Autor Tema: Једрење у близини Волоса  (Pročitano 16871 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #15 poslato: 06, 07, 2016, 09:06:46 pre podne »
Nema problem spustiti i izvuci mikraca sa vasim autom.na vajsu je rampa previse strma.a inace lako cete naci da vam neko to uradi dzipom ilo traktorom.za malo para.predlazem da ga sami porinete,a za izvlacenje nadjite nekog.
Ne znam gde je to mesto gde ste smesteni.ali kao sto sam vam rekao jugoistocni kraj zaliva je najbolji za mikraca i manje iskustva.zaliv jeste miran uz istocnu obalu,ali zna da dune i juzni vetar koji napravi talase i na toj obali.maltemi probija u zaliv pa treba pratiti prognozu .nije bas da je mirno kao sto kapetan kaze.ali bez brige.svi molovi i luke su slobodni.nece niko da pravi problem. Ta luka u milini je mozda najbolje resenje ako vam nije daleko.iz miline ima dosta mesta gde moze da se ode na dnevni izlet. Kale nera je bezveze,posto je obala ravna i najbliza zanimljiva mesta, ostvo ispod miline ili ono na izlazu i zaliva su predaleko.
Ostvce sa ribarskim selom na izlazu iz zaliva,trikeri ili tako nesto se zove, bas preporucujem. Seoce je simpaticno ,predvece puno jedrilica.mirno je pa je dobro za nocenje na brodu.





Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #16 poslato: 06, 07, 2016, 09:18:56 pre podne »
Ponesite dobro sidro,najbolje sa bar malo lanca i bokobrani su vazni.sto vise.ako ostavljate jedrilicu vezanu bokom uz mol ne zatezati kanape mnogo,posto ce brod ostati da visi kad je oseka.oko pola metra ide more gore dole nivo.
U tim manjim lukama se cesto vezuje tako sto se obori sidro,a drugim krajem veze za mol.ja pristajem pramcem ,a sidro pustim preko krme.tako je lakse,a mogu sve sam da izvedem.
Inace iz miline moze da se stugne za dan na skiatos.samo mora da se ulovi dobra prognoza.

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #17 poslato: 07, 07, 2016, 10:20:33 pre podne »
Хвала @ neptun на овим корисним саветима ето ја тешко да не би обесио микраћа кад је осека јер сам мислио да затегнем канапе да не удара около . Имам Данфорт сидро 3,7 кг и планирам да га отежам са оловом , такође 8 бокобрана па се надам да ћу се снаћи некако . База ми је од те Милине једно 4 миље и планирам да пристанем и тамо . Вероватно је вама то једноставно али је то мени подухват као онима са Кон - Тикијем зато сам и тражио сваки добронамеран савет .

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #18 poslato: 08, 07, 2016, 11:18:37 pre podne »
sasvim dovoljno bokobrana, i sve polako radi i bez sekiracije... nigde ne zuris na godisnjem si pa ako treba i 10 puta da ulazis na privez uradi to deset puta... niko ti nece zameriti , svi su prosli kroz to

ja sam tamo od 23eg pa na dalje , pa ako zaskripi nesto cimaj !

sidro ne otezavaj dobices kontra efekat... ili uzmi malo teze sidro (7 do 10 kila) i naravno stavi 20 metara lanca (kupi u srbiji dole je skup) ...
kad se usidris.. obavezno masku na glavu i baci pogled .. ima dosta trave a danford bas ne voli nesto travu ...


Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #19 poslato: 08, 07, 2016, 16:40:31 posle podne »
Ne treba toliki lanac.pa 20 m lanca i sidro od 10 kg je dovoljno za brod od 3-4 tone i 8-9 m za mikraca je 6 kg i nekoliko metara lanca sigurno dovoljno.
U svakom slucaju bez brige.ja kad sam se vratio sa sporada ostao sam u tom zalivu 5-6 dana da se malo opustim ,posto je napolju bilo dosta vetrovito.odlicno mi je bilo tu.potpuno bezbedno,al bilo je vetra za lepo jedrenje.

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #20 poslato: 08, 07, 2016, 21:37:08 posle podne »
Ја би требао да пристигнем , ако Бог да 20.07 т.ј .ако се провучем по оним путићима и брдима са приколицом . Направио сам индетично сидро као што је било на микраћу на
ком сам учио да једрим и ставио сам око 5 м ланца и остало је канап .Покушаћу да ставим слику ако будем знао .[img][img]
« Poslednja izmena: 08, 07, 2016, 22:26:08 posle podne Mornar u kanalu »

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #21 poslato: 09, 07, 2016, 00:08:17 pre podne »
To je dovoljno lanca .za put i vucu broda ne brini.ja sam vukao tamo jedrilicu od sedam metara fiat multiplom na metan bez problema.samo polako.bitno je da su auto i prikolica ispravni. Ja cu ove godine na sitoniju, naravno vucem jedrilicu i bicu dole vetovatno mesec dana.
 

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #22 poslato: 09, 07, 2016, 07:20:44 pre podne »
Не бринем ја за вучу , ауто и приколица су ми спремљени за пут и у топ стању , него сам гледао на мапи на уласку у то село пут пролази између две куће и из птичје перспективе кровови као да су спојени . Ако ту не прођем морао би да се вратим 15-так км. и да скинем микраћа у другом месту . Још ме брине да не заборавим нешто за микраћа и добро би ми дошао неки савет шта обавезно понети осим обавезне опреме . Шта стављате на јарбол за обележавање у транспорту пошто лепо прелази задње габарите ?

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #23 poslato: 09, 07, 2016, 21:51:19 posle podne »
Najbolje pomeriti jarbol sto vise napred.pa i neka ode iznad auta. Ja stavim trougao pozadi na jedrilicu,posto sam dosta spor na autoputu,da se lepo vidim.ove god sam kupio one fluorescentne lepljive trake.pa cu da ih izlepim na prikolicu.
Nabavite neke mape.ako nemate navigaciju na jedrilici namestite neku na telefon. dobro dodje posebno ako ste tamo prvi put. Tenda za sunce obavezna.
Racunajte da cete putovati bar 14-15 sati, al verovatno i duze.

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #24 poslato: 09, 07, 2016, 22:45:01 posle podne »
Хвала , хвала врло конструктивни савети , те флуоресцентне траке сам излепио по пропису , е сад карте немам и рачунам да станем негде у Волосу и купим . Инсталирао сам на таблету Навионикс па ме занима каква су вам искуства са њим , за тенду сам договорио са човеком да ми скроји платно које би пребацио преко бума и на она четири краја да ми направи оне алке да могу да вежем за ограду .Узео сам инокс цеви али ће то сачекати кад се вратим јер сам сад у цајтноту са временом .

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #25 poslato: 09, 07, 2016, 23:37:35 posle podne »
Navionics je odlican.radi savrseno.videcete koliko znaci cim isplovite.jasno se vidi sve sto je potrebno..pozicija brzina,koliki ste deo puta presli..mape su pristojne mada po nekad neke stvari nisu ucrtane.al to su sitnice.dobroje kupiti grcku karticu sa malo interneta,zbog prognoze.ja gledam  na meteo.gr prognozu za nauticare

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #26 poslato: 09, 07, 2016, 23:45:57 posle podne »
Ako imate internet na telefonu.moze da se prati mapa munja, super stvar,posebno kad je vreme sa cestim popodnevnim olujama. Radi u realnom vremenu, pa pred isplovljavanje se proveri da nema neki neverin u blizini.a vidi se i putanja oluje.ovo radi samo za oluje sa grmljavinom.a to su sve koje dodju iznenada leti.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #27 poslato: 10, 07, 2016, 00:38:09 pre podne »
ja oma da vam kazem da u Volosu ne nadjoh karte... mozda ih ima ove godine, ne znam ...

Sto se navionicsa tice, dosta mu fali u Voloskom zalivu, mada ja imam neku krackovanu staru verziju , dobra stvar je da u toj verziji (a u novoj verovatno jes i vise) ima podataka o podvodnim grebenima u zalivu ... nema ih mnogo ali ovih sto ima dobro su skriveni (pred trikeri par komada) ...

@Neptun na koji software mislis kada kazes da ima mape gromova ? ja koristim sajt : https://www.lightningmaps.org/

ali je malo zeeznuto na fonu ...

sto se intereta tice preporucuem SAPUN, tako ga od miloste nazvasmo .. radi se o prenosnom hotpostu ...


u grckoj kosta oko 50 evra... drzi sa jednim punjenjem sigurno 4-5 sati .. a puni se preko USB-a...

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #28 poslato: 10, 07, 2016, 05:26:22 pre podne »
Имам грчку картицу за телефон и није проблем да купим тај САПУН , међутим све што сам читао за грмљавину и муње најбоље је не бити на пластичној једрилици . Сад да ли носити онај бакарни кабал да се веже за јарбол и пусти у воду волео би да чујем и ваше мишљење . За прогнозу имам инсталиран неки " Morecast " , међутим те непогоде су локалног карактера па мислим да је најбоље да се прати њихова локална прогноза а за то треба знати грчки .

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Једрење у близини Волоса
« Odgovor #29 poslato: 10, 07, 2016, 09:51:37 pre podne »
ne znam nista za taj kabl daj informacije ?