Autor Tema: uradi sam! splav  (Pročitano 15917 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sLLayer

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 181
uradi sam! splav
« poslato: 26, 11, 2009, 15:09:20 posle podne »
Poz, novi sam na forumu i evo moj prvi korak :scare:

Evo skonta da napravim neko kratako objasnjenje kako da napravite camac - splav za ribolov (mozda vas vecina to zna)

znaci ko nema novaca da kupi camac koji su po meni prilicno skupi evo jednog dobrog recepta

za ribolov je najvaznije da je camac stabilan, drugo vazna je i velicina sto cete sami vi odrediti prema svojim potrebama i mogucnostima (finansijama)

potreban materijal -burad (limena koja na svakom cosku vidjate, a najbolje naci na nekim otpadima otprilike 50din 1 bure)
                         -grede (mozete raditi od drveta splav ili od zeljeza, moj savjet je od drvenih greda jer se drvo bolje savija i dise na valovima a metal puca na varovima - ukoliko ste iskusan varioc ide naravno metal :lol:
                         -daska (colarica koju cete na kraju premazati zastitnom bojom ili cim vec)

(kolicine svega sto sam naveo nisam stavio zato sto cete vi raditi razlicite velicne camaca prema potrebi)

1. korak

burad poredate jedno iza drugoga znaci ako imate 6 buradi 2 reda po 3 bureta zavarite, vazno je da burad varite oko citavog kruga jer ce biti cvrsca a ne samo ka pikujete onda ih ofarbajte zastitnom bojom



2. korak

da bi camac bio pokretljiv bitno je da na vrhu buradi napravite spiceve kao dvije kupe (to ce vam uraditi svaki limar, a bitno je da uradi od malo jaceg materijala radi prilaska obali i udaranja spiceva od kamenje) te spiceve navarite na na redove koje ste vec predhodno napravili



3. korak za ovu velicni splava potrebne su vam 3 grede 8x8 i 4 grede 4x3

znaci na ove deblje grede urezete lukove na koje ce leci burad


 i postavite ih, zatim dodatno fiksirate sa sa flahom tako sto cete obuhvatiti oko bureta sa flahom i fiksirati ga za gredu

debele grede poredate ovako



tanke grede cete poredati preko debeli greda okomito



4. korak po tankim gredama zakujete colaricu koju cete onda ofarbati

Dobili ste povrsinu koja se nece skoro nikako ljuljati (zavisi od velicine) sa koje je ljepota pecati ribu

sada mozete tu jos svasta raditi naprimjer klipice, tendu, ugraditi motor tako stocete jos dvije grede fiksirati ispod splava na debele grede i izmedju njih ubaciti dasku peticu na koju stavljate motor

evo slike mog splava koji jos nije dovrsen





na ovo planiram jos staviti tendu (preko pola splava) i  plinski rostilj za frisko ulovljenu ribu  :lol:


Nadam se da sam vam pomogao i da moj rad nije bio uzalud, jos cu u jednom navratu kad budem imao vremena objasniti fino oko postavke motora i klupica..

pozdrav  


Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: uradi sam! splav
« Odgovor #1 poslato: 26, 11, 2009, 16:08:39 posle podne »
Kolega sLLayer, nijedan trud nije uzaludan, pa tako i ovaj tvoj.  :good: :good:

Samo metalna burad, uskoro, po zakonu nece moci da se koriste za bilo koje plovne objekte, iz ekoloskih razloga. Sva burad koja se probuse ili raspadnu usled korozije, zavrsavaju na dnu reke, a moras priznati da ih ima sa raznim otrovnim sadrzajem. Pa tako sav otrov iz unutrasnjosti bureta dospe u reku. Zato ce uskoro izaci zakon o zabrani njihove upotrebe, a jos i cena kod nas u Srbiji je na otpadu oko 400din/kom. Plasticna burad ce moci da se koriste, a metalna vise ne. Mogu plovci da se rade od lima ili nekih cevi, ali samo ako se koristi nov materijal, a ne otpadni iz neke fabrike. Inace svako iskusto ce nekom dobro doci, zato sve sto imas i znas postavljaj slobodno, ali se potrudi da sve sto mozes propratis slikama ili crtezima (kao sto si vec uradio za ovaj post), kako bi bilo razumljivije i shvatljivije. Pozzzzzzzz :drinks: :dance:

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: uradi sam! splav
« Odgovor #2 poslato: 26, 11, 2009, 22:55:45 posle podne »
Pitam se sta bi Dule rekao na ovo...:)
Salim se, samo imas jednu manu, lim bureta, posebno sa otpada je veoma(!) tanak...probice se na prvi kamen na obali pri pristajanju, tj ako naidje na bilo sta sto strci iz vode...onda imas veliki problem, treba da vadis ceo plovak, seces probuseno bure i varis drugo....mislim da je lakse da ako hoces splav, stavljas burad odvojeno a ako hoces da plovis sa tim, pa moras da se otvoris za nesto jace od bureta...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže sLLayer

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 181
Odg: uradi sam! splav
« Odgovor #3 poslato: 26, 11, 2009, 23:03:50 posle podne »
Pitam se sta bi Dule rekao na ovo...:)
Salim se, samo imas jednu manu, lim bureta, posebno sa otpada je veoma(!) tanak...probice se na prvi kamen na obali pri pristajanju, tj ako naidje na bilo sta sto strci iz vode...onda imas veliki problem, treba da vadis ceo plovak, seces probuseno bure i varis drugo....mislim da je lakse da ako hoces splav, stavljas burad odvojeno a ako hoces da plovis sa tim, pa moras da se otvoris za nesto jace od bureta...

mogu se burad napuniti pur pjenom za one malo imucnije, a meni ne treba ja rijetko i pristajem na obalu obicnu su to platvorme neke :good: