Autor Tema: Pecanje na ledu!  (Pročitano 5889 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Pecanje na ledu!
« poslato: 03, 01, 2011, 10:14:18 pre podne »
LEDENO PECANJE
 
Zimi obicno pakujemo pecaroški pribor u šupu, garažu ili tavan i cekamo neki topliji dan pa da se vratimo vodi. Na Aljasci to nije potrebno. Omiljena disciplina poslednjih godina u tom delu sveta je pecanje na zaleðenim jezerima. Radi se to, doduše, i kod nas. Mi to zovemo pecanje na odušcima. Isece se (obicno sekirom) rupa u ledu, kako bi se stvorio otvor za vazduh. Riba nagrne na to mesto pa je nije teško upecati. Problem nastaje kad majstori ribokradice, osloboðeni sportskog duha, pecaju - lopatama za sneg. Ali, da se vratimo onima koji umeju da uživaju u ledenom pecanju.
Za pecanje na ledu je potrebno znati nekoliko osnovnih stvari, ali i ispoštovati mere opreza. Na zaleðeno jezero nikada ne idite sami. Topla i nepromociva odeca se podrazumeva, kao i odeca za rezervu.
Pri odabiru mesta važno je znati da je led debljine pet centimetara dovoljno jak da izdrži coveka s lakom opremom, 20 centimetara je dovoljno za manji automobili ili snegomobil. Na led uticu cak i najniže temperature kakve vladaju na Aljasci, pa je ledena kora mnogo krhkija na nižim temperaturama.
Odušak u ledu se pravi rucnom bušilicom i opreznim proširivanjem sekirom. Beli led je upola slabiji od prozirnog plavog, pa po tome valja birati mesto. Rupa treba da bude ne veca od 25 centimetara u precniku.
Kada je sve spremno, preostaje samo da se zabaci. I dubinka kao i pecanje na plovak dolaze u obzir. Pomenuli smo da riba sama ide ka otvoru, zbog vazduha, pa je ulov skoro uvek stoprocentan. Pravi zaljubljenici u pecanje na ledu znaju da provedu kraj oduška i po nekoliko dana, zbog cega cesto na mestu pecanja montiraju kucice od svega nekoliko kvadratnih metara. Kompanije koje proizvode pecarošku opremu nude i kucice s grejanjem, osvetljenjem, cak i ugraðenom muzikom.
Nije redak prizor da na jezeru zateknete na stotine kucica oko kojih se klizaju klinci. Pecanje na ledu je odavno postalo porodicna zabava.



http://blogovnik.com/naslov/Ledeni-Festival-(Pecanje-Ispod-Leda)/51703/
« Poslednja izmena: 04, 01, 2011, 18:53:55 posle podne mossi »
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže Kapetan91

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 56
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pecanje na ledu!
« Odgovor #1 poslato: 03, 01, 2011, 10:57:18 pre podne »
ja sam pre par godina za bozic isao na "pecanje na ledu" na PKB-ove kanale.led smo lomili granama,od ulova nista,a lovci sa druge strane kanala pucali su ko ludi,mislio sam da ce krenuti i na nas da pucaju :) ...sve u svemu veoma lose iskustvo,mada je ipak bilo zanimljivo.. :)
Nije teško biti fin :)

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Pecanje na ledu - U Slici i reci
« Odgovor #2 poslato: 03, 01, 2011, 19:57:16 posle podne »
Na žalost nije svako pecanje na ledu učinkovito.
Nije svako ni prijatno, kolega sa fotke /dole/, je jedan od retkih koji je imao tu "čast" da se izvuče iz klopke zvane kupanje u ledom okovanom rukavcu. Dubina ispod njega 4m, led se kruni, niko mu ne može prići, da nisu našli dugačku granu najmanje 5m, ne verujem da bi danas bio sa nama. Led je bio tek u formiranju, bilo je pecaroša, ali ipak ne dovoljno bezbedan da se po njemu može hodati bez razmišljanja. I informacija iz prve ruke čoveka koji je doživeo i preživeo: led ne daje nikakvu informaciju da će pući, jednostavno počne da tone i samo propadnete.

Daklem evo nekoliko fotki sa pecanja na ledu!

