče jedno na drugo i na sredinu u kojoj se nalaze, te zajedno sa ostalim biljnim i životinjskim svetom koji je okružuje formira složeni ekosistem koji zovemo šumom. U šumi, u međusobnoj korelaciji žive gotovo sve biljne i životinjske vrste, a u šumskom zemljištu se nalaze brojni varijeteti beskičmenjaka, bakterija i gljiva koje imaju esencijalnu ulogu u kruženju materija u zemljištu, šumi i prirodi u celini.
Šume obezbeđuju mnogo značajnih funkcija za celo društvo, uključujući svežu vodu, siguran dom za floru i faunu, građu za naše kuće, celulozu za papir, predivne pejzaže, surovu životnu sredinu za one koji uživaju u divljini, kao i arheološko i istorijsko nasleđe.
Šume se danas prostiru na oko 4 milijarde

u celom svetu, što čini nešto preko 30% ukupne kopnene površine zemljine kugle, sa ukupnom drvnom zalihom od 434 milijardi m3, ili samo 108 m3/ha u proseku, što je na ivici devastacije. Od ukupne površine pod šumom, 30% je proizvodnih (1,2 mlrd

), 21% zaštićenih, ili zaštitnih funkcija šume (840 mil

), 25% sa višestrukim funkcijama (1 mlrd

) i 24% bez jasno definisanih funkcija (960 mil

).
Važno je istaći izuzetnu neravnomernost rasporeda šumskih površina, čemu u prilog govori i činjenica da se u samo 5 zemalja u svetu (Rusija, Brazil, Kanada, SAD i Kina) nalazi preko 50% ukupne svetske šumske površine.
Izvor Eko forum