Yopatami,
Нисам сигуран да ли ће неко с више искуства моћи да одговори директно на постављено питање, које је, морам признати, баш занимљиво - Како знати да ли ће се ветар појачати?
Нисам чуо, нити прочитао, да постоји неки систем на основу ког ми, мали лађари, аматери и викендаши, можемо да знамо да ли ће се ветар појачати или смањити.
Чини ми се да ту једино може да помогне добар метеоролошки извештај у ком ће бити јасно речено која снага, тј. брзина ветра се може очекивати у зони у којој се налазимо.
Међутим, има нешто што можемо имати на уму.
Прво, треба се распитати о уобичајеним ветровима - из ког правца дувају, у које доба дана или године, којом брзином? То су већ ствари које су искуствене.
Постоје делови који су лепо заштићени од ветрова, а постоје и делови који су познати по изненадним ветровима мање или веће брзине.
Оно што бих ја препоручио јесте да се на воду не излази по ветру јачем од "петице" по Бофоровој скали. Имајте на уму да је Бофорова скала прихваћена као стандард за ветрове који дувају на отвореном мору. Код нас, на рекама, на формирање таласа утичу и брзина тока, дубина воде, конфигурација терена и вероватно и још неки други фактори.
Уз то, ни наши чамци нису сви једнаки. Ни по величини ни по "геометрији".
Не понашају се на ветру исто чамац какав сам ја имао, с надограђеном кормиларницом и високим подигнутим тврдим кровом и својим високим бочним површинама, мале или без икакве кобилице, високог тежишта, и чамци ниског профила, ниско спуштене, тешке кобилице, аеродинамички профилисаних бокова и надграђа.
Из тих разлога, за неке наше чамце ветар јачине 5 по Бофоровој скали, кад се јављају кресте на врховима таласа, који на отвореном могу бити високи 2-3 м, могу бити веома непријатни, док за неке друге, такав ветар још увек не представља велик проблем. То је ветар брзине од око 30-36 км/с.
Све преко тога, ја сматрам прејаким и или не бих излазио на воду или, ако сам већ на води, потражио бих негде заветрину и сачекао да се ветар издува и смири пре него што бих наставио пут ка марини или већ где сам кренуо.
Даље, човек треба да познаје конфигурацију терена дуж дела реке или у зони језера којом плови. Имајући у виду смер и јачину ветра и кад зна да улази у зону друге конфигурације терена, може очекивати да ће наићи на ослабљени, ако улази у заветрину, или појачани ветар уколико избија на отворени простор...
Као што рекох, није лако одговорити на постављено питање. Баш ме занима шта ће неко искуснији имати да напише на ову тему?