Autor Tema: Novi brodić - Albin 25  (Pročitano 8388 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na mreži Bakara

• Administrator
  • Talasožder Mali
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Albin 25
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.3m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #165 poslato: 10, 01, 2018, 15:18:04 posle podne »
Hvala na odgovorima  hi

Razmisljao sam i o toj varijanti pre nabavke motora, ali kad bi dva motora stajala na kraju platforme kao sad, racunaj da bi to i dalje bila velika tezina. Dvotaktni od 10hp ima 35kg, cetvorotakni ima bar 45kg. Dva cetvorotaktna su 90kg na samom kraju platforme i dosta bi uticala na balans. Dvotaktni se nikako ne bi isplatili zbog potrosnje, jer bih imao potrosnju od oko 7L na sat, a brzina ne verujem da bi presla 9kmh...bar tako mislim.

Ovo sto kazes za kobilicu, gledao sam bas koliko je sad udaljen motor i koliko cu ga primaci. Nece biti mnogo pomeren ka napred i dalje ce imati dosta pristojan razmak od kobilice, sigurno 1 metar. Posto kobilica nije siroka, mislim da tu nece biti problema sa vanbrodskim motorom. Precnik elise na vb je manji, trenutna elisa na Yamahi je 9.75 inca, a na brodskom obicno ide od 13 inca i vise. Planiram da probam vise elisa, dok ne nadjem odgovarajucu.

Ako uporedim moj slucaj sa npr Pasarom, koja je predvidjena i za brodski i za vanbrodski motor, njoj se VB motor kaci direktno na zadnju stranicu, tj krmenu dasku i dosta je blize kobilici nego u mom slucaju, a opet sve radi kako treba. Inace, platformu mogu da ostavim kakva jeste, tacnije da zadrzim nosace daske motora na kraju, cisto kao rezervno resenje, to nije losa ideja  thumbup

Kad je motor tako daleko, ima dodatnih skoro 1m kolika je platforma, preko koje i prenosi snagu. I to je neka poluga, gde se energija dodatno gubi jer motor tezi tome da uroni kad mu se da gas. Svi ti detalji su me doveli do toga da mislim da ce prepravka doneti poboljsanje.

Inace, i ja mislim da bi sto se tice pogona, dva motora mozda efikasnije obavljala posao, ali to bi nekako prvo trebalo probati  55555
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Nidza

• Titelski sokozder
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
« Odgovor #166 poslato: 10, 01, 2018, 15:42:14 posle podne »
Proveri sa Aleksom kolika je ta promena nagiba/ugla na njegovom Albinu u odnosu na brzinu, posto znam da si trim sigurno proveravao, mozda je to prirodan nagib Albina u plovidbi tom brzinom, ali kako ti je motor dalje od centra pregiba onda vise zaroni nego sto treba/ocekujes. Hocu da kazem, mozda nije uopste masa u pitanju, vec samo ta pozicija na klackalici i onda tvoja ideja skroz ima smisla.

Ono za kobilicu je jako tesko reci bez eksperimenta, a varira od camca do camca. Idealno je da uspes iz prve samo pomeranjem u napred, a svakako nista neces znati pre eksperimenta, ali to je sve zabavno, samo kad bi imali vise vremena za te stvari bilo bi lepo.

Na mreži Bakara

• Administrator
  • Talasožder Mali
« Odgovor #167 poslato: 10, 01, 2018, 16:40:37 posle podne »
Da znaš, samo da je malo više vremena :-)

Ne menja mu se položaj mnogo sa brzinom, prilično lepo leži na vodi i ne pravi talase iza. E sad, što je dalje motor od krme, to je i izraženiji taj ugao koji blago potapa motor. Da je ta daska na platformi postavljena tako da ne zalazi ispod nivoa platforme, ne bi ni vukla vodu i verovatno ne bih ništa prepravljao prve sezone.

Ostaje nam da vidimo rezultat, samo da nas vreme posluži jer ćemo raditi napolju.

Van mreže Zoran T

• Kapitalac Dunavski
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #168 poslato: 10, 01, 2018, 16:47:08 posle podne »
Kavitaciona ploca kod vanbrodskog motora a deplasmansko korito poput  albina ili sl ide 2,5-5 cm u vodu max...kod glisirajucih korita od donje ivice zrcala 2,5cm...nemoj uopste da gledas na kojo dubini i gde mu stoji prop za stabilni dizel...to je sasvim druga prica...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Na mreži Bakara

• Administrator
  • Talasožder Mali
« Odgovor #169 poslato: 10, 01, 2018, 17:31:21 posle podne »
Hvala Zoki thumbup

Van mreže Zoran T

• Kapitalac Dunavski
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #170 poslato: 10, 01, 2018, 18:19:38 posle podne »
Jel mozes nekako da odstampas na papiru ovaj plan vodenih linijahttp://www.jonesboatyard.co.uk/documents/Albin-Manual.pdf ...odatle se izvlaci bas sve sto ti treba za brod...ako obratis paznju najdublji gaz korita(bez kobilice)je u prvoj trecini duzine broda i odatle mu pocinje"svanc"do krmenog zrcala koje je potopljeno par cm u vodu...penta je 50-70cm dalje odatle i u okviru tih 3-5cm potopljenosti kavitaciona ploca ce da isprati u perspektivi tu donju ivicu tj tacku od kz a koje zavrsava kao V...kobilics je predaleko da bilo sta tu remeti

Na mreži Bakara

• Administrator
  • Talasožder Mali
« Odgovor #171 poslato: 03, 02, 2018, 14:43:47 posle podne »
I dalje nam vreme i svakodnevne obaveze/problemi nisu dozvolili da uradimo platformu... Nadam se da ćemo uspeti da je uradimo do kraja februara, a do tad treba da odlučim sa koje strane da postavim nosač za pomoćni motor. Pretpostavljam da je to individualno i da zavisi od toga sa koje strane je ručka na pomoćnom motoru.

