Autor Tema: Solarni paneli  (Pročitano 226227 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #705 poslato: 28, 04, 2020, 10:37:14 pre podne »
Na brodu imam 2 on/off prekidača, jedan za startni aku a drugi za potrošače.
Startni aku služi samo za pokretanje motora i ništa drugo. Ako se kojim slučajem desi da taj aku zataji tu je onda Cyrix kontoler za 2 aku grupe. Preko tastera mogu da pustim prelivanje struje u startni, dovoljno je nekih pola minuta.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 532
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #706 poslato: 31, 08, 2021, 23:55:47 posle podne »
pozdrav. da upadnem u temu.
zna li neko gde kod nas ima da se kupi solarni panel, fleksibilni, nekog poznatog proizvodjaca sa garancijom od par godina.
letos na moru sam imao probleme sa strujom. pa se ispostavilo da nov solarni panel nesto malo radi malo ne.. uspeo sam da ga vratim, posto je imao garanciju. ali sad hocu da kupim neki pouzdaniji. ovaj uopste nisam savijao.. bio je na nekom ramu drvenom, a sam panel je bio onaj hrapavi kao da ima neke piramidice na povrsini da hvata bolje svetlo pod uglom i dok je radio stvarno je bio dobar.
sto je najgore uopste nisam siguran da je samo taj kilavi panel jedini uzrok problema sa strujom. Ali za pocetak da nabavim dobar panel pa cu da vidim dalje.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #707 poslato: 01, 09, 2021, 06:13:54 pre podne »
Po mom nekom skromnom iskustvu a i iz iskustava drugih retko kad solarni panel pravi problem, mada se desi i to. Obicno kontroler brljavi i pravi problem, ali kapiram da si to proverio. Bila je ranija ona ekipa iz Bgd sa Vitronom probacu da nadjem broj

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #708 poslato: 01, 09, 2021, 07:13:09 pre podne »
Kako znas da je panel brljavio tj nije punio? Koliko je panel W i kolika ti je baterija, sta imas od potrosaca?

 btw ti fleksibilni su se pokazali malo losiji od ovih mono i poly cristalnih.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 532
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #709 poslato: 01, 09, 2021, 11:10:09 pre podne »
Po mom nekom skromnom iskustvu a i iz iskustava drugih retko kad solarni panel pravi problem, mada se desi i to. Obicno kontroler brljavi i pravi problem, ali kapiram da si to proverio. Bila je ranija ona ekipa iz Bgd sa Vitronom probacu da nadjem broj
ako nades super, hvala

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 532
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #710 poslato: 01, 09, 2021, 11:26:18 pre podne »
Kako znas da je panel brljavio tj nije punio? Koliko je panel W i kolika ti je baterija, sta imas od potrosaca?

 btw ti fleksibilni su se pokazali malo losiji od ovih mono i poly cristalnih.
pa siguran sam da je panel.. proverim na izlazu iz panela 0 v, posle dva sata opet proverim 19 v
kad sam ga reklamirao oni su probali isto ne radi. pa kad ga malo izgnjave on radi....
verovatno ima neki prekid pa kad se zagreje malo radi...
imam mali frizider 20l kompresor i ostalo sitno. sonar, punim trlefone, svetlo....
100w panel i 60ah dobar akomulator. dok je sve radilo imalo je struje koliko hoces..
sumnjamnjao sam najvise u motor.. vanbrodski motor u bunaru.. ima el stsrt i vezan je za isti akomulator, on isto puni po malo kad radi, oko 6A.
taj motor minimalno radi, posto  imam jos jedan manji motor koji koristim kad je bonaca, a kad je vetar jedrim.
bilo je ovde reci o tome, kad motor radi verovatno kontrolor ugasi punjenje sa panela. Prvo sam sumnjao u kontrolor koji se inace greje kad radi, ali sam imao rezervni, sa kojom isto slabo radi.
sve u svemu izgurao sam sezonu, malo je napon bio nizi, ali je ipak sve radilo nekako 5 nedelja.
prvo da nabavim panel, pa cu posle da probam dalje.
ako ne nadjem ovde, a verovatno necu, kupicu negde u inostranstvu.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #711 poslato: 01, 09, 2021, 12:06:12 posle podne »
Ukoliko je takva stvar sa panelom, verovatno je on problem..nema sta. bezi od tih savitljivih panela.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 532
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #712 poslato: 01, 09, 2021, 13:26:34 posle podne »
 dobri su savitljivi, ali ovi kinezi su sumnjivi.. ne ide na brod onaj panel za krovove. posebno ne moze kod mene. mora da bude lagan

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #713 poslato: 01, 09, 2021, 23:26:35 posle podne »
Jel jos neko primetio 100w panel i 60Ah akumulatora da teraju frizider, punjace i ostale potrosace na brodu... Iskreno deluje debelo nemoguce! Jedno 200 Ah i panel minimum 180w pa ako je suncano da prodje...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #714 poslato: 02, 09, 2021, 07:27:31 pre podne »
Totalno nemoguce ali ako covek kaze da je to sve radilo pre onda mora da radi i sada. Valjda zna jel mu je radilo ili ne. Mozda i jeste radilo ali verovatno par sati koliko izadje na vodu da mu drzi pivo hladno. I nejasno mi je, kompresorski od 20l... to nigde nisam video.

