Autor Tema: Solarni paneli  (Pročitano 226407 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 532
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #750 poslato: 16, 02, 2022, 18:31:41 posle podne »
E i ja pokusavam da kupim fleksi panel.prosle godine sam kupio kod arene jedan od 100w i odlicno je radio,prosto neverovatno,to je ona mat varijanta kao da ima neke piramidice po povrsini, ali je iz nekog razloga poceo da prekida i na kraju sam ga vratio. Sad sam u potrazi za novim, po mogucstvu kvalitetnijim. Ako nista ne nadjem do kraja marta ,moracu da uvozim.
Kontroler sam takodje izbacio. imao sam one obicne kineske,ali se greju i malo mi ftka da ih ostavim na brodu da rade kad nisam tu ,pa sam sad kupio victronic smartsolar mppt. Prosle godine sam jedva izgurao leto na moru sto se tice struje zbog loseg kvaliteta te opreme, pa sad gledam da nadjem neke  sto kvalitetnije..ti obicni kontroleri kao rade ok,ali ja sam kupio dva komada za svaki slucaj i oba su mi sumnjiva.ovaj victronik bi trbalo da bude ok.
Mozda bude na sajmu nautike nesto od tih panela.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #751 poslato: 17, 02, 2022, 07:16:58 pre podne »
Ja bih licno to zaobisao. Nisu oni jos..kako treba. Relativno nova tehnologija.

Van mreže Mr. No

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 113
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Sea Ray
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #752 poslato: 17, 02, 2022, 13:55:13 posle podne »
E i ja pokusavam da kupim fleksi panel.prosle godine sam kupio kod arene jedan od 100w i odlicno je radio,prosto neverovatno,to je ona mat varijanta kao da ima neke piramidice po povrsini, ali je iz nekog razloga poceo da prekida i na kraju sam ga vratio. Sad sam u potrazi za novim, po mogucstvu kvalitetnijim. Ako nista ne nadjem do kraja marta ,moracu da uvozim.
Kontroler sam takodje izbacio. imao sam one obicne kineske,ali se greju i malo mi ftka da ih ostavim na brodu da rade kad nisam tu ,pa sam sad kupio victronic smartsolar mppt. Prosle godine sam jedva izgurao leto na moru sto se tice struje zbog loseg kvaliteta te opreme, pa sad gledam da nadjem neke  sto kvalitetnije..ti obicni kontroleri kao rade ok,ali ja sam kupio dva komada za svaki slucaj i oba su mi sumnjiva.ovaj victronik bi trbalo da bude ok.
Mozda bude na sajmu nautike nesto od tih panela.

Ne mogu da nađem sada na KP oglas te radnje kod arene ali bih po tekstu oglasa rekao da su to ovi paneli?

https://www.kupujemprodajem.com/gradjevinarstvo/solarna-oprema/flex-solarni-panel-monokristalni-150w-12v/oglas/132222530?filter_id=1456700113#photoBig


Uvoz panela odakle? Koji proizvođač?

Što se kontrolera tiče, gde kod nas ima Victron (ili neki drugi kvalitetni) kontroler da se nađe?

Moguće da će neko da ponudi solarnu opremu na sajmu nautike al bar do tada da znam(o) šta je u ponudi kod nas :)

Van mreže Mr. No

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 113
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Sea Ray
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #753 poslato: 17, 02, 2022, 13:58:21 posle podne »
Ja bih licno to zaobisao. Nisu oni jos..kako treba. Relativno nova tehnologija.

Ja bih to rado zaobišao ali kod mene paneli moraju da stoje na tendi ili moram da pravim neku dodatnu konstrukciju na kojoj bi iznad tende stajali paneli  a to stvarno ne želim da radim. Da moj čamac ima tvrdi krov ne bih ni razmišljao o fleksibilnim panelima....


Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #754 poslato: 18, 02, 2022, 07:52:43 pre podne »
Ja sam uzmao sve u Borik Plus. Garancija, racun itd.. nemaju Victorn koliko vidim ali imaju onaj Epever. I on je dosta dobar.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 532
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #755 poslato: 19, 02, 2022, 07:14:07 pre podne »
E i ja pokusavam da kupim fleksi panel.prosle godine sam kupio kod arene jedan od 100w i odlicno je radio,prosto neverovatno,to je ona mat varijanta kao da ima neke piramidice po povrsini, ali je iz nekog razloga poceo da prekida i na kraju sam ga vratio. Sad sam u potrazi za novim, po mogucstvu kvalitetnijim. Ako nista ne nadjem do kraja marta ,moracu da uvozim.
Kontroler sam takodje izbacio. imao sam one obicne kineske,ali se greju i malo mi ftka da ih ostavim na brodu da rade kad nisam tu ,pa sam sad kupio victronic smartsolar mppt. Prosle godine sam jedva izgurao leto na moru sto se tice struje zbog loseg kvaliteta te opreme, pa sad gledam da nadjem neke  sto kvalitetnije..ti obicni kontroleri kao rade ok,ali ja sam kupio dva komada za svaki slucaj i oba su mi sumnjiva.ovaj victronik bi trbalo da bude ok.
Mozda bude na sajmu nautike nesto od tih panela.

Ne mogu da nađem sada na KP oglas te radnje kod arene ali bih po tekstu oglasa rekao da su to ovi paneli?

https://www.kupujemprodajem.com/gradjevinarstvo/solarna-oprema/flex-solarni-panel-monokristalni-150w-12v/oglas/132222530?filter_id=1456700113#photoBig


Uvoz panela odakle? Koji proizvođač?

Što se kontrolera tiče, gde kod nas ima Victron (ili neki drugi kvalitetni) kontroler da se nađe?

Moguće da će neko da ponudi solarnu opremu na sajmu nautike al bar do tada da znam(o) šta je u ponudi kod nas :)
Pa moj je bio takav neki,ali sam kupio tamo kod arene u tom solarshopu, nisam hteo na ogladima da bih imao garanciju i stvarno su mi vratili pare.ja sam odneo plocu probali smo i prekidala je kad je malo savijes radi,a inece ne radi.Inace ja sam ploci staviko na nekakav drveni ram i tako sam i odneo tamo ,nisu pravili nikakv problem oko vracana novca
Ja sam hteo drugi panel,ali nisu imali.
Problem je izgleda sto su te ploce jako skupe,a ove kineske koje se kodd nas uvoze su verovatno neke najgore,pa zato ljudi misle da to nije dobro.ali ipak drugari na jedrilicama svi imaju te savitljive kikneze
 uglavnom niko nema problema. Verovatno ja nisam imao srece.Ja ne volim na brodu u sezoni da popravljam nista i gledam da sve bude sto kvalitetnije i jednostavnije,ali ne vredi brod je komplikovana sprava.
U svakom slucaju ce ti paneli jos poskupeti  kad se pojave, kao sve ostalo.
Ovaj iz oglasa koji ste postavili,mozda i nije los.u svakom slucaju nije skup,pa ako daju neku garanciju mozda nije lose uzeti ga.

Van mreže Mr. No

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 113
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Sea Ray
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #756 poslato: 19, 02, 2022, 14:22:38 posle podne »
Ima sada par oglasa sa bukvalno istim tekstom i jako sličnom cenom za takve solarne panele. Do pre neki dan je na KP bio takav oglas i od te radnje kod arene... mislim da se zove Borik plus ta radnja.



