Autor Tema: Arsina Restauracija  (Pročitano 15406 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Arsina Restauracija
« poslato: 17, 04, 2010, 18:24:13 posle podne »
Dođe vreme da i ja malo prisredim kršinu koju sam jesenas kupio. Čamac je zimus vežbao da postane podmornica. Ali nije mu se dalo.  :dance1:

Danas smo se moj komšija Sale i ja naoštrili i stupili u akciju. Radnja se dešava u ribarskom naselju Goveđi Brod zahvaljujući ljubaznosti gosn Zdenka, (poznatijeg kao "Irga") i nekolicini ribara kojima se zahvaljujem na pomoći u svakom pogledu, Naročito prilikom izvlačenja i okretanja čamca.

Stvari idu ovako. Na prvoj slici moj komšija se isprsio i rekao "Ma ima da ga izedemo"...

I krenuli smo. Ovde na blagi užas onih pravih nautičara, nema detaljnog sređivanja, glancanja, klackanja kostiju i sl. Cilj je videti u kakvom je stanju čamac, šta se mora uraditi i to odraditi u što kraćem vremenu. Očekuje se dolazak većeg vodenog talasa pa treba biti spreman i za bežaniju ako treba.

Odmah smo otsekli kasetu koja je bila vezana za prednju komoru. Posle smo odbacili klupe i nosače nekih istrulelih letvica po obodu čamca.

Kada smo utvrdili da komora zapravo uopšte nije oštećena, ja sam bio malo zbunjen. Otkuda onda voda u komori? Odgovor smo dobili onog momenta kada smo okrenuli čamac na bok i šmirglanjem pronašli 4 rupe od kojih su 2 na donjem delu prednje komore, odmah uz egije.

Kako čamac do sada opet nije potonuo, nikada mi neće biti jasno. Moguće je da se nadao da ću ga ja srediti i da se trudio da izdrži dok se to ne desi. :)

Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Arsina Restauracija
« Odgovor #1 poslato: 17, 04, 2010, 18:40:45 posle podne »
Auuu losa sitacija, pojela ga rdja celom dubinom. Slaba vajda cini mi se. Arso, nasao si dve rupe, ali je pitanje gde je jos taban duboko ojeden. Rizicno. Mislim da se ne isplati ulagati novac i neki veci trud.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Arsina Restauracija
« Odgovor #2 poslato: 17, 04, 2010, 18:42:45 posle podne »
Nakon krpljenja dotičnih rupa, ošmirglali smo spoljne površine čamca. Na kraju današnjeg dana čamac je sa spoljnje strane premazan antirostom. Ukoliko bude potrebno, sutra će se sve premazati joć jednom pa onda ide postavljanje peskuša po tabanu. Iako sam se mislio da li da i to ostavim za kasnije. Ipak zdrav razum mi je nalagao da je to bolje i pored nekih sugestija sa strane. :)

Kada izvarimo peskuše ide dva premaza osnovnom bojom i dva sloja boje za metal. Neće biti antialgina. Za sada.

Onda sređivanje iznutra. Ali o tom, potom. :smile:

Uz put smo otvorili servis za brzu pomoć ribarima u smislu, privari mi ovde, zakrpi mi onde, ali sve je to rađeno u prijateljskoj i opuštenoj atmosferi.
« Poslednja izmena: 18, 04, 2010, 05:53:59 pre podne Arsa »
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Arsina Restauracija
« Odgovor #3 poslato: 17, 04, 2010, 20:22:52 posle podne »
arso nešto nemogu da te prepoznam na ovim slikama , da nisi obrijao brke :lol:
Nešto nevidim da se okreće kamen na brusilici , jel to držiš brusilicu samo za slikanje

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Arsina Restauracija
« Odgovor #4 poslato: 17, 04, 2010, 20:30:12 posle podne »
Ih, ti bas sve moras da vidis. :taunt: :taunt:

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Arsina Restauracija
« Odgovor #5 poslato: 17, 04, 2010, 21:26:31 posle podne »
I ja sam danas uradio nešto na mom čamcu, podigao sam motor za 1cm i mislim da će to biti TO.
Sutra skidam staru tendu i uzimam mere za novi tvrdi krov.
Moraću skinuti prošlogodišnji antialgin koji nije ni za qrac.. (HEMPEL ali loš) i odraditi ga ponovo!  :diablo: :diablo: :diablo: :aikido:

Pa za koji dan konačno na vodu!  :dance:

 :drinks:

P.S. Arso, bojim se da će taj tvoj taban biti kratkog veka.
Ustvari odmah ćete to znati, ako uspete da zavarite peskare, onda će biti OK još koju godinu, ako se ne može variti, sve će vam biti jasno!  :nono:
Ja te peskare ne bih ni stavljao, jer baš tamo gde budete varili tamo će prvo da procuri!
A kako vidim taban nije nigde mehanički oštećen.. tako da ti one ni ne trebaju!