@neptun
Krovni panel je tezak svega par kg. Ako krov ne moze 3-5 kg da podnese..onda ne znam sta da kazem.


Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #715 poslato: 02, 09, 2021, 08:31:17 pre podne »
https://www.suncica.co.rs/kontakt

Mislim da sam od ovih kupovao njihov punjac akumulatora i kontroler, tada su bili ubedljivo najpovoljniji. Battery monitor i jos neke stvari samnuzeo na nekom popustu u Holandiji a doneo mi ga drugar sa foruma. To ti je ujedno i najjeftinija varijanta jer su u Holandiji ima puno prodavaca i dosta popusta. Cak mozda izadje jeftinije sa svim dazbinama nego ovde.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 532
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #716 poslato: 02, 09, 2021, 08:48:07 pre podne »
to radi normalno. ovi mali frizideri sa kompresorom stvarno trose minimalno struje.
bili smo na vodi 5 nedelja neprekidno. frizider od 20l je dobra mera za brod od 7 m.  prosle godine ovde na reci je to sve radili opusteno sa akomulatorom 45ah olovnim.. ali nisam isao na vise od nekoliko  dana.
ostali potrosaci pored frizidera su zanemarivi. par telefona, tablet, svetla, onaj uredjaj za komarce.
za muziku imam nekakav tranzistor koji se zakaci na tel.. ovo bez frizidera bi radilo mesec dana i da ne dopunjujes akomulator.
meni se cini da bi i sa 50 w panelom radilo.
inace frizideri od 15-30 l koji u sebi imaju bateriju, kad se napuni radi 48 h. mada ne znam kolike su im te baterije, ali daleko manje od akomulatora.  naravno na 5-8c. kad bi radio na - 10 verovatno bi morao da nabavim 200w.


Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #717 poslato: 02, 09, 2021, 09:46:59 pre podne »
Hajde molim vas slikajte taj frizider, nikada nisam video kompresorski frizider od 20l, slikajte nam i tablicu da vidimo snagu motora. Jel radi na 12 ili 220?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #718 poslato: 02, 09, 2021, 10:03:01 pre podne »
I meni zvuči nemoguće, ali nema razloga da ne verujemo...

Mada noviji telefoni nisu mali potrošači, vuku 3A na 5V, što mu dodje na 12V oko 1.2 ampera.... Tj, stavim 2 telefona da se pune, vuku kao i frižider od 90L.
Dovoljna su dva oblačna dana bez punjenja pa da se ostane bez struje, jedino ako je svaki dan bilo sunce...

Za koju nedelju počinje najzahtevniji period što se struje na brodu tiče, nije dovoljno hladno da se ugasi frižider, noći budu sveže pa radi webasto, dani kraći pa je kraće punjenje a i ranije se udje u kabinu pa TV, laptop... , često je oblačno pa je dopunjavanje slabo... U ovom periodu dobar alternator na brodskom motoru zlata vredi.

U oktobru - novembru mi se dešava da već treći dan ako pecam i ne plovim moram da palim uveče motor u leru oko sat vremena, ako je oblačno po ceo dan. 250W panel i 200Ah AGM. Da je vanbrodski motor ne znam šta bih (ustvari znam, agregat, na opštu nezadovoljstvo svih u okolini).

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 532
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #719 poslato: 02, 09, 2021, 10:28:20 pre podne »
e ovo za telefone sam primetio. ne pune se lako. a sonar je isto veliki potrosac. valjda zbog ekrana koji se dobro vidi i po najjacem suncu.
verovatno ova moja instalacija ne bi radila u oktobru. ali ja sam na moru jul, avgust. sunce przi non stop. bude po nekad pljusak, ali to je kratko.
inace frizider sam kupio kineski alpicool ili tako nesto i radi neverovatno dobro.. prave oni i vece modele. gotovo da se ne cuje, mislim da je to LG kompresor. verovatno izolacija i nije neka pa ako bih ga koristio kao zamrzivac  ne bi bio ovako ekonomican. izgleda da vuce oko 40w dok radi, mozda 15 minuta na sat, ako je vec ohladio i nije otvaran prethodno neko vreme.
nama super koristi posto i ne vucemo neku kvarljivu klopu. dobar je i za ribu kad ulovim...
ranije smo kupovali led i imali neku izolovanu kutiju,, ali to je muka..
onaj cvrsti solarni panel ima 10 kg, a ovaj savitljivi oko 2 pa je razlika velika.