Van mreže Mr. No

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 113
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Sea Ray
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #757 poslato: 19, 02, 2022, 14:25:53 posle podne »
Ja sam uzmao sve u Borik Plus. Garancija, racun itd.. nemaju Victorn koliko vidim ali imaju onaj Epever. I on je dosta dobar.
Oticicu da pogledam. Taman da vidim da li sam dobro zapamtio ime radnje koja je imala oglas na KP za savitljivi panel (post iznad)

Van mreže Mr. No

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 113
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Sea Ray
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #758 poslato: 19, 02, 2022, 14:33:16 posle podne »
 
Moj je bio takav neki,ali sam kupio tamo kod arene u tom solarshopu

Jedan panel? Koliko W i koliko je u realnim uslovima pravio struje? Sa kojim kontrolerom?

Pitam da bih mogao da procenim koliko meni treba panela a u zavisnosti od toga i koji kontroler treba da kupim.....

Sent from my SM-T805 using Tapatalk


Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 532
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #759 poslato: 19, 02, 2022, 22:47:23 posle podne »
Kad je radio panel kako treba punio je amg li
kako se vec oznacava, akomulator od 60ah.
Napajao je frizider kompresorski od 20 l mislim da je radio na 5-6 c. Svetla led, punjenje telefona i tableta.nocu onaj aprat za komarce..sve je radilo odlicno. Taj frizider je nov i iznenadjujuce malo trosi,mada se pazi da ga ne otvaram bas svaki cas.Vanbrodski motor je takodje  po malo punio akomulator 80w valjda mada je to bas malo posto jedrim najcesce.
A kontroler je onaj obican kineski..nije mppt.
A panel je 100w ,mada takav negde prodaju kao 120w imao je 36  onih polja.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 532
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #760 poslato: 19, 02, 2022, 23:15:49 posle podne »
I sonar garmin

Van mreže Mr. No

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 113
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Sea Ray
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #761 poslato: 24, 03, 2022, 14:21:37 posle podne »
Info:

Kupljena 2 fleksibilna solarna panela od po 150 W i Epever Tracer mppt kontroler od 30A, sve u Borik Plus radnji.

 Povezao sam na camcu za probu (ne stoje paneli na predvidjenom mestu na tendi trenutno) prvo paralelno a potom probao kakve rezultate imam kada serijski povezem panele. Preko 40V imam napon ujutro oko 9 - 10h cak i kada je oblacno kada su paneli povezani serijski pri tome paneli niti su osvetljeni kompletno (delimicno su u senci) niti su u povoljnom polozaju prema suncu.  Kod paralelnog povezivanja sam ujutro imao jedva 14V tako da bukvalno nije mogao da puni u tom uslovima akumulatore.

Punjenje u amperima sada nisam mnogo gledao, time cu se baviti kada budem postavio panele na adekvatno mesto i kada nabavim jos jedan akumulator posto je jedan od dva akumulatora od 100Ah koji su za potrosace u medjuvremenu crkao.

Takodje sam porucio i Epever MT 50  za pracenje rada kontrolera posto Tracer nije na pristupacnom mestu.

Trenutno razmatram koji akumulator da kupim umesto ovog sto je "otisao"....
« Poslednja izmena: 24, 03, 2022, 14:44:47 posle podne Mr. No »

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #762 poslato: 24, 03, 2022, 14:33:24 posle podne »
Zar ne bi napon trebao da bude veći kad se veže redno?

Van mreže Mr. No

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 113
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Sea Ray
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #763 poslato: 24, 03, 2022, 14:41:53 posle podne »
Jeste - serijski (ili redno) daje veci napon. Panel daje 20-tak V po specifikaciji a kada ih radno vezem dobijem duplo na kontroleru tj tih 40 i više V.

Kada ih paralelno vezem max napon je 20-tak V.

Nisam imao previše vremena da precizno merim pa je ovo ugrubo samo... igracu se sa tim kada bude sve montirano kako treba.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk


Van mreže Mr. No

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 113
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Sea Ray
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #764 poslato: 24, 03, 2022, 14:44:19 posle podne »
A sada vidim i gde sam pogrešio u pisanju... kod paralelnog povezivanja imam ujutro 14 V. Ispravljeno u tekstu. Moja greška - izvinjavam se....

Sent from my SM-G991B using Tapatalk