Konzervacija gume
Tek sa početkom godišnjeg odmora, većina od nas često počne razmišljati o održavanju gumenjaka,međutim za mnoge stvari tada je već pomalo kasno. Da ne bi došlo do poroznosti gume, upijanja raznih boja u gumu i plastiku, tube i plastiku je potrebno na vreme rasoliti, oprati od prljavština i eventualno
namazati zaštitnim sredstvima. Bez obzira da li je tuba vašeg gumenjaka rađena od poliuretana, hipalona ili polivinil hlorida potrebno je tokom upotrebe plovilo redovito negovati.
Zato hajdemo redom, najbolje od početka tj kraja sezone...
Pretpostavljamo da ste gumenjak izvukli na suvo. Ukoliko nemate mogućnost ispiranja mini wash-em u dvorištu, uradite to u marini. Preporučujemo kupovinu mini wash-a jer su danas cene nekih takvih pomagala došle na cenu nekoliko pranja u marinama. Jedna od stvari na koje morate paziti kod
korištenja mini wash-a je da mlaz pod pritiskom ne približavate gumi, kao ni da vam ugao mlaza prema gumi nikad ne prelazi 60 stpeni, jer lako možete oštetiti gumu ili je čak i probiti. Voda obavezno mora biti hladna… nikako para!!!
Nakon skidanja vegetacije sa podvodnog dela ostaje nam ispranje i ostatka broda u slatkoj vodi. Nakon toga potrebno je sve gumene delove na brodu obraditi sredstvom za "dubinsko čišćenje". To sredstvo postoji u obliku spreja, tečnosti ili paste. Sitne nečistoće koje se uvuku u strukturu materijala na ovaj način izvlačimo iz materijala i na taj način onemogućene su sve hemijske reakcije i oksidacija unutar materijala. Ovogodišnje mrlje koje ostavimo u materijalu dogodine ćemo jako teško isprati. Nakon ovakvog «dubinskog pranja» guma se ispira u slatkoj vodi ( opet prednost ima postupak pranja pod
pritiskom ) i ostavi se na vazduhu kako bi se dobro osušila. Kada je guma suva namaže se sredstvom koje će joj dati sjaj i impregnirati gumu.
Nakon ovakvog postupka bi šteta bilo našeg ljubimca ne prekriti ceradom, tj bilo kakvom zaštitom od sunca i prašine. Idealno bi bilo ukoliko bi mogli mazanje za impregnaciju i sjaj ponoviti još 2-3 puta u toku godine. Ukoliko ovo ne uradite tokom zimovanja onda obavezno još jednom pre spuštanja u vodu.
Naravno da ima kojima gumenjak stoji malo duže u vodi, a nekima i celu godinu. Gumu je u takvim uslovima preporučujemo namazati impregnacijskim sredstvom svake 3-4 sedmice.
Vodite računa ukoliko to radite dok je gumenjak u vodi da obavezno obratite pažnju da sredstvo nezagađuje vodu.
Vazduh u tubama ostaviti na oko 80% naduvanosti ( maksimalno propisanog od strane proizvođača ), a niža zimska temperatura učini će ostalo. Sve delove od hroma, takođe je potrebno očistiti od patine, koja se pojavljuje i kod najkvalitetnijih materijala. Kao najbolje sredstvo za zaštitu hroma preko zime pokazala se vazelinska mast . Ukoliko hromirane delove namažete vazelinom, neće doći do oksidacije, a tako ni do mat-patine. Za drvo takođe postoje različita zaštitna sredstva, kako za čišćenje, tako i za zaštitu preko zime.