Pošto će pomoćni motor najverovatnije biti neka Tomosova četvorka, onda je logičnije da mi pomoćni motor bude sa desne strane(gledano od krme ka pramcu). Ima li iza toga neke nauke, ili je svejedno?  jh

Van mreže budens72

• Kapitalac Dunavski
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 11
« Odgovor #172 poslato: 03, 02, 2018, 14:48:32 posle podne »
Postaviti na najzgodnije mesto gde u slucaju da se koristi imas najbolji pregled...nema pravila
Dunav je moje more.....

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.5
« Odgovor #173 poslato: 03, 02, 2018, 17:39:56 posle podne »
Razmisli kojom rukom bi vozio pomoćni da možeš da viriš sa strane plovila šta se dešava....

Na mreži Bakara

• Administrator
  • Talasožder Mali
« Odgovor #174 poslato: 03, 02, 2018, 20:06:59 posle podne »
Da, u pravu ste. Najverovatnije će stajati na levoj strani broda jer mi sa desne izlaze sajle, kablovi i crevo goriva, pa bi to smetalo upravljanju pomoćnim motorom. Motor koji god da bude, koristiće se vrlo retko tako da i nije mnogo bitno sa koje strane je ručka na njemu. Za toliko će se izdržati ;-)

Svašta imam da uradim pre neke dalje plovidbe, ali sreća je da mi postojeće komande ipak odgovaraju jer sam danas našao sistem da ih povežem i malo isprobao kako radi "nova" Yamaha.

Sad mi sledi majstor da poveže instalaciju za startovanje i gašenje jer na motoru imam samo džek od 7 pinova, a nemam originalnu yamahinu komandu sa odgovarajućim džekom... Ako neko zna nešto oko toga, savet ili šema su više nego dobrodošli...!
Yamaha autolube 20hp

Van mreže djbtea

• DrinskoSavski Brčkaroš
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: fjord gliser
  • Marina: stara centrala dorcol
  • Veličina: 6.10
« Odgovor #175 poslato: 06, 02, 2018, 20:25:18 posle podne »
pozdrav komshija vidim da si u mojoj  marini stara centrala evo i mog skromnog udela  pomoci oko nameshtanja visine gavitacione ploce svi od prilike znamo ali poslacu sliku ako uspem, 114 114

Van mreže djbtea

• DrinskoSavski Brčkaroš
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: fjord gliser
  • Marina: stara centrala dorcol
  • Veličina: 6.10
« Odgovor #176 poslato: 06, 02, 2018, 20:30:43 posle podne »
to je odprilike to nema veze dali je sa daljinskim komandama ili sa rucicom ,vanbrodski motor mora tako stojati da bi bio pravilno postavljen i najoptimalnije radio bezobzira na platformu i tvoje korito  priblizi kad vec prepravljash platformu shto je moguce blize nosac motora korituili ti zrcalu pozdrav 114 114

Van mreže Zoran T

• Kapitalac Dunavski
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #177 poslato: 06, 02, 2018, 22:50:52 posle podne »
ova slika nije o postavljanju motora vec samo nacin odakle dokle se meri krmenao zrcalo i kolika ti duzina noge treba...kavitaciona ploca MORA da udje u vodu min 2.5cm...kod glisirajucih camaca kav ploca ide min\max 2.5-5cm u vodu ispod donje ivice krmenog zrcala...kod deplasmanaca isto kavploca min\max 2.5-5cm u vodu gde god da ga stavite(zrcalo,nosac,itd) 

Na mreži Bakara

• Administrator
  • Talasožder Mali
« Odgovor #178 poslato: 07, 02, 2018, 10:02:36 pre podne »
Pozdrav djbtea!

Nisam znao da smo na istoj marini, da nije tvoj gliser onaj pored mog Albina?
U svakom slucaju, ako me vidis negde na vodi, javi se i navrati slobodno, poziv je otvoren uvek  114

Za visinu mi je Zoran objasnio, jedino sto me je u tome bunilo je oblik mog korita koji nije kao kod recimo glisera, ravan, nego je "jajast" i skoro da izlazi iz vode na krmenom delu. Bio sam u dilemi i da li elisa vanbrodskog, treba da dodje u ravni sa nekadasnjom elisom brodskog motora. Zakljucak je da cizma vanbrodskog motora, gde god stajao, treba da bude uronjena toliko da antikavitaciona ploca bude 2.5-5cm ispod povrsine vode.

Motor cu svakako gledati da priblizim sto vise krmenom zrcalu, ali cu ostaviti dovoljno prostora da zadnja platforma ne izgubi funkciju.

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.5
« Odgovor #179 poslato: 07, 02, 2018, 10:28:17 pre podne »
A što ne produžiš brod kad se već zezaš sa platformom?  ha ha ha ha ha