Autor Tema: Plinska instalacija - bezbedna  (Pročitano 24475 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Plinska instalacija - bezbedna
« poslato: 22, 03, 2010, 18:14:35 posle podne »
Kako se kuhinja polako gradi počinjem aktivno da razmišljam o plinskoj instalaciji a posebno o boci. Kao što je do sada bilo reči plin je teži od vazduha i kao takav ako dođe do curenja dolazi do njegovog taloženja u najnižoj tački. Probao bih da ispoštujem zahtev da bocu sklonim iz kabine i za sada jedino mesto gde bi mogla da stoji je ispod klupa na krmi. Međutim velika boca bi tu treabalo da stoji položena a izgleda da ona tako nikako ne bi trebalo da stoji. Ideja je bila da se koristi boca za viljuškara međutim sada čujem da je njemu za rad potrebna neka tečna faza gasa i da ona nikako nije priklada za korišćenje u domaćinstvu. Zanima me da li neko ima iskustvo sa ovim i kakvu bocu uzeti a da ona može da stoji položeno?

Što se instalacije tiče biće sprovedena preko bakarnih cevi do razdelnika a do potrošača armiranim crevom (šporet i plinski frižider) Svaki spoj biće obezbeđen sa podve šelne, šta je još potrebno? Ventili i slično?

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Plinska instalacija - bezbedna
« Odgovor #1 poslato: 22, 03, 2010, 22:55:58 posle podne »
taj deo oko curenja i izmestanja boce nikada nisam shvatio... jedino ako se misli da ce da pusti bas na ventilu ....

ovo za polaganje boce bas nisam siguran da uopste sme da se radi...

e sad ove bakarne cevi sto si naveo , nisam siguran da je to bas najpametnije resenje pogotovo na brodu gde sve "radi", plus imas problem korozije i galvanizacije (dve vrste materijala)  mislim da ti je pametnije da sve odradis klasicnim gumenim crevom, koje naravno posakrivas tako da bas ne moze da dodje do nekih vecih ostecenje...

znaci sa jednim crevom imas dve tacke gde moze da pusti na boci i na sporetu,sa cevima taj problem je na svakom spoju a imaces ih minimum 3-4 ...

sto se boce tice uzmi onu malu od 10 kila... i obavezno kupi novu, oko 2000 din  .. laka je za manipulaciju i slicno, a punis je na auto pumpi ...

e sad , ono sto me zulja jeste to izmestanje boce... neka curi na nekom spoju, sporetu, ma bilo gde isto ti se hvata, jedan ventil koji je neko projektovao ima veci sigurnosni faktor od bilo kakvog spoja koji mi u domacoj radinosti uradimo a nalazi se unutar broda.. jedino sto mozes da uradis jeste da gledas da jeste da ti kreveti budu u liniji nekog otvora gde moze da izlazi plin ....

i obavezno sebi stvori naviku da se kafa kuva tako sto odvrnes ventil na boci a ne na sporetu, a kad se skuva zavrnes ventil na boci  ...

Van mreže Mezija

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 416
  • Pol: Muškarac
Odg: Plinska instalacija - bezbedna
« Odgovor #2 poslato: 22, 03, 2010, 23:07:32 posle podne »
To sa odvrtanjem i zavrtanjem ventila na boci i nije neka preporuka.
Menjati crevo svake 2 god i proveravati gumice  ili mesingane dihtunge na spoju sa bocom
kad god menjas bocu,sve dobro stegnes i ok.

Naravno strah od plina uvek postoji zato nezuri kd ga koristis ili menjas bocu i bice sve ok

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Plinska instalacija - bezbedna
« Odgovor #3 poslato: 22, 03, 2010, 23:22:22 posle podne »
To sa odvrtanjem i zavrtanjem ventila na boci i nije neka preporuka.
Menjati crevo svake 2 god i proveravati gumice  ili mesingane dihtunge na spoju sa bocom
kad god menjas bocu,sve dobro stegnes i ok.

Naravno strah od plina uvek postoji zato nezuri kd ga koristis ili menjas bocu i bice sve ok

upravo to , bez panike i polako ...  a sto mislis da ventil nije izdrzljiv ?

Van mreže Mezija

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 416
  • Pol: Muškarac
Odg: Plinska instalacija - bezbedna
« Odgovor #4 poslato: 22, 03, 2010, 23:39:03 posle podne »
 :slow_en:
upravo to , bez panike i polako ...  a sto mislis da ventil nije izdrzljiv ?
[/quote]
Jeste izdrzljiv al kad ga stalno odvrces i zavrces posle nekog vremena bas moras da ga stezes,pojede se dihtung u ventilu, odnosno mesing.
Eventualno pre spavanja ili kad neces biti na brodu neko vreme

