Nautika opšta... > Iskustva sa vode
Podvodna puska
Kapetan:
debeljko svaka cast thumbup
posto se spremam ponovo u grcku ovaj put na odmor, planirao sam dole da pazarim neku pusku za podvodni lov....
jel mozes u novoj temi da predlozis nesto za pocetnike ?
Zoran:
I ja sam se nekad bavio ronjenjem,pa mi je pravo zadovoljstvo da pomognem mladjim i neiskusnim.Za tebe kao pocetnika predlazem da prvo kupis dobru nemacku masku za ronjenje.To su one koje imaju na vrhu disalice ventil u obliku pingponk loptice,kako ti voda ne bi usla u usta kada zaronis.
Sledeca stvar koju treba da nabavis.je star muski kisobran,ali onaj sto se ne sklapa.Rastavis ga i uzmes zice,one
duze.Od kamionske unutrasnje gume iseces gumice.Koristeci zicu kao strelu ispaljujes je gumom.Moras to ipak
dan dva da vezbas.
Toliko od mene za pocetak.U svakom slucaju ako ti nesto nije jasno ili te interesuje slobodno pitaj.Zamalo da
zaboravim trebaju ti i peraja.
AccA:
Stariji ste od mene, pa ne ide da Vas ja upozoravam.
Ali evo najsvezijeg primera sta moze da se desi u slucaju nepaznje. Drugar je bio u Grckoj na moru i dok je nesto na terasi radio oko puske (nisam u toj tematici, pa ne znam kako to funkcionise), natezao ili sta vec . Puska koja mu je bila oslonjena na butinu, mu sklizne sa butine na beton, a posto je bila okrenuta ka gore ispali sterlu. Ista mu uleti u vrat. Nije izasla na drugu stranu, vec je ostala u vratu otvorena. Krv na sve strane, hitna pomoc, ne znas jezik. Pravac bolnica, da li u Solunu ili gde vec. Imao je nevidjenu srecu, da strela bukvalno nije zakacila nista, ni grkljan, ni misice u vratu, ni arteriju... Bukvalno prosla pored svega toga. Sekli su mu vrat sa zadnje strane da bi mogli da mu izvuku strelu. Par dana je proveo u bolnici, otpustili su ga kuci i juce se vratio nazad u Srbiju. Sve ovo je za rubriku verovali ili ne, a njemu, a i svim drugima velika skola sta moze da se desi kada popusti pazanja. Ustvari, to se uvek desi kada covek misli da je stekao iskustvo i rutinu i kada jednostavno radi mehanicki neke stvari. Sve dok nismo sigurnu u sebe, sve sto radimo radimo pazljivo i sa dozom straha. Cim nestane straha, dolazi do nesrecnih slucajeva.
Debbeljko:
Drage kolege, ovo što zelim da kažem ne može da bude kratko, a još manje jednostavno!
Odakle početi!
Novajlija u nekom sportu ili bilo čemu?
Napisaću ono sto mislim da znam i ono što je provereno iskustvom, najviše tudjim a delimocno i mojim.
„Pravila, pravila, da bi nas udavila...“ B. Djordjević.
U ovom sportu (ronjenje, podvodni ribolov) pravila postoje da nas NEBI udavila. Ko god moze da ode na kurs odlicno, ali BAR procitajte neku knjigicu kako to sve funkcioniše i kako se roni, MOLIM VAS!!!
Za početak, na veliku žalost, uvek postoji finansiski aspekt i pravilo CENA-KAVALITET. Ili koliko mogu da uložim a šta mi stvarno treba?
