Autor Tema: Mozgalica  (Pročitano 11390 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Mozgalica
« poslato: 27, 04, 2010, 20:49:21 posle podne »
Nesto mi ubija akumulatore...

imam 4 akumulatora od 70ah paralelno vezanih , znaci ukupno 280 ah,
punim ih recimo 3-4 dana dok se voltaza ne popne na 14 15 V...

kako se napune posle 2-3 dana skroz se isprazne....

prvo sam mislio da je u pitanju neki od akumulatora, te sam ih punio 4 dana , onda raskacio i posle 24 casa merio voltazu pod opterecenjem na svakom od njih ponaosob (zajednicka masa a skinuo pluseve)

1 aku 14,2 v
2 aku 14,4 v
3 aku 14,6 v
4 aku 15 v

sta znace ove razlike ? da li iz njih mogu da zakljucim koji ne valja , ujedno na Garmin FF140 pokazuje za 1v manje od digitalnog unimera ???



Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Mozgalica
« Odgovor #1 poslato: 27, 04, 2010, 21:01:19 posle podne »
Da li si mjerio akumulatore nekoliko dana nakon punjenja da vidiš koliko svaki drži napon ili si mjerio nako samoga punjenja? :stop:

kad sam zavrsio punjenje raskacio sam sve akumulatore tako da budu samo na zajednickoj masi, 24 casa kasnije to jest danas sam im merio voltazu

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Mozgalica
« Odgovor #2 poslato: 27, 04, 2010, 21:09:56 posle podne »
Na cemu stoje akumulatori? Ta mala razlika u naponu ne moze tako brzo da ih isprazni. Ali ako stoje direktno na metalu, e to moze da bude pogubno. Obavezno ih stavi ili na stiropor ili na obicnu dasku colaru. :good: :drinks:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Mozgalica
« Odgovor #3 poslato: 27, 04, 2010, 21:24:29 posle podne »
Cvijo, svaki lim u sebi sadrzi neku kolicinu celika koji se da namagnetisati, t.j. magnetno aktivan materijal. Prilikom punjenja se te magnetne cestice "ustroje" i materijal se koliko toliko namagnetise. A kad se iskljuci punjenje, te magnetne cestice "izazivaju" kretanje jona koji su stvoreni u kiselini (i "+" i "-"), ali sada u suprotnom smeru pa se dobija efekat praznjenja, koji se ne moze izmeriti instrumentom. Cak i jedan akumulator nije pametno da stoji na metalnoj podlozi a pogotovo ako ih je vise, jer se onda veca povrsina metala namagnetise pa je efekat magnetne "zone" veci, a time i magnetni efekat jaci.

Nadam se da sam bio jasan. Pozzzzzzz

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Mozgalica
« Odgovor #4 poslato: 27, 04, 2010, 21:34:11 posle podne »
Cvijo, sasvim dovoljno je i 2,5/3cm. Nije toliko jako magnetno polje, samo da bas nije na metalu, mada se oseca i uticaj na 2cm ali mnogo manje nego kad je direktno na metalu. Od 2cm pa na vise, za svaki milimetar se visestruko gubi jacina magnetnog polja. Ne brini dobro si uradio. Pozzz :good:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Mozgalica
« Odgovor #5 poslato: 27, 04, 2010, 22:00:39 posle podne »
kako bre da ide dalje od metala a kako stoji u kolima ? inace stoje recimo 2 cm odvojeni od korita i plasticnim koritima

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Mozgalica
« Odgovor #6 poslato: 27, 04, 2010, 22:09:36 posle podne »
Za pocetak ti taj unimer prebaci na opeg za 10A i stavi ga Redno na plus pol na elekt.instalaciji  dok je ugasena instalacija tj bez potrosaca i odmah ces sve znati :good: dali ti neko"krade" struju pa onda trazi dalje krivca

Meni recimo odtkaako sam promenuo cd u kolima i kupio novog pionira i cim vec 5,6dana slucajno nevozim auto on mi sprasi akumumalor,a napajanje ima samo onu zicu za cuvanje memorije :suicide:

Tvoji akum.su veliki i ima ih puno tako da ti imas neki veci problem od mene al obrati paznju i na takve sitnice

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Mozgalica
« Odgovor #7 poslato: 27, 04, 2010, 22:15:25 posle podne »

           Kapetane,prikljuci akumulatore kako ti stoje,iskljuci sve potrosace i u mraku skini
jednu klemu,i sa njom kuckaj po njenom nosacu.ako baca varnicu nesto ti krade struju.
E onda je problem.Moras jednog po jednog potrosaca fizicki da iskljucis i tako redom dok
ne naletis na pravog.Mozda ti je vlaga nesto premostila.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Mozgalica
« Odgovor #8 poslato: 27, 04, 2010, 22:32:42 posle podne »
sutra ponovo na akumulatore  :good:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Mozgalica
« Odgovor #9 poslato: 27, 04, 2010, 22:44:07 posle podne »
Kap, ne stoji ti mestu poredjenje sa kolima, a i u kolima da bi duze trajao akumulator stoji na sintetickoj gumi a ne golom metalu.
A odgovoricu ti pitanjem: Imas li bilo gde na autu Zn (cink) anodu?