Prvo odaberete mesto, ali ako vidite ovako nešto, nemojte prilaziti jer to je metan, oko te rupe je led tanak i čak i da se rupa ne vidi, prepoznaje se taman led /tanak led/ veličine lavora. Led je tog dana bio debljine preko 10cm! A tamo gde je metan, nije čak ni ledilo!!!!



Dobro se obucite, ali obucite ono što se lako skida, jer ako propadnete, moraćete to skinuti, jer će vas težina stvari onemogućavati da se popnete na led! Naravno ponećete nekoliko osnovnih potrepština: Rakija hahaha /umereno, jer alkohol povećava hipotermiju, pothladjivanje!/, čaj, šibice, u kolima nije zgorega imati barem nešto od suve garderobe. I naravno mamce.



Tada bušite rupu, uglavnom sekirom. To baš nije lak posao, neiskisni se lepo mogu okupati kad voda uđe u rupu.. he he Ali i to se uči!





Sistem u zavisnosti šta se peca može biti sa plovkom ili bez. Uglavnom se sistemi naprave kod kuće i namotaju na letvice oko 50cm.
Najlon treba da je barem 0,50mm jer led ne prašta, pogotovo ako je štuka veća/borbenija.

Dok čekate da riba zagrize, obavezno založite vatru /gledajte da ne zapalite šumu/!
A na vatru da ne gori za džabe stavite neki od priloga.



I da obično ta letvica na kojoj je sistem bio namotan ima još jednu veoma bitnu funkciju, kraj najlona je vezan na njegovu sredinu, a letvica je od rupe udaljena najmanje metar/dva, pa kad primetite da vam se letvica kreće po ledu ujedno imate i indikator da riba grize. Ujedno, letvica je šira od rupe, pa će ostati na otvoru ako niste videli da se pomerila.

Bistro na vodi!

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Pecanje na ledu!
« Odgovor #3 poslato: 03, 01, 2011, 23:46:26 posle podne »
Uz adekvatnu primamu i odabir mesta maltene sve ribe koje borave na odabranoj vodi!Opsirnije o tome u nastavku!
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Pecanje na ledu!
« Odgovor #4 poslato: 03, 01, 2011, 23:46:38 posle podne »
Dule, pitanje gde pecati je uvek od maksimalnog značaja,
a kad bi uvek i imao pravi odgovor, nikad se ne bi vraćali kući bez ribe.

Skoro uvek riba ne jede gde i odmara.
I svaka se grabljivica da isprovocirati ili dobrim obrokom ili sitnijim primerkom konkurentske ribe.

Bandar je divna jatna riba za pecanje kroz rupe, ali mi nismo zemlja bogata krupnim primercima,
pa nam pecanje bandara nije zanimljivo.

Inače postoje mali, a žilavi štapovi dužine oko 60-70cm komplet za pecanje kroz rupe.
Uglavnom se peca na vertikal jig, ili nekom vrstom muvanja.

Van mreže samardza

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 622
  • Pol: Muškarac
Odg: Pecanje na ledu!
« Odgovor #5 poslato: 04, 01, 2011, 15:52:20 posle podne »
Kroz rupe sam pecao  u  Vincanskoj ,Pacijoj i bari preko puta Vince stuke i po kji bandar.Lovio sam i bodoorke.Led treba da je debeo barem 5 sm.Postoje stapovi sto kaze mossi za to ali ja sam pecao sa standardnim stapovima postavljenih na led.Treba biti oprezan pogotovo kad popusti minus.Naravno netreba ocekivati neke znacajnije rezultate ali ipak se po nekiput nesto desi.Ako je led znatno deblji slobodno se moze zapaliti vatra bez problema. Dule ipak mislim da za nas iskusnije[da nekazem starije] vise nije taj vid pecanja :drinks:

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Pecanje na ledu!
« Odgovor #6 poslato: 04, 01, 2011, 18:55:13 posle podne »
Upravo mi kolega poslao ovaj link!  :yahoo:



(mossi nasao sam ga i na Youtube pa sam ga okacio  :good: Kapetan)
« Poslednja izmena: 05, 01, 2011, 10:13:20 pre podne Kapetan »