Већина вас зна да је Технонаутика, продавница нашег колеге с форума, Бусе, једна од све бољих радњи у којима се може наћи много тога потребног наутици и наутичарима.
Више пута ме је Буса изненадио својим професионалним приступом, па сам одлучио да напишем ових неколико редова који ће вам помоћи да лакше схватите зашто би требало да код њега купите нове врсте лепака које је недавно почео да рекламира:
http://www.tkk.si/sr/izdelki/podela-proizvoda-prema-karakteristikama/montiramo-i-zaptivamo/tekafiks/tekafiks-ms-marine-deck-bondinghttp://www.tkk.si/sr/izdelki/podela-proizvoda-prema-karakteristikama/montiramo-i-zaptivamo/tekaflex/mase-za-zaptivanje-na-bazi-hibridnih-polimera/tekaflex-ms-marine-deck-caulkingШта су лепци (ово је по новом српском правопису; по старом би било: лепкови)
од модификованих силана?
Лепци од модификованих силана развијени су и појавили су се у Јапану 80-их, захваљујући великим предностима тих еластичних лепака у поређењу с полиуретанским лепцима, а њихова употреба је све већа на тржиштима Европе и Америке.
Модификовани силани су једнокомпонентни лепци који реагују и полимеризују под дејством влаге. Током поликондензационе полимеризације ови лепци ослобађају метанол и по завршетку полимеризације добијају еластична својства и типичну јачину еластомера.
Зависно од хемијске структуре основног ланца или састава смоле лепка, на тржишту постоје два типа модификованих силана:
- Полиетар модификовани силани
- Полиуретански модификовани силани.
Полиетар модификовани силани мање су отпорни и еластичнији од полиуретанских модификованих силана, који су касније названи хибридни полиуретани.
Модификовани силани – полиуретански модификовани силани и МС полимериНапомена: Све информације и описи лепака модификованих силана базирају се на основним принципима, за сваки поједини лепак валидна информација се налази у произвођачкој спецификацији због формулације лепака различитих врста и особина.
Компоненте и полиреакција модификованих силанских лепакаСмола – полимери на чијим крајевима су силани.
Врста полимеризације или полиреакције која се одвија у модификованим силанима је поликондензација под утицајем амбијенталне влаге.
Разматрања модификованих силанских лепакаКао и у случају полиуретанских лепака и силикона који полимеризују на влажно, код модификованих силана треба имати у виду време за формирање покорице. То време не сме прекорачити време апликације, руковања и склапања залепљених делова, јер ако би било прекорачено, лепак би имао довољно времена за полимеризацију и не би квасио подлогу, због чега би лепљење било неуспешно.
Садашњи лепци од модификованих силана имају време формирања покорице од око 10 до 45 минута. Време се може скратити или продужити зависно од температуре и влажности средине.
Једно ограничење лепака од модификованих силана (као и других који полимеризују на влажно) је максимална дебљина наношења зато што је полимеризација процес који иде споља ка унутра; ако се нанесе сувише дебео слој лепку је потребно дуго време за полимеризацију у маси, могуће је да никад и не полимеризује до краја. Да би превазишли тај проблем, могуће је нанети лепак заједно с другом компонентом као што је побуђивач, који се умеша ради равномерне полимеризације најдубљег слоја и у том случају полимеризација тече равномерно у читавој маси а не од површине ка унутра.
Једна од главних предности модификованих силана је да не траже употребу прајмера или промотера лепљења пре наношења лепка, или чишћење површине што се често ради пре лепљења да би се осигурало лепљење супстрата. Тако се снижава трошак материјала и трошак апликације али избегавају и грешке током третмана површине пре наношења лепка.
Модификовани силани не полимеризују под дејством полиола (полимери кратких ланаца с ОН групама), зато је неопходно обезбедити да у употребљеном средству за чишћење за припрему површине нема полиола.
Модификовани силани могу полимеризовати ако је влага између 30% и 95%, зато што за разлику од полиуретана не ослобађају CO
2 или нека лако испарљива једињења која би могла изазвати унутрашње бубрење у лепку, смањујући механичке и кохезионе особине лепка.
Типичне особине лепака од модификованих силанаМеханичке особине:
- Еластични су и савитљиви материјал
- Јачина кидања је између 1 и 4 MPa, мада модификовани силан на бази епоксија може достићи чак 8 MPa,
- Максимално истезање од 100% до 300%.
Хемијске особине:
- Врло добра отпорност на ултраљубичасте зраке.
- Могу се бојити, чак и непосредно пре наношења (мокро на мокро).
- Лепе се на разне материјале (метал, керамику и пластику) без прајмера или активатора.
- На садрже изоцианате, доприносе здравијем раду.
Примена и примери лепака од модификованих силанаМодификовани силани користе се у свим апликацијама у којима се користе полиуретански еластични лепци, због различитих предности које показују ови лепци, индустрија их користи све више у својим процесима.
Модификовани силани користе се за лепљење стакла у свим типовима возила, као и за лепљење бочних панела у приколицама, камионима и тд. Користе се за фиксирање соларних панела, монтажу делова, за елементе ентеријера, врата и прозора, контејнера, заптивних спојева и тд.
Постоје земље у којима еколошки прописи и безбедност на раду прописују примену само тих типова лепака кад је потребно нешто залепити а да спој задржи извесну меру еластичности и јачине.