Autor Tema: Kako oboriti jarbol ?  (Pročitano 13382 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže nauticant

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 158
Odg: Kako oboriti jarbol ?
« Odgovor #15 poslato: 29, 01, 2011, 22:31:18 posle podne »
Stopa jarbola mora biti prilagodjena za to. Postoji vise sistema, al posto je tvoj jarbol lagan najjednostavnije je spustiti ga na ruku al moras imati predhodno namestene podupirace koji ce ga prihvatiti. Neces imati potrebe za tim na vodi. Mnogo bi ti vremena posle spustanja oduzelo ponovno podesavanje i dotezanje pirpona, ne bi ti vise bilo do jedrenja

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kako oboriti jarbol ?
« Odgovor #16 poslato: 29, 01, 2011, 23:12:27 posle podne »
ono sto sam na netu gledao jeste da je kod 99% jednostavnih spustanja stopa jarbila visoko , kod mene je stopa jarbola ispred krova kabine i jarbol kad krene da se obara udari u kabinu jer ga donji zglob tera ka krmi ... i tu je ceo problem ...

evo da se bolje vidi




Van mreže nauticant

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 158
Odg: Kako oboriti jarbol ?
« Odgovor #17 poslato: 29, 01, 2011, 23:51:52 posle podne »
To zaista komplikuje stvar, ali nije neresivo. U sustini isto resenje je primenljivo i kod tebe samo bi prihvatnici bili znatno vise nego kod mene. Zatim, morao bi ranije da "otkopcas" jarbol sa pete kada ga skidas kompletno. Za prolazak ispod mosta dovoljno je da ga delimicno spustis, ali obzirom na visinu gotovo sigurno ni to neces morati

Van mreže nauticant

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 158
Odg: Kako oboriti jarbol ?
« Odgovor #18 poslato: 29, 01, 2011, 23:59:30 posle podne »
...a mozda i nece ici tako kod kompletnog skidanja, jer mi se cini da je ipak sve prilicno visoko. Za delimicno obaranje ce raditi, ali za kompletno pitanje.Izgleda da bi ti u jednom momentu donji kraj jarbola bio van domasaja zbog visine prihvata iza kabine. Treba to jos proanalizirati i videti tudja iskustva. Mozda, ako se napravi dobar prihvat iza kabine pa donji kraj potegnes prema pramcu kada ga otkacis iz stope - nema sumnje, mogao bi tako da sve sam kontrolises...treba videti

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Kako oboriti jarbol ?
« Odgovor #19 poslato: 30, 01, 2011, 20:12:49 posle podne »

      Stvar je vrlo z......ta.
      Spustis jarbol a on bum po kabini.Pa crni kapetane
 nema te ni  dva metra pa  te muci zadnjih pola  metra.
 Napravi rol bar i imaces oslonac za jarbol. :diablo:
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Zoran Marinković

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 906
  • Pol: Muškarac
Odg: Kako oboriti jarbol ?
« Odgovor #20 poslato: 30, 01, 2011, 22:00:34 posle podne »
 :smile:

Mislim da bi primena gasnih opruga i dobro postavljeni oslonci mogli da reše problem, što sam već i napisao.

Podesilo bi se tako da sila opruga sama podiže jarbol, a obarao bi ga delimično ili potpuno pomoću užeta, i to sa krme.

Trebalo bi samo još dodati sigurnosnu kopču koja bi sprečila da se iz bilo kojih razloga sam jarbol spusti.
Deda Zoran