Autor Tema: Z noga -sam svoj majstor  (Pročitano 4599 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Z noga -sam svoj majstor
« poslato: 06, 11, 2011, 00:34:15 pre podne »
Sama tema zaslužuje poseban osvrt na čoveka koji je pre ravno 36 godina pravio sebi brod od do tada u našaoj zemlji (SFRJ)  malo poznatog poliestera.U to vreme je sa radom počinjao Poliester-Priboj.
Međutim za samograditelje bilo je mislena imenica naći uputstva,ili bilo kakvu literaturu za korišćenje smola.
Đorđe Hajduk znan prijateljima , kako drugačije nego Baba Hajduk, odlučio se da krene u avanturu izgradnje broda od poliestera , bez kalupa .Kako je ta izgradnja tekla teško je napisati u temi na forumu.
Ja sam babu upoznao 2007 godine i dan danas čujem po koju novu reč iz tog perioda.
Inače Baba je sa svojih 75 godina živa enciklopedija i narator od prirode nadaren da vam pažnju zadrži na svojoj priči pa bila ona i priča o pravljenju poljskog VC-a na krčedinskoj adi davne 70 i neke, ili savet, kako sačuvati meso svežim u kampu na nekoj tamo adi ,gde tih godina nije bilo struje ni u brodovima ni na obali.
Stručna uputstva kako napraviti Trap  u kojem su nekad  čuvali svu hranu za višednevna kampovanja možete dobiti u ne tako malo reči.Takva predavanja traju do duboko u noć uz logorsku vatru.
   

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Z noga -sam svoj majstor
« Odgovor #1 poslato: 06, 11, 2011, 00:38:53 pre podne »
u svoj brod ,po imenu Eta Baba je ugradio dvocilindrični Volvo od 28 ks , i svake godine dolazi u titel, jer je rođeni Titeljan i sa svojom bakom grkinjom Frinom provodi letnje mesece u Titelu od maja do septembra.
Baka frina u tom periodu sprema zimnicu na njihovom brodu i šalje je svojoj deci u Novi Sad.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Z noga -sam svoj majstor
« Odgovor #2 poslato: 06, 11, 2011, 00:46:41 pre podne »
E taj brod Eta ima pored volvoa Z nogu koju je Baba Hajduk sam napravio u vreme kada je radio brod , dakle pre 30 i kusur godina ,i do ove godine nikada nikakvih otkazivanja nije bilo.
Ove godine mi se požalio da viđa tragove ulja oko Z noge i rešismo da je skinemo i pregledamo.
Na samoj nozi je bila rupica kroz koju je isticalo ulje koje je podmazivalo sklopove u nozi , koji su sačinjavala dva dvoredna lančanika ,koji su bili povezani dvorednim galovim lancem.
Iskoristio sam priliku dok sam zavarivao rupu da snimim skalameriju tipa skarabudž koji je eto posle ravno 36 godina od starosti protruo, jer baba je stara garda i on za antialgine i te varbe nije zainteresovan, pa mu je lim cevke protrulio.
« Poslednja izmena: 06, 11, 2011, 16:33:16 posle podne IKA »

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Z noga -sam svoj majstor
« Odgovor #3 poslato: 06, 11, 2011, 00:53:36 pre podne »
Čitav sistem se zasniva na delovima škode i vartburga jer su oni u vreme kad je sprava rađena imali najrobusnije osovine i homokinetičke zglobove,
Ceo sistem se vezuje za zrcalo sa četiri vijka, koji nisu od prohroma jer se Baba plašio da mu tako skupe delove neko ne odnese.
Osnova je kvadratna cef 120*120 u koju su na dva kraja u glavčine ,takođe od škode ugrađena dva lančanika povezana lancem.
Na gornji lančanik je uz pomoć homokinetičkog zgloba preko poluosovine vezan motor ,to jest kopča.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Z noga -sam svoj majstor
« Odgovor #4 poslato: 06, 11, 2011, 00:56:52 pre podne »
donji lančanik se nalazi na istoj osovini na kojoj je i elisa, i taj deo je morao odraditi strugar.kao ležaj te osovine je iskorišćena glavčina prednjeg točka ,zna se , od vartburga.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Z noga -sam svoj majstor
« Odgovor #5 poslato: 06, 11, 2011, 01:01:40 pre podne »
Neznam dali sistemi z noge renomiranih proizvođača traju koliko i ova babina tvorevina , ali sam siguran da efikasnost ove babine smišljotine ne zaostaje  za Z nogom tipa bravo i sl.
Da se nema čega postideti baba dokazuje već 36 god.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Z noga -sam svoj majstor
« Odgovor #6 poslato: 06, 11, 2011, 01:03:58 pre podne »
Za predstavljanje Babe Hajduka i njegovog broda , korišćene slike koje je Deda snimio leta 2011 u Titelu

Van mreže HOGAR

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1446
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Hogar Strasni
  • Brod tip: Djena ship ''Hrabri''
  • Marina: ''Nautek'' Zemun
  • Veličina: 11 m
Odg: Z noga -sam svoj majstor
« Odgovor #7 poslato: 06, 11, 2011, 10:58:41 pre podne »
E dakle,nemam reci  :good: :drinks:,zivece ovaj narod,ne moze nam niko nista  :drinks:,Baba,ziveo jos sto godina,dabogda   :good: :drinks:
Kolumbo ko ti dade ladju, j.... te radoznala

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Z noga -sam svoj majstor
« Odgovor #8 poslato: 24, 11, 2011, 22:22:15 posle podne »
upoznao sam Babu ove godine kod Ike u Titelu i na rastanku mi je bilo zao sto odlazim , bas kao sto Ika kaze ziva enciklopedija raznih znanja, iskustava i dogodovstina  :good: