Autor Tema: Genaker- padobranski  (Pročitano 5174 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Genaker- padobranski
« poslato: 05, 07, 2015, 23:00:52 posle podne »
E pa drage moje i dragi moji kupi čika od čoveka iz Vršca padobran , rastavim ga , povadim mere na trupu iskrojim materijal jedno trim dana sam se znojio i skoro srgo mašinu ali se isplatilo.Prednbji porub je 8m , donji porub je 5m- pošto koristim kosnik od 1m na kljunu pramca i sve to za 2500rsd sajkaca harm

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Genaker- padobranski
« Odgovor #1 poslato: 05, 07, 2015, 23:01:53 posle podne »
još jedna

Van mreže ANASTASIA II

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 179
  • www.mojaladja.com
Odg: Genaker- padobranski
« Odgovor #2 poslato: 06, 07, 2015, 07:42:59 pre podne »
Sto da ne. Probaj kako ce jedriti pa prepravi ako nesto ne bude bilo u redu

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Genaker- padobranski
« Odgovor #3 poslato: 06, 07, 2015, 13:54:04 posle podne »
djenova ?
javljaj kako jedri i kako se ponasa materija na jacem vetru


Van mreže Zakeralo

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 102
  • www.mojaladja.com
Odg: Genaker- padobranski
« Odgovor #4 poslato: 06, 07, 2015, 20:59:47 posle podne »
Kako ce da se ponasa na jacem vetru, ako pogledam kako su orjentisani savovi, slabo ce da se ponasa posto ce savovi da popuste.

Pogledaj malo po netu, radial jib sail pa ce ti biti jasnije savovi treba da idu u pravcu u kome sile idu kroz jedro. Da li si ostavio "stomak"? Jedro bi trebalo da je aero profil koji ima najdublji profil u dnu a najplici na vrhu. Jesi li to uradio? Ako nisi, interakcija sa glavnim jedrom ce ti biti katastrofa odnosno imaces potpuno razlicite strujnice na donjem delu glavnog jedra i na sredenjem delu tako da neces znati gde udaras kada trimujes jedro. Nadam se da si bar napravio aeroprofile. A sto se tice snage vetra skini ti to kada krene nesto jace od par kn.


Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Genaker- padobranski
« Odgovor #5 poslato: 06, 07, 2015, 22:11:47 posle podne »
Aman narode , pa vi to shvatili baš zaozbiljno , pa ja sam ovo napravio da imam nešto veliko kada je malte ne bonaca a ja panulam pa mi baš treba spori hod. Kapetane ja na čamcu imam đenovu keca koja je fabrička i koju stalno koristim a pride imam kupovni spinaker koji je plići pa ga ja koristim kao genaker pošto nisam vičan spinakeru , a koji je šiven u Krakovu po narudžbini samo što je jedno 30% manje površine i šiven je od tanjeg dakrona i malo je krući za rukovanje a ovaj će da ima navučeno crevo i biće stalno zakačen za kosnik ( pogledati na yu.tub-u, genakeri) . E moj zakeralo pa zar misliš da sam ja šalabajzer pa da se vozam sa nekim zavesama fircanim na ruke. Svi šavovi su fabrički, i to ti valjda govori za koliko opterećenje su predviđeni , samo što sam ja sastavio dva iskrojena dela a taj šav- to je onaj koji prati liniju jarbola- je posebno ojačan. takođe sam duplirao sve porube i rogljeve a na prednji porub sam osim  još jedne gurtne koju sam dodao na sve porube ušio konop fi 5 da kada ga zatežem ne trpi materijal, a na kraju krajeva ako i nije regatni bar će da bude veselo šareno h44 k5 bongo. Dobro more

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Genaker- padobranski
« Odgovor #6 poslato: 06, 07, 2015, 22:28:48 posle podne »
Zaboravih da kažem zakeralu da sam normalno predvideo stomak-tj stomačić - pošto veći stomak već vuče na spinaker a ja sam baš to želeo da izbegnem i da faktički imam ogromnu đenivu , a ova krivina što se vidi na prednjem porubu- to je desna strana fotke- je nastala usled slabosti grane pošto nisam mogao da ga zategnem koliko je potrebno , a konop je fi  5mm neznam otkud riba

Van mreže ANASTASIA II

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 179
  • www.mojaladja.com
Odg: Genaker- padobranski
« Odgovor #7 poslato: 07, 07, 2015, 00:08:37 pre podne »
Slusaj Tangabravo,udri ti samo i mani se ovih kvazi naucnika. Nemaju oni bre pojima.

Van mreže Zakeralo

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 102
  • www.mojaladja.com
Odg: Genaker- padobranski
« Odgovor #8 poslato: 07, 07, 2015, 06:02:44 pre podne »
@tangabravo, pa da znas cega sam se sve nagledao u toj srbiji nista me ne moze iznenaditi i naucio sam da uvek polazim od najgoreg, pa ako je bolje onda je super.
Dobro je da si napravio profil. Za savove nije bitno da li su fabricki ili ne bitno je kako se opterecenje prenosi na materijal ali kao sto si rekao tebi treba drifter a ne genova tako da to nije strasno. Nije isto da li su savovi optereceni na zatazanje ili smicanje. Jos jedna sitnica posto ces da jedris na bonaci sa njim koristi skotu od spinakera sa barberijima posto ces sigurno ici tuplje ngo sa flokom, pa ti klizaci od floka nece biti po meri a i ne moras da se njakas sa skotama. Drifter ti je u carapi i ima svoje skote, pa kada ti treba samo dignes carapu i eto ga.

