Autor Tema: Koji motor do 10 KS ?  (Pročitano 28390 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Zoran022

  • Gost
Koji motor do 10 KS ?
« poslato: 19, 02, 2009, 14:21:45 posle podne »
Pažljivo sam čitao teme o vanbrodskim motorima, ali nisam našao odgovor koji bi zadovoljio moju radoznalost :)
Naime, na čamcu sa slike imam vremešni T4 koji me je verno služio dugo godina ali je već počeo da posustaje, pa bih da ga zamenim novim ili novijim.
Sobzirom na konstrukciju čamca, to bi trebao da bude motor manje snage. E sad ... 2T ili 4T pitanje je sad ...
Načelno, ne prelazim neke veće razdaljine ... najduže idem od Belegiša do ušća Tise, retko sam ulazio u Tisu, ponekad u Karaš. Uglavnom se muvam u nekih 5-6 kilometara. Ali, vrlo često sam dosta pun ... oprema za kampovanje, drustvo od 3-5 osoba + pićence i klopence + ja, pa vidim da bi mi trebalo nešto malo jače od T4.
Pa bi da priupitam:
1.- Da li bi investicija u 4T bila ekonomski opravdana u odnosu na 2T? Mislim na odnos cena/potrošnja/snaga/moje potrebe. Motor retko skidam u toku sezone, pa težina motora ne igra bitnu ulogu.
2.- Nov ili polovan je drugo pitanje. 2T su verovatno stariji i jeftiniji a 4T su noviji i skuplji ... opet u vezi odnosa cena/potrošnja/snaga/moje potrebe
3.- I na kraju, šta bih trebao da izbegnem od kupovine ako se odlučim za polovnjaka? Mislim na marku, tip, model ... nisam baš često menjao motore ali vidim da ljudi voze svašta, sa manje, više ili bez problema. Ovi bez problema su sa novim motorima :)
Hvala unapred na savetima i preporukama.

Van mreže Kolega

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • ,,Dane provedene na vodi Bog ne racuna'' - rtg
???: Koji motor do 10 KS ?
« Odgovor #1 poslato: 19, 02, 2009, 14:35:15 posle podne »
Vidim da imamo slicne dileme.
Ono sto sam ja do sada zakljucio je da je 8KS zlatni standard. Mislim da bi nam Colonelo mogao reci nesto vise o tome.
Obzirom da ne skidas motor sa camca, onda je ipak bolje da se opredelis za 4T. Jeste skuplji ali i daleko ekonomicniji. Naravno, pod pretpostavkom da kupujes nov motor. Ali opet i tu imas kvaku (bilo je govora na forumu o tome koliko papreno domaci majstori naplacuju prvi servis novog motora).
Moj poznanik je kupio Yamahu 8KS, 4t za smederevca i camac leti. Nema greske. Platio ju je kod ovlascenog distributera oko 1800 evra.
Tako, odluka je samo na tebi.
Ja cu se, kada mi ta stavka dodje na red, ipak opredeliti za neki polovni 8ks, 2t. Sto zbog cene, a sto zbog toga sto cu zadrzati Tomos 4, koji cu voziti na kratkim relacijama (veci deo vremena, uzivanje na vodi. ,,Imas ficu pa se sa njim svrckaj``  :dance1:). Jaci motor bih koristio samo u redjim i ,,zahtevnijim`` prilikama.
Poz.

p.s. na koju temu da postavim pitanje ,,Ima li neko pravilo kako se postavljaju dva motora na krmnu dasku?``

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Koji motor do 10 KS ?
« Odgovor #2 poslato: 19, 02, 2009, 14:36:57 posle podne »

p.s. na koju temu da postavim pitanje ,,Ima li neko pravilo kako se postavljaju dva motora na krmnu dasku?``


plovila :)  mada mozes i ovde u vanbrodske motore


Van mreže Kolega

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • ,,Dane provedene na vodi Bog ne racuna'' - rtg
???: Koji motor do 10 KS ?
« Odgovor #3 poslato: 19, 02, 2009, 15:25:45 posle podne »
Sve zavisi koliko vremena provodis na vodi.
Ali za potrebe rekreacije i ribolova, polovi 2T nema greske.