 :drinks:

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Arsina Restauracija
« Odgovor #6 poslato: 17, 04, 2010, 21:29:45 posle podne »
mossi nemoj mi reći da jedan santimetar može da popravi stvari :lol: :good:

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Arsina Restauracija
« Odgovor #7 poslato: 17, 04, 2010, 21:42:50 posle podne »
Vraže, vraže. Nije to TAj santimetar!  :download: :download:

Može i te kako, čak imam i mali problem kako da istrimuujem na pola rupe, pošto je ugao izmedju dve rupe 12mm, a ja bih trebao da podignem motor na pola rupe, pa se razmišljam da potkajlujem dole čeljust za 6mm i to bi bilo idealno. Ali to ću ostaviti za fazu II  :good:

Moram da vratim onih 8km/h kojih sam izgubio sa platnenom tendom. Ako vratim 5-6km/h biću  :dance1: :yahoo: :dance1:

A onda vodim na  :drinks:

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Arsina Restauracija
« Odgovor #8 poslato: 17, 04, 2010, 22:04:36 posle podne »
sad mi je lakše.
Nego ozbiljno, da li postoji "idealan "ugao osovine elise u odnosu na vodenu površinu? meni čizma stoji u odnosu na površinu vode od nekih recimo90stepeni , nisam eksperimentisao al ako misliš da bi dobio nešto probao bih da promenim ugao trimovanjem

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Arsina Restauracija
« Odgovor #9 poslato: 17, 04, 2010, 22:29:04 posle podne »
Čizma i treba da bude pod 90 stepeni, ali u režimu vožnje tj brzini u kojoj najčeće voziš, pa po njoj i podesi trim ili svaki put u zavisnosti od situacije pomeraj polugicu. Ja sam podigao motor za 1cm jer sam hteo da postavim kavitacionu ploču u ravan sa tabanom, a ugao mi sad malo zeza, ali ga neču menjati (za sada) zbog specifičnosti korita.

Inače, o trimu pričamo na gliserskim koritima, kod manjih brzina baš kao kod tebe 90 stepeni i ćao. To je to.

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Arsina Restauracija
« Odgovor #10 poslato: 17, 04, 2010, 22:31:30 posle podne »
Da li čizma stoji dobro kaže ti voda koja je iza čamca, koju gura propeler.
Ako se diže "petlova kresta" onda ne valja. Što je bliža čamcu to je stvar gora.
Što je niža i dalja od čamca to je bolje tj idealnije!

 :drinks:

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Arsina Restauracija
« Odgovor #11 poslato: 17, 04, 2010, 23:06:53 posle podne »
Da onaj jedan santimetar sam i ja hteo da prokomentarišem čim sam otvorio postove, ali ima bržih dežurnih zaj....ata. :smile:

Ja sam čamac i kupio svestan da on nema neku svetlu budućnost. Pet godina sam rešavao neka egzistencijalna pitanja i prve sitne pare posle završetka kuće uložio sam u kupovinu motora i dotičnog jadnika. Sve iz straha da se ne pojavi neki novi izdatak pa da i ove godine budem na suvom.

Ne uzbuđujem se mnogo. Lim u tabanu ću proveriti baš na način na koji je mosi opisao. Jeste da je jadnik bio totalno zapušten. Najcrnje je što je kupljen od čoveka koji je bivši predsednik jednog nautičkog kluba.  :good:

Ne smem ništa da sa sigurnošću kažem dok ga ne ošmirglam i sa unutrašnje strane. Međutim, gotovo sam siguran da će on videti Titel i Brčko. Nadam se i da će se dosta riba koprcati u njemu ove godine. Druga godina, druga priča. Videćemo šta će biti. :drinks:

« Poslednja izmena: 18, 04, 2010, 05:47:06 pre podne Arsa »
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Arsina Restauracija
« Odgovor #12 poslato: 19, 04, 2010, 00:47:52 pre podne »
Odustao sam od postavlčjanja peskuša na čamcu. Razlozi: Voda dolazi i treba da završim posao što pre. Poslušao sam savet Mossija i još nekih prijatelja kontajući da ne vredi da dajem pare za L profile ako postoji opasnost da lim negde pregori. Smatrao sam da sa L profilima ukrućujem pod i tako smanjujem zamor materijala u podu koji se hodanjem stalno lomi. To mogu da prevaziđem postavljanjem dve daske u čamac nakon farbanja.

Danas smo Sale i ja sa spoljnje strane prefarbali čamac po dva puta osnovnom sivom, a potom i njegovom konačnom bojom. Sve je na nitro bazi. :)

Vreme nam je pogodovalo. Bilo je sunca i vetar je prilično jako duvao pa se farba brzo sušila. Načelno, drugi sloj farbe nanosili smo sat-dva nakon prvog. Do 17,30 uradili smo ono što je planirano za danas. :drinks:
« Poslednja izmena: 19, 04, 2010, 08:01:08 pre podne Arsa »
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Arsina Restauracija
« Odgovor #13 poslato: 25, 04, 2010, 23:30:16 posle podne »
Voda je nadolazila, a meteorolozi su najavljivali kišu. Zato smo čamac prebacili na mesto gde nismo nikome smetali. Odmah su zakrpljene rupe na gornjem delu komore koje smo otvorili kako bi iscedili svu vodu iz iste.

Ondak je nastupilo šmirglanje unutrašnjosti čamca. Posle dva sloja antirosta (u dva dana). Na sreću imali smo vremena da bar jednom unutrašnjost premažemo osnovnom bojom pre kiše.
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Arsina Restauracija
« Odgovor #14 poslato: 25, 04, 2010, 23:40:20 posle podne »
Farbanje osnovnom bojom išlo je na uštrb nekih radova koji su podrazumevali varenje. Tu sam ostavio neofarbano mesto da kasnije ne gubimo vreme. Sada nam treba dan ili dva bez kiše da sve završimo. Onda čamac ide na vodu a bogami i ja sa njim. Nosim štap sa sobom.

Otvaranje sezone pa dalje kako bude.  :drinks:

Ispuni godine životom, a ne život godinama.