Autor Tema: Vanbrodski motor plovidba zimi. Da li dizati motor iz vode ili ne?  (Pročitano 650 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže mmarkez

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 31
  • www.mojaladja.com
    • no name
  • Brod tip: no name
  • Marina: karaburma
  • Veličina: 6
Vanbrodski motor plovidba zimi. Da li dizati motor iz vode ili ne?
« poslato: 01, 02, 2024, 12:58:56 posle podne »
Pitanje, planiram plovidbu za vikend. Da li nakon plovidbe podici motor ili ga ostavili u vodi? (honda BF15)
vidjao sam da je preporuka da se motor ostavi u vodi, cak iako ce voda da zamrzne. Navodno mu to ne smeta. Jedne zime mi je ostao u vodi, rukavac zaledio, ja setao po ledu oko camca. kad se odledilo sve je radilo ok

moja je dilema ako ga na kraju plovidbe dignem, a u noc padne temeperatura na -10 da ne zaledi nesto u njemu i polomi se? Mada mislim da je napravljen tako da voda izadje iz njega

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1557
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Vanbrodski motor plovidba zimi. Da li dizati motor iz vode ili ne?
« Odgovor #1 poslato: 01, 02, 2024, 13:03:33 posle podne »
Nakon plovidbe i gasenja motora uvek ga dignem. Nema potrebe da stoji u vodi i da se hvataju alge...

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Vanbrodski motor plovidba zimi. Da li dizati motor iz vode ili ne?
« Odgovor #2 poslato: 01, 02, 2024, 15:50:18 posle podne »
Upravo to, ranije zima leto motor je bio u vodi, realno ha ne videh da mu je smetalo sem sto je bio pun algi i stroke. Ovaj sada redovno podignem, tako vec 5 godina i ne vidim da mu to smeta a motor cist. Sto da stoji u vodi ako ne mora to mi je logika.

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Vanbrodski motor plovidba zimi. Da li dizati motor iz vode ili ne?
« Odgovor #3 poslato: 02, 02, 2024, 07:04:23 pre podne »
Kada podigneš motor na prvi stepen-zub, voda iz motora se drenira kroz usis na čizmi. tako da nema šta da zamrzne. (obično ima dva stepena podizanja. Prvi blago podizanje, a drugi mnogo veći ugao i služi za transport kada je na utovaru na prikolicu).
Veća opasnost od oštećenja je da ostaje u vodi, a i nakupljaju ti se alge, školjka može da ti zapuši usis itd...
Za zimsku plovidbu je veći potencijalni problem što ljudi mahom nemaju prsluke za spasavanje...
 114
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Vanbrodski motor plovidba zimi. Da li dizati motor iz vode ili ne?
« Odgovor #4 poslato: 02, 02, 2024, 10:22:10 pre podne »
postoji i misljenje da motor treba ostaviti u vodi . semerinzi osovine cesto su obavijeni strokom iz reke osovine isto o impeleru da ne govorimo . Kad stoji vani rasusi se i skameni tu jos ima algi koje se ucvrsnu i moye doci do oybiljnog ostecenja gumenih delova. Iznenadni mraz lako moze ostetiti cizmu ako ima vode.Estetski lepsa je cista suva u odnosu na balavu cizmu..al misljenja su pola pola jos ako imas komsije na vezu koji znaju da sevrdnu prilikom uplovljavanja podignuta cizma postaje problem.
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže Labud 1258

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 427
  • Pol: Muškarac
  • Ko ne voli karanfile ne treba da živi
    • Revir 2
Odg: Vanbrodski motor plovidba zimi. Da li dizati motor iz vode ili ne?
« Odgovor #5 poslato: 02, 02, 2024, 11:00:24 pre podne »
e ima tu fakt, mišljenja su ovakva ili onakva ali fakt je sledeći. Kad se izvadi motor voda iz čizme izadje bez ostatka. Medjutim, nekada se ovo nije savetovalo iz razloga neredovnog održavanja menjača motora

Van mreže Labud 1258

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 427
  • Pol: Muškarac
  • Ko ne voli karanfile ne treba da živi
    • Revir 2
Odg: Vanbrodski motor plovidba zimi. Da li dizati motor iz vode ili ne?
« Odgovor #6 poslato: 02, 02, 2024, 11:23:59 pre podne »
e ima tu fakt, mišljenja su ovakva ili onakva ali fakt je sledeći. Kad se izvadi motor voda iz čizme izadje bez ostatka. Medjutim, nekada se ovo nije savetovalo iz razloga neredovnog održavanja menjača motora

Naime, u menjaču se nalazi ulje a semering sprečava mešanje ulja i vode. Kada semering nije ispravan u menjaču imamo neku emulziju ( motor ide, pa neće stati odmah ). I kada dođe zima, nismo proverili ulje u menjaču a opiči minus i mi izvadimo nogu van vode, voda u menjaču se zaledi i menjač izleti napolje. Da je nismo izvadili voda u menjaču kao i ona oko nje se zaledi ali se menjač ne raspada.

Ukoliko je semering ispravan i u menjaču nema vode, slobodno izvadite nogu. Impeler se menja periodično, ni to više nije skupo a u nogu neće ulaziti školjke i sranja.
Korozije se nismo dotakli ali ni ona nije zanemarjiva