Van mreže Labud 1258

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 427
  • Pol: Muškarac
  • Ko ne voli karanfile ne treba da živi
    • Revir 2
???: Koji motor do 10 KS ?
« Odgovor #4 poslato: 19, 02, 2009, 17:05:34 posle podne »
Jos jedna bitna stvar, 2 t motori ne moraju biti stariji, znam za Yamahu i Tohatsu da ih jos uvek prodaju, tako da ako malo potrazis mozes naci neku lepu osmicu.

Imao sam takav camac i stvarno mislim da je to optimum cene/potrosnje/snage

Mog Smederevca sam vozio jedno vreme sa 2 Tomosove 4, jedna je stajala na svom mestu (  na zrcalu ) a druga pored nje dovoljno daleko da se ne dodiruju propeleri, ja sam to uradio bez nekog razmisljanja i ne znam dali tako treba ali je isao odlicno

Van mreže Labud 1258

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 427
  • Pol: Muškarac
  • Ko ne voli karanfile ne treba da živi
    • Revir 2
???: Koji motor do 10 KS ?
« Odgovor #5 poslato: 19, 02, 2009, 17:53:50 posle podne »
2 t motore mozes naci i za male pare ali bi najbolje bilo kada bi mogao uzeti nesto provereno.
Uvoze ih iz Svajcarske, moj drugar je kupio Yamahu 6 ks za 300 E, prilicno je stara po mojoj proceni od 82 do 85 god, kada je uzeo platio je jos 40 E za servis ( svecice, ulje u cizmi i jos neke sitnice ) i od tada sipaj i vozi - bez glavobolje i majstora.

Ja se licno nebi odlucio za stariji model 4t, pitanje je koliko je prethodni vlasnik odrzavao i kako .

Nadam se da sam ti bar malo pomogao.

Van mreže Outboard Master

  • Moderator
  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
???: Koji motor do 10 KS ?
« Odgovor #6 poslato: 19, 02, 2009, 18:58:57 posle podne »
@ zoran

-ekonomski gledano treba naravno uzeti 4t ili elektro motor. il vesla  :taunt: :dance1: salim se malo.
- finansiski gledano su 4t skupi i za tvoje potrebe sto si naveo , nepotreban.
- 2t ima naravno i skroz novih i starih to sve zavisi koliko para hoces da ulozis.
- moji licni favoriti te klase koju trazis su (2 taktni): johnson 6 sea horse , evinrude 9,9 model 80tih, selva 9,9 , yamaha 8 ks ili 10 , mercury 7,5 ili 9,8 ... ovo su motori za koje bih ja rekao da su odlicni po svemu. u potrosnji su svi motori navedeni identicni, nije me to nikad interesovalo pa zato nemogu puno o tome da kazem.
- ovde na forumu ces puno puta procitati da se neuzima premali motor , ako vec gledas na potrosnju . sto je potpuno tacno.
- pratim cene 2 taktnih motora sto uvoze is svajcarske (ja to bas neverujem ali to nije vazno), i cene su savim u redu za srbiju , samo poneki modeli su prskupi ali vecina imaju dobre cene.

Sto rece Forumas KOLEGA , da je za te zlatna standard 8 ks ... :good:

Van mreže Bane

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 422
  • Pol: Muškarac
???: Koji motor do 10 KS ?
« Odgovor #7 poslato: 19, 02, 2009, 19:08:03 posle podne »
evo kako je bilo kod mene, kupim camac nemam motor, pocnem da trazim. najbolje bi bilo za sto manje para sto vise snage. uzmen jedan na probu, iscimam ga do camca....mrtav, drugi-treci....
onda popizdim, stavim pare u dzep i pravac ovlasceni serviser-prodavac (bar tako mislim).
dobar dan , sta ima za do 600 covek pokaze / ja izaberem.
rezultat evinrude 6ks 2t, 420e, godiste - ne secam se, mislim 92.
navodno uradjen servis, stavim na camac upalim i vozim. na pocetku problemi sa protokom vode, gomila skoljki u sistemu u situ i kod 2 sita kod impelera. ocistio i od tada nemam nikakav problem .imam ga vise od godinu dana.
uvek se kod kupovine vodim logikom, uzmi sto ti se svidi na prvi pogled, a u okviru finansijske konstukcije, tako je bilo i sa camcem.

dakle, izbor je samo na tebi, slobodno se prepusti intuiciji, sto vise gledas - manje ces videti.

to je neka moja logika - mozda pogresna - mozda...

puno srece u izboru novog pogona, a t4 ostavi za svaki slucaj, i javi sta si pazario :drinks:
Duško Radović: Pametni i skromni ljudi neće ono što ne mogu. Zato se drugima čini da oni mogu sve što hoće.

Van mreže Vlada 69

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 369
  • Pol: Muškarac
  • Dunav-Sveta reka
???: Koji motor do 10 KS ?
« Odgovor #8 poslato: 21, 02, 2009, 21:28:40 posle podne »
Zaboravi T-18.Ja kad sam kupovao 2006 moju hondu 8 ks razlika izmedju 2t i 4t je bila samo 100 eur ! Tisi,malje trosi...Ceo zivot sam vozio dvotaktne motore a sada 4t.I od sada samo 4t.Sa motorom od 8-10 ks mozes lepo gurati i neku vecu ladju (verovatno ces i to jednog dana imati).

Van mreže Bane

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 422
  • Pol: Muškarac
???: Koji motor do 10 KS ?
« Odgovor #9 poslato: 21, 02, 2009, 21:45:21 posle podne »
.... onda popizdim, stavim pare u dzep i pravac ovlasceni serviser-prodavac (bar tako mislim).
dobar dan , sta ima za do 600 covek pokaze / ja izaberem.
rezultat evinrude 6ks 2t, 420e, godiste - ne secam se, mislim 92....

Neću ti ništa ako mi kažeš gde si to našao  :)

Dobio sam cenovno prihvatljivu ponudu za Tomos 18, ali ne znam koliko bi to bilo odgovarajuće za moj čamac. Ne znam detalje o motoru pošto ću da ga razmatram kao opciju tek nakon vaših mišljenja, onako generalno, o tom motoru. Unapred hvala.
Evo i slička tog motora ...

galija na adi...mislim da se tako zove, a to je bilo prosle godine maj ili juni a i malo sam se cenkao ali teskoooo je bilo
Duško Radović: Pametni i skromni ljudi neće ono što ne mogu. Zato se drugima čini da oni mogu sve što hoće.

Van mreže Kolega

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • ,,Dane provedene na vodi Bog ne racuna'' - rtg
???: Koji motor do 10 KS ?
« Odgovor #10 poslato: 21, 02, 2009, 22:26:51 posle podne »
Kada udjes kolima u krug Ade Ciganlije, vozis do prvog kruznog toka gde skrenes desno. Udjes u sumarak i posle nekih 500 m (nisam bas vest u oceni daljine)
naci ces sa desne strane. Budu ispred uvek parkirani i neki brodici.

Ajde ,molim te, javi sta imaju od tih manjih motora i koje su cene.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
???: Koji motor do 10 KS ?
« Odgovor #11 poslato: 21, 02, 2009, 22:53:55 posle podne »
Važi, pogledaću i popisati sve što bude bilo od tih manjih motorića, pa cu ti poslati na PP.

nemoj na pp,nego ovde da vidimo šta se nudi i po kojim cenama
Dunav je moje more.....

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Koji motor do 10 KS ?
« Odgovor #12 poslato: 21, 02, 2009, 23:06:20 posle podne »
Važi, pogledaću i popisati sve što bude bilo od tih manjih motorića, pa cu ti poslati na PP.

a bre ljudi milon puta kazem slobodno ostavite informacije ..

Van mreže Bane

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 422
  • Pol: Muškarac
???: Koji motor do 10 KS ?
« Odgovor #13 poslato: 21, 02, 2009, 23:21:20 posle podne »
evi i mog - kako rece skipper - vranca
Duško Radović: Pametni i skromni ljudi neće ono što ne mogu. Zato se drugima čini da oni mogu sve što hoće.

Van mreže Bane

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 422
  • Pol: Muškarac
???: Koji motor do 10 KS ?
« Odgovor #14 poslato: 21, 02, 2009, 23:29:18 posle podne »
da prodam vranca :nono: :nono:
samo da ga malo podgojim :lol:
Duško Radović: Pametni i skromni ljudi neće ono što ne mogu. Zato se drugima čini da oni mogu sve što hoće.