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Plinska instalacija - bezbedna
« Odgovor #5 poslato: 23, 03, 2010, 00:00:00 pre podne »
            Nema tu velike filozofije.Kupi crevo projektovano za plin,priključi ga pravilno,
 a spojeve proveri sa sapunicom ili specijalnim sprejom za to.Sto se boce tiče prepo-
 ručuje se da je držiš tamo gde ako krene plin da curi može da ističe van ladje.To je
 teško ponekad izvesti.Zato u nekim zemljama koriste na ladji iskljucivo kerozinski ili
 alkoholni šporet,i kompresorski frižider.
             Kod nas je obaveza,da u plin stavljaju miris koji je specifičan,kako bi po mi-
 risu mogao da reaguješ.
            Da te ne davim.Kad postavis instalaciju,proveri spojeve,kad napuštaš ladju
 zatvori plin na boci, i jednom godišnje menjaj creva.Pri promeni boce menjaj uvek
 gumicu i ponovo proveri spoj,neče biti problema.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
Odg: Plinska instalacija - bezbedna
« Odgovor #6 poslato: 23, 03, 2010, 08:25:27 pre podne »
Zoki koji je to sprej i gde ga kupiti za proveru gasne instalacije,?Inace neka moja iskustva sa plinom nisu preterano negativna.
Slazem se sa Zokijem da je gumeno crevo proektovano za plin najsigurnije,ja\ ga cak i neselnujem jer ima na krajevima zadebljanje koje super drzi.Izlazni pritisak na ventilu je mali.Proveravam plamenom od upaljaca dali negde istice.Za ovih dvadesetak god.koliko koristim plin samo par puta sam naleteo na neispravne ventile na bocama.Nevidim razlog za preteranu brigu jer plin iz boce ima karakteristican miris i lako se oseti,a nakraju nije lose imati detektor gasa koji alarmira pojavu istog. .Ima ga po prihvatljivim cenama,cak i na limundu.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Plinska instalacija - bezbedna
« Odgovor #7 poslato: 23, 03, 2010, 08:29:38 pre podne »
Zoki koji je to sprej i gde ga kupiti za proveru gasne instalacije,?Inace neka moja iskustva sa plinom nisu preterano negativna.
Slazem se sa Zokijem da je gumeno crevo proektovano za plin najsigurnije,ja\ ga cak i neselnujem jer ima na krajevima zadebljanje koje super drzi.Izlazni pritisak na ventilu je mali.Proveravam plamenom od upaljaca dali negde istice.Za ovih dvadesetak god.koliko koristim plin samo par puta sam naleteo na neispravne ventile na bocama.Nevidim razlog za preteranu brigu jer plin iz boce ima karakteristican miris i lako se oseti,a nakraju nije lose imati detektor gasa koji alarmira pojavu istog. .Ima ga po prihvatljivim cenama,cak i na limundu.
Znaci tako treba :)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Plinska instalacija - bezbedna
« Odgovor #8 poslato: 23, 03, 2010, 09:23:23 pre podne »
Znaci tako treba :)

i ja koji ne volim plin proveravam tako ... jednostavno sapunica nikad nije pri ruci, za sprej sam sada cuo ... prvi i osnovno slusas da li susti pa ako ne susti prineses upaljac i ako nema plamicka to je to ...

gigo ta zadebljanja mogu da posluze al stavi selnu nece da se baci  :good:

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Plinska instalacija - bezbedna
« Odgovor #9 poslato: 23, 03, 2010, 09:55:29 pre podne »
   
         U merkuru u Beogradu ima da se kupi sprej.za proveru plinske instalacije,na
 odeljenju boja.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže dugamm

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 179
  • Pol: Muškarac
  • BULKA , BG-626E ,Marina "Ada Ciganlija"
Odg: Plinska instalacija - bezbedna
« Odgovor #10 poslato: 04, 04, 2010, 10:00:44 pre podne »
prodajem brodski sporet na spiritus "ELEKTROLUX" SA 2  gorionika , malo koriscen.

Mita 064/123-7798
Ploviti se mora , ziveti ne !

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Plinska instalacija - bezbedna
« Odgovor #11 poslato: 04, 04, 2010, 10:01:08 pre podne »
Daj sliku i posto je....
Marke

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: Plinska instalacija - bezbedna
« Odgovor #12 poslato: 04, 04, 2010, 11:27:07 pre podne »
Sve što je zapaljivo je opasno. Ali sve se decenija koristi i samo nemarnost ponekad prouzrokuje štetu. Važno za prlin je to da boca ne sme da se obara jer onda u crevo umesto gasa ide tečnost. Boca se zato i ne puni do vrha. Plin mora da isparava a isparenja se koriste. Nikako tečnost. I auto ima isparivač, zar ne?
Ako upotrebljavate preporučena creva i cevi nece biti problema. Ventili su sto posto sigurni i o njima ne treba razmišljati. Ja imam instalaciju i to je rešeno tako da posle boce, na početku cevi imam ventil i još i pre svakog uredjaja po jedan. Bocu nikada ne zatvaram nego samo te ventile. I to funkcioniše. Nikada mi nije iscurio. Alarm je dobar ali često daje lažne uzbune. Imam jedan i često ga isključim. Ko zna šta on sve prepoznaje kao plin.


imam u camperu taj gas alarm , svakom to preporucujem posto bez toga nebih vise spavao u njime. ma bolje da daje lazne uzbune nego da ujutru niko vise neustane iz kreveta.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Plinska instalacija - bezbedna
« Odgovor #13 poslato: 17, 03, 2011, 00:01:27 pre podne »
Nema iskustva sa plinom tj samo ga na brodu i imam. Problem je što mi puno čađi šerpe i što nema onog palvičastog plamena nego prava vatra. Na sudovima ostaje garež i na minimumu jačine. Šta ne valja, imam i rezevne dizne koje su manje da li će možda one rešiti problem? Tek sam danas to primetio, bio kod drugara i vidim njegova šerpa potpuno normalna a moja ko da je kotlić :)

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: Plinska instalacija - bezbedna
« Odgovor #14 poslato: 17, 03, 2011, 00:09:38 pre podne »
ima fora sa diznama.obicno se sporeti isporucuji sa onima koje su za zemni gas??tj iz gasovoda.e sad ove za butan,koji se nalazi u bocama,su mislim uze.verovatno je u tome problem,kao sto si i sam primetio,s tim sto sa ovim vecim diznama obicno nece da gori(primer iz kucnih uslova)probaj da promenis ako vec imas rezervne,ali nikako ne bi smelo da garavi posudu.