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Mozgalica
« Odgovor #10 poslato: 27, 04, 2010, 22:48:03 posle podne »
Kap, ne stoji ti mestu poredjenje sa kolima, a i u kolima da bi duze trajao akumulator stoji na sintetickoj gumi a ne golom metalu.
A odgovoricu ti pitanjem: Imas li bilo gde na autu Zn (cink) anodu?

kod mene u yugu stoji na metalu jos ima neki sraf da se pritegne akumulator ... znaci mislis da treba da su 3-4 cm odmaknuti od lima ?

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Mozgalica
« Odgovor #11 poslato: 27, 04, 2010, 22:48:26 posle podne »
a zar netreba napon da bude izmedju 12-13v
nesto mi to 15 bode oci

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Mozgalica
« Odgovor #12 poslato: 27, 04, 2010, 22:50:08 posle podne »
a zar netreba napon da bude izmedju 12-13v
nesto mi to 15 bode oci

i meni al kazu ok je i to ... jebem li ga ... ovo sa ampermetrom cu sutra probam pod obavezno imam neki ampermetar na brodu ali ide do 60 A sto mi bas i ne znaci mnogo ...

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Mozgalica
« Odgovor #13 poslato: 27, 04, 2010, 23:02:48 posle podne »
Novuse, stari punjaci (alternatori su punili do 13,8V), a ovi novi idu do 15V. Nije to mnogo.

@Kapetane, pogledaj gde stoje ti drzaci na kolima. Uglavnom su po ivicama gde je kuciste debelo.
A na vodi, voda u dodiru sa metalom ubrzava magnetni efekat i stvaranje jona pa zato u camcu treba da budu odvojeni dok u kolima ne mora toliko, jer se ipak kola cesce pale i aku se dopunjuje. Da i ti vozis Che-a svaki dan po nekoliko sati ni ti ne bi to primetio jer bi se akumulatori cesce dopunjavali i to sa vecom strujom nego sto je struja samopraznjenja.
Jos kao problem moze da bude i ispravnost svakog akumulatora ponaosob. Cim oni ne pokazuju istovetan napon nakon nekoliko dana, oni se sami od sebe prazne bez obzira na ovo sto sam ti rekao. Ovo su opsti uslovi eksploatacije akumulatora na metalnim plovilima.
Pokusaj da ih nakon punjenja iskljucis ne samo sa punjaca i broda, vec ih raskaci i posle nekoliko dana proveri svaki pojedinacno. Ako je samo jedan los, on neumitno pokrece strujno kolo i prazni ostale akumulatore.
Jedino resenje ti je da in posle punjenja skroz raskacis i kad krenes da plovis, ponovo ih zakacis i dok si na brodu sluzice ti jer ces ipak ponekad paliti motor pa ce se dopunjavati.
Pozzzzzzzz :drinks:

Van mreže ladjaVlajko

  • Administrator
  • Rečni Drekavac
  • *****
  • Poruke: 326
  • Pol: Muškarac
  • Veličina: 23cm
Odg: Mozgalica
« Odgovor #14 poslato: 27, 04, 2010, 23:46:48 posle podne »
Cvijo, svaki lim u sebi sadrzi neku kolicinu celika koji se da namagnetisati, t.j. magnetno aktivan materijal. Prilikom punjenja se te magnetne cestice "ustroje" i materijal se koliko toliko namagnetise. A kad se iskljuci punjenje, te magnetne cestice "izazivaju" kretanje jona koji su stvoreni u kiselini (i "+" i "-"), ali sada u suprotnom smeru pa se dobija efekat praznjenja, koji se ne moze izmeriti instrumentom. Cak i jedan akumulator nije pametno da stoji na metalnoj podlozi a pogotovo ako ih je vise, jer se onda veca povrsina metala namagnetise pa je efekat magnetne "zone" veci, a time i magnetni efekat jaci.

Nadam se da sam bio jasan. Pozzzzzzz

Da znaš da prvi put u životu čujem za ovu varijantu ...