1. Maska- jedna od mojih maski kupljena je 1992g, trenutno košta oko 60eur, i u funkciji je kao prvog dana. Sami prosudite da li se isplati dati tolike pare. Igracke koje se prodaju na plazi i po koje kakvim sportskim radnjama kostaju duplo manje, ali nisu duplo lošije!! Ne vrede ni dinara! Koja je poenta maske koja stalno pušta? Maska treba da bude silikonska (to što je bezbojna ne znaci da je silikon), sa temperd glass! Video sam u Intersportu Cressi maske za oko 5000din, mislim da su više nego OK. Pre kupovine probajte masku u radnji na sledeci nacin: stavite masku na lice bez lastisa iza glave i povucite vazduh kroz nos. Maska treba da se ZALEPI (dobar vakum) i tako da ostane. Ako vam je osnova ronjenje na dah i podvodni ribolov, pozeljno je da unutrašnja zapremina maske (prostor izmedu stakla i lica)bude ŠTO MANJA! Takodje je pozeljno da maska bude NEPROZIRNA, tj crna ili zelena (naravno ne stakla). Maska koju je preporucio kolega, uz svo dužno poštovanje,nije adekvatna. U svakom slucaju, se disaljka vadi iz usta pri zaronu, pogledajte na Youtube bilo koji klip o podvodno ribolovu i videcete da je NAJCESCE tako, i to nije da dzabe!! Elem, da ne kuckam sitnu knjigu, ako nekog interesuje pokušacu detaljnije da objasnim tvrdnje navedene i za masku i za ostatak opreme. Nove maske imaju tanak film silikona na staklu a to potpomaze magljenje. Posle kupovine nove maske, obavezno operite staklo sa unutrašnje strane maske nekoliko puta (što više to bolje)sa KALADONTOM, smanjice magljenje u pocetku. PLJUCA je najbolji lek protiv magljenja, TJ pred ronjenje hrhhh pljuc u masku, protrljaj isperi i maskata na facata.
2. Peraja, za pocetak bilo sta. I to sam video Cerssi u Intersportu. Mada i danas koristim peraja kupljena 1990! Ako vam se sport svidi, i tako vam treba nešto pravo, a to dolazi kasnije. Najvaznije je da ne stežu i da ne spadaju. Ako mozete, obucite pereje na jednu nogu i ako ne steže ide drugi test. Slobodnom nogom zgazite na list peraja ispred prstiju, i probajte da izujete peraje, ako se ne izuva-To je to, daj pare!
3. Puška- za more i za prvu pušku- univerzala!! A to je na lastiš dužine 90cm! Moram da se nadovezem na primedbu o povredjivanju. Podvodna puška je PUŠKA i kao takva je namenjena da UBIJE!!! Puška (lastiš ili pneumatika) se NIKAD ali NIKAD ne nateze na suvom. Koja svrha? Njena „ balistika“ se vidi samo pod vodom, na suvom je to i tako deseta stvar.
4. Odelo,tegovi, NOŽ. Bez odela je hladno, ali moze. Odelo bez tegova NE MOZE! Nož MORA! Baceni najlon, udice, delovi mreze itd...a vama treba VAZDUH kog pod vodom nema, a nema ni vremena! Samo u filmovima nož služi da se ubijaju ajkule, u realnom životu nož je tu da nas SPASI.
Sve ovo što sam napisao je najmanje bitno! Ali NAJMANJE BITNO. Da bi se bavili podvodnim ribolovom, neophodno je da znate da RONITE. ONO što se radi u 1-2m vode u plićaku, sa maskicom i surlicom i po nekim vadjenjem školjke nije RONJENJE a po najmanje podvodni ribolov. Ovaj sport nije ništa manje ili više opasan od mnogih drugih aktivnosti kojima se bavimo, samo za to treba znaje i poštovanje pravila.
Hvala bogu za Gugla, ima mnogo i dovoljno toga na netu, procitajte zarad svoje bezbednosti a i zarad uzivanja u tome sto zelite da radite. Ja sam više nego voljan da podelim svoje mišljenje, slobodno pitajte!!
Debbeljko:
Kao klinac lovio sam šparice (sve ono sitno, malo, u 2-3m vode) na sistem KIŠOBRAB opisan od kolege. Jeste produktivan, meni je najbolja bila zica od FRIKOM suncobrana, pa napraviš praćku i to je to...funkcioniše. Isto tako ništa manje zanimljiv je i lov hobotnica. Dovoljan je trozubac, ima da se kupi u GR na svakom ćošku zajedno sa onim malim mrezicama sto svi redom kupiju deci?!?! Hobotnica i tako ima u par metara vode i eto sporta i razonode za ceo dan, a i više dana.
Navigacija
[0] Indeks poruka
[#] Sledeća strana
Idi na punu verziju