Autor Tema: Odabir Yamahe  (Pročitano 4982 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Gruja

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Maestral 18
Odabir Yamahe
« poslato: 06, 11, 2013, 10:54:33 pre podne »
Pozdrav svima. Ja sam relativno nov u nautici,pa bi mi dobro dosla pomoc. Kupio sam Maestral 9 i sad sam u potrazi za nekim motorom. Izbor je suzen na neku Yamahu 4-8ks ili eventualno Hondu 4,5ks. E sad ja sam na camcu rekreativno i ne znam da li da gledam 2t ili 4t zbog odrzavanja,transporta.....? od 4t jedino dolaze u obzir Yamaha 4 ili Honda 4,5(zbog love,posto gledam nesto do 500e),a 2t moze i neki malo jaci Yamaha 5 ili 8ks recimo. Ne znam ni da li je ta 8-ica mozda prejaka za moj camac i koj bi motor za njega bio najadekvatniji?

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Odabir Yamahe
« Odgovor #1 poslato: 06, 11, 2013, 15:02:13 posle podne »
Po meni na taj čamac 2T zbog težine, 4T su teži... Uzmi što više KS možeš za te pare, ako mu je prejak nećeš odvrtati gas do daske, a za sučaj nevolje ćeš imati snage u rezervi, a i bolje je za motor da ne radi na maximumu non stop. Mislim da bi mu sveod 5 - 8 KS bilo taman  thumbup

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Odabir Yamahe
« Odgovor #2 poslato: 06, 11, 2013, 16:37:39 posle podne »
sta god da mu stavis proveri kakva je daska... koliko god da dobro izgleda stara je minimum 20tak godina.... inace slazem se sa zankikijem ... 2t do 6 konja ...i gledaj da nije tezi od 20-25 kila...




pogledaj malo kako to ide sa tomosem od 4,5 konja...  i da mislim da ti treba kratka cizma...






Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Odabir Yamahe
« Odgovor #3 poslato: 06, 11, 2013, 19:25:40 posle podne »
Ne bih da skrećem sa teme ali bih od srca preporučio nabavku očuvanog Tomos 4 motora.
Kupovinom Yamahe za 500-600 e dobijaš sumnjiv  polovni motor star minimum 15 godina a samim tim si osuđen na "ovlašćene majstore".Odmah da se ispravim,ni Tomos nije mlađi ali te delovi i popravka mnogo manje koštaju.
Uz osnovni alat ne možeš ostati u kvaru na vodi a ako si vešt i voljan ,možeš raditi i "komplikovanije" zahvate kao što su pred paljenje i zazor plarina, na samoj vodi.
Jednostavan za održavanje i ima delova za njega.Bukvalno sam možeš zameniti klip,karike,klipnjaču,ležaj radilice
Mene služi već 22 godine i sve popravke sam sam radio čitajući savete sa http://www.tomos-riders.com/tomos-vanbrodski-motori/?PHPSESSID=388016c811087a1a3c90fdc646e99c47
i nabavljajući delove u radnjama ili http://www.motobikeshop.rs/program/vanbrodski_08.aspx

Ali...
Tomos 4 nema 4ks na elisi kao yamaha ili honda.Japanac je posle klipa,klipnjače,radilice,kardana,zupčanika,ležajeva izračunao 4 ks na elisi.A tomos 4 ks ima na papiru tj.u proračunu zapremine cilinda....
To se može primetiti u uporednoj vožnji pored Japanske četvorke.

Za taj čamac ti ne treba bolji,teži,skuplji,komplikovaniji motor od očuvanog Tomosa

Ajd' u zdravlje 

Van mreže Gruja

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Maestral 18
Odg: Odabir Yamahe
« Odgovor #4 poslato: 06, 11, 2013, 19:35:50 posle podne »
Ovaj moj camac je skoro kao nov,na dasci nema uopste otisaka od zatezanja motora,pa mislim da nikad nije ni stavljan motor na njemu. ovo su slike jos sa oglasa i uzeo sam ga bez tog motora koji je na slici. Trenutno imam odlican Tomos 3,5 ali ima dugu nogu pa ga prodajem da bi kupio neku malo jacu Yamahu. ali ako do proleca ne naidje nista normalno guracu sa Tomosem
« Poslednja izmena: 06, 11, 2013, 21:40:55 posle podne Gruja »

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Odabir Yamahe
« Odgovor #5 poslato: 06, 11, 2013, 19:45:06 posle podne »
Rekao bih da su Bećarova razmišljanja i preporuke sasvim na mestu.
Moj brat je imao Maestrala i četvorku i sit se navozao. Tom čamcu zaista snažniji motor ne treba.

Ali ako baš želite Yamahu, ima i njih od 4 KS. Četvorotaktna mašina, mali potrošač, tih rad... upravo ono što čoveku treba za uživanje.
Nedavno je u oglasima bila jedna po ceni od nešto više od 400 evra. Ima njih. Treba samo čovek malo da potraži.

Nećete pogrešiti ni ako uzmete Hondu 5KS (pogledajte malo ovde: http://www.automotovision.hr/nautika/vanbrodski-motori/Usporedni-test-vanbrodskog-motora-Honda-5-KS-%28II-dio%29.php).

Šta god da kupite - uživajte.

Van mreže Gruja

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Maestral 18
Odg: Odabir Yamahe
« Odgovor #6 poslato: 06, 11, 2013, 21:43:52 posle podne »
Malopre sam pokusao da postavim photo ali nisam uspeo preko telefona

Van mreže Gruja

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Maestral 18
Odg: Odabir Yamahe
« Odgovor #7 poslato: 06, 11, 2013, 21:45:53 posle podne »
evo jos jedne i hvala na savetima