Autor Tema: DILEMA  (Pročitano 26882 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
DILEMA
« poslato: 19, 10, 2015, 13:59:12 posle podne »
Duze vrijeme imam u planu kupnju...gradnju broda...brodica...ili kako vec to plovilo nazivate...ne preveliko...recimo 8 metara bi odgovaralo za moje potrebe. Ovu temu pratim stalno zbog zanimljivih detalja...i ovaj anstasia me onako debelo zivcira...jos na pp sam mu obecao vrlo rado doci i objasniti tko ima kolac a tko ima urac  ha Ali ovo pitanje je upuceno prvenstveno njemu a onda ostalim jer imam ozbiljnu dilemu...da li novi čelični ili stari plastični.....ako je čelik u pitanju...imam veliku radionu alat...i mogao bih vecinu odraditi sam s prijateljima...ako je plastika u pitanju...ne mogu si prisutiti nesto novijeg datuma vec nesto poput plovila s ovakvih oglasa...Naglasak mi je u sto manjem gazu jer kod mene se cijelo ljeto provodi na plitkim sprudovima a ne bih se sidro 50 metara dalje pa prilazio s pomocnim čamcem...zasto ne znam...ali ne bih to zelio...
I tu je najveci nedostatk ovih kupovnih plovila od plastike....isto tako šarafam te vanbrodske motore dugo...i ne bih volio imati brodski motor vec iskljucivo vanbrodski...isto tako lakse mi je popraviti plastiku  nego nesto drugo jer sam tu na domacem terenu....Kod čelika me najvise sekira to hrdjanje...svi pricaju o ovim ili onim zastitama i o poznatim procedurama, ali tesko mi je dostupno pjeskarenje...i opet mi je tu problem....Nesto plovila koje gledam tu kod nas i dosta sto sam pogledao obilazeci po Srbiji...jbg svaki je negdje izhrdjao i to me strasno smeta...i to ne bih volio....pomagajte s nekim konsturktivnim savjetom...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: DILEMA
« Odgovor #1 poslato: 19, 10, 2015, 14:07:54 posle podne »
Maverick daj ovo u novu temu , ovo sam ja pocepeo pocetnu temu i bacio ovde, u kafanu...

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: DILEMA
« Odgovor #2 poslato: 19, 10, 2015, 14:09:23 posle podne »
Razdvoji i stavi naslov dilema  thumbup

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: DILEMA
« Odgovor #3 poslato: 19, 10, 2015, 14:21:14 posle podne »
 thumbup

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: DILEMA
« Odgovor #4 poslato: 19, 10, 2015, 14:32:31 posle podne »
Kada imas dilemu izmedju plastike i celika, odluci se za aluminijum i neces pogresiti....

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 502
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: DILEMA
« Odgovor #5 poslato: 19, 10, 2015, 14:49:24 posle podne »
Ja sam isto, dugo imao tu dilemu. U pocetku sam gledao celik, cak pronalazio jako dobro sredjene camce za pristojne pare (red velicina 5-6 h eura). Problem se javio kad sam poceo da razmisljam o transportu. Uglavnom su tezi od 3 tone (govorim o camcima 7-9ttnu  m). Druga stvar koja mi se nije dopala je manipulacija tim camcem u nasim marinama. U malim mestima ne postoje adekvatni uslovi za vadjenje i spustanje takvih plovila, ne postoje majstori za kvalitetnu reparaciju, znaci ocekivana akcija je ploviti do npr. Bgd-a i tamo to uraditi pa onda nazad. Tako sam nekako poceo da razmisljam o plastici kao boljem resenju. Ponuda plovila ovog tipa (recni kruzer) koji mene zanima je u Srbiji bas skromna a i to sto postoji je dosta skuplje nego u Holandiji, Danskoj, Svedskoj... Jesu to tamo stara plovila ali, uglavnom uredno odrzavana i na prvi pogled ne zahtevaju neka znacajnija ulaganja. Izbor je veliki, cene ... ima ih od 4-5 h pa do vise desetina hiljada eura. To je vec druga stvar, o tome smo danas razmenili misljenja i to neka svako odredi svoju meru.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: DILEMA
« Odgovor #6 poslato: 19, 10, 2015, 15:10:56 posle podne »
Napisah ovo, a dok sam kucao tema je premeštena:

Ja sam tu temu prežvakao, prodao metal i odlučio se za plastiku i iskreno se nisam ni na trenutak pokajao. Metal ima prednost po meni što praviš nov, možeš kasnije raditi razne prepravke što spolja, što iznutra. Prijatelj mi je skoro isekao brod od 11 metara i napravio od 15m. Koštalo je sve to verovatno mnogo, ali može se. Takođe na metalnom brodu sve što ti naknadno zatreba unutra, na palubi, bilo gde jednostavno - variš. Kod plastike to nije baš tako.
Glavna mana metala je - rdjanje. Ja sam radio kod nas na ribarcu peskiranje i farbanje, zaboravih kako se firma zove, u okviru brodogradilišta.  Imaju čak i kran da izvuku brod direktno iz vode na klocne. Pošteno su ga ispeskarili, to sam video. Ofarbali u 4-5 slojeva. Plaćeno je pošteno, kao što i ide za ovakve intervencije. Iskrsnuo mi je Arsin brod, pa sam ovo prodao, sveže ofarbano. Evo, godinu dana kasnije, već probija rđa. Ne puno, i ne svuda, ali je ima. Ta firma više ne radi i možeš da se žališ nikome. A nije to metalni čamac koji si kupio za 400e, pa nek rđa 10 godina, kad istrune baciću ga. Nema kod nas puno firmi koje to rade dobro i kvalitetno sa garancijom, ne znam kako je kod vas.

Što se plastike tiče prezadovoljan sam. Mnogo puta mi je nedostajalo jednostavno "budženje" nečega, što mi ljudi sa reke stalno radimo. Recimo kad sam izbacivao tendu i stavljao tvrdi krov, bila je cela akcija sa plastikom, što bi na metalnom lako rešili. I jeste da je to plastika stara 30 godina, i da se trebalo pozabaviti prozorima koji su puštali, da hoću da uradim iznutra novu izolaciju jer mi se ova ne svidja, da su drveni delovi nameštaja takođe stari (mada i dalje ok izgledaju i potpuno su ispravni i funkcionalni). Svu tu akciju (tapaciranje, izolacija, nameštaj) završavam daleko ispod 1000e što za BROD i nije neko ulaganje. Na kraju, kad si u prolazu svrati da isplovimo malo pa će ti biti jasno o čemu pričam.
Ono što je po meni i najveća prednost ovakvih plovila je što su sva ta korita pravljena po nekom proračunu.

Ovog proleća je bio napolju dobra 2 meseca, svašta smo nešto raduckali, bušili smo rupe u trupu ispod vodene linije, kaže mi majstor da nijedan domaći (namerno neću da navodim modele koje mi je on rekao) nema ni pola debljine plastike koju ovaj moj ima. Tako da je po meni uvek bolja krštena kvalitetna matora plastika iz uvoza, nego novo domaće gde se štedelo na materijalu. Ponavljam, ne kažem da ne postoji domaće a kvalitetno, ali to uglavnom nije slučaj.

I da, Marissa baš ima pošten gaz za svoju veličinu, i ogromnu kobilicu. Mi vreme provodimo leti parkirani po raznim peščanim adama, i uglavnom nemamo problema sa pristajanjem. Naravno, ako su dugački plićaci, ostavim brod u vodi do pojasa pa pređemo, ali uvek može da se nađe deo gde ima dubine da se pristane. Evo ti jedna slika od juče:



Tako da nemoj mnogo da bežiš od gaza, lepo je imati ga, pogotovo ako misliš praviti neke duže plovidbe.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: DILEMA
« Odgovor #7 poslato: 19, 10, 2015, 15:44:52 posle podne »
Kada imas dilemu izmedju plastike i celika, odluci se za aluminijum i neces pogresiti....

To je uvijek opcija...no kod mene ozbiljne firme nece da se zajebavaju s tim ili kosta kao da kupim novu yahtu....sam nemam s cim......

Van mreže Mezija

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 416
  • Pol: Muškarac
Odg: DILEMA
« Odgovor #8 poslato: 19, 10, 2015, 15:59:05 posle podne »
ako te rdja nervira nekupuj celik .
kontaktiraj kempija sa foruma za Al varijantu, neces pogresiti

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 502
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: DILEMA
« Odgovor #9 poslato: 19, 10, 2015, 17:12:12 posle podne »
www.willhaben.at/iad/myprofile/myfindings

Bio do skoro na prodaju u Becu, aluminijumski, ne izgleda lose i cena je  ok

Da si ranije otvorio pricu, to je moglo lako da se organizuje, ja sam ga dugo pratio ali nisam bio licno zainteresovan.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: DILEMA
« Odgovor #10 poslato: 19, 10, 2015, 19:50:31 posle podne »
ako te rdja nervira nekupuj celik .

ali ni Al.... promenio sam brdo AL delova na jedrilici... izgleda da je super i pri najmanjem pritisku se pretvori u prah (????)... al zaobilazim bas zbog toga.. svugde gde je bio AL sam stavio ili prohrom , ili plastiku , ili bakar...

Al korozija postoji ... price da aluminijum ne rdja su za malu decu ... po meni je mnoooogo pomuklija od korozije na celiku jer se skoro i ne vidi dok nije kasno... evo ti par primera...





tacno je da manje Al rdja kada je u slatkoj vodi ... ali brate rdja...

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: DILEMA
« Odgovor #11 poslato: 19, 10, 2015, 20:33:15 posle podne »
Postoji aluminijum i aluminijum ....
Postoje i katode ...
Svasta postoji, al ajde da ne razvlacimo mnogo temu ...

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: DILEMA
« Odgovor #12 poslato: 19, 10, 2015, 21:05:31 posle podne »
Postoji aluminijum i aluminijum ....
Postoje i katode ...
Svasta postoji, al ajde da ne razvlacimo mnogo temu ...

Slazem se a npr kapetan nisi jarbol promenio a i on je od AL
   Maverik ta ce ti dilema vazda ostati u vazduhu pa sta god da uradis nego lepo ti to stavi na papir pa gledaj sta ti je jeftinije.Prva opcija je da pravis a znas i mozes puno toga(skoro pa sve) da napravis sam,imas dosta prostora za rad,radionicu,pomoc,dobijas plovilo po svojoj meri i zelji .Druga je uvoz i to sve sto ide uz to od trazenja,putarina,uvoza,carina itd a dobit ces plovilo koje je mozda lepse ili gore nego na slikama i opet ces i na njemu morati da radis,neces moci da stanes gde si hteo...Vecita dilema...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: DILEMA
« Odgovor #13 poslato: 19, 10, 2015, 21:21:01 posle podne »
Najsretniji bih bio kad bi nasao dobro plasticno korito pa da sam radim ostalo...pobjeglo mi jedno prosle godine od 8,6 metara...da sam malo hrabriji izlio bih ga sam ali nekako mi to sve zvuci kao prevelik zahvat pa uvijek na vrijeme odustanem  jh
Kad bih u blizni imao dobrog varioca za aluminij a da nije preskup odlucio bih se i na tu varijantu....ali kod nas ili ih to ne zanima ili su preskupi...one koji fusare ni ne spominjem . Jer ipak je to ozbiljna investicija i trebalo bi da dugo traje....tako da se bojim čelika u svakom slucaju bas iz tih razloga

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: DILEMA
« Odgovor #14 poslato: 19, 10, 2015, 21:48:07 posle podne »
Mene kod celika nervira hodanje po metalnoj palubi(zvoni za sve pare) dodir metalne kabine(vrelo leti da se ispeces) i nedaj boze klupe za sedenje metalne zato i camac sto spremam da radim(sto radim maketu) samo metalno korito i konstrukcija a ostalo ili sper ili poliester.Kostat ce rada i nerviranja itd ali manje nego stara plastika od preko i bi ce onako kako JA HOCU.
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!