@anastasia II, no comment.

Zzzz

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Genaker- padobranski
« Odgovor #9 poslato: 07, 07, 2015, 12:49:02 posle podne »
i ja sam za bonacu hteo laganu djenovu ... genaker i genova imaju totalno razlicite performanse... na kraju sam uzeo Genaker...

Ali slazem sa potrebom kod nas na reci za lakom djenovom ...

Van mreže Zakeralo

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 102
  • www.mojaladja.com
Odg: Genaker- padobranski
« Odgovor #10 poslato: 07, 07, 2015, 20:14:16 posle podne »
Ma ja sam mislio da pravi covek genovu, ali kada je tangabravo objasnio za sta mu treba onda sam shvatio sta pravi. On bi da napravi Code 0 asimetricni spinaker(genaker). Odnosno to mu treba.

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Genaker- padobranski
« Odgovor #11 poslato: 07, 07, 2015, 22:28:15 posle podne »
E pa đetići moji izgleda da nismo bili na istim časovima kada je predavano o genakerima. Naime po mom predavaču genaker je veoma plitak spinaker koji se kači za jedan rogalj donji - nije važno koji pošto je svejedno i fiksira za kosnik , a na drugi rogalj se zakače škote - koje ne koriste klizače od floka - pa se preko koturače montirane veoma blizu krmenog zrcala dovedu do vinčeva predviđenih za škote floka i onda se i letanje i prelet rade isto kao sa đenovom. Takođe pakovanje može da bude u čarapi što kaže zakeralo tj kobasici iliu da se nakači na neko prosto motalo kao rol bar. Nemojte slučajno da pomislite da mi je namera da nekom držim predavanje već samo prenosim ono što su  " profesionalni profesionalci " pokazali in prikazali a ja prihvatio i priolagodio svojim potrebama. Eno sve lepo na jutjubu. Dobro more

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Genaker- padobranski
« Odgovor #12 poslato: 07, 07, 2015, 22:33:02 posle podne »
PS. zakeralu : kod šavova je samo i jedino bitno kako su urađeni po pitanju smicanja jer samo u tom slučaju konac cepa matrijal a kod istezanja svo opterećenjev trpi materijal i konac je tu samo da bi spojio dva dela materijalau jedno

Van mreže Zakeralo

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 102
  • www.mojaladja.com
Odg: Genaker- padobranski
« Odgovor #13 poslato: 08, 07, 2015, 00:45:14 pre podne »
Evo sta ja znam

Genaker, je asimetricni spinaker, postoji gradacija od 0-6. Code 0 je najplici i od najlakseg materijal i koristi se na bonaci ili par kn vetra. Code 6 je olujni. Jedan rogalj se kaci na bastun(kosnik, bitno je koji jer je jedro asimetricno skrojeno) drugi na vrh jarbola (ponekad 7/8) treci na krmene koloturnike pa na vinceve floka. Na skota izmedju roglja jedra i koloturnika se obicno kace barberi(ne znam sprksi izraz) koji sluze da se, kada je code 0 dignut, skota(jedro) privuce sto vise brodu i omoguci ostriju plovidbu. Ovo je jako dobro resenje jer na 1kn pravog vetra moze da se dohvati i do 3kn brzine i jedri pomocu prividnog vetra (ovo je moje iskustvo sa regatnih brodova nisam siguran da vazi za krstase ne jedrim na njima). Postoji nekoliko nacina pakovanja,

- rucno(bowman skuplja i ubacuje u vrecu), Code 0 se u najvecem broju izvedbi rola ali danas se sve vise i ostali rolaju,
- retriver, postoji par izvedbi, jedna je da se kanap zakaci za kraj koji je vezan za bastun i da se daljinski otkaci sa bastuna a zatim tim kanapom dovuce do otvora na palubi pa u brod. Druga, meni draza je da se usiju dva ili tri okca na jedro i tanak kanap prolazi kroz njih i zaveze se na jedru(posebno se za njega napravi mesto za privez) kada se da komanda spustanja samo se vuce taj kanap koji skupi jedro i isprazni ga. Postoje resenja da se ovaj kanap stavi na glavni vinc ali ovo je za veeelike genakere. ima jos tumacenja i izvedbi retrivera usled losih prevoda i jezickih interpretacija.
- Carapa, svima poznata
- Kiwijibe, profesionalci ga obozavaju, dok se jedri jednim bokom pred bovu se digne genova, zatim se leta ali genaker ostane sa privetrinske strane i legne preko genove, zatim se kulturno samo spusti niz genovu u rupu.
.
.
.
Ima ih jos ko zna koliko koje posade ljubomorno cuvaju.

Skote se vezuju sa prednje strane straja i pri preletu jedro prolazi izmedju prednjeg straja i luff-a gennakera, slicno kao sa genovom, ali ako je genaker malo veci neko mora da ode na pramac i da vuce skotu jako brzo da stomak jedra ne bi otisao preko sopstvenog luff-a i napunio se vetrom. Ali kao sto rekoh sve se vise koristi roll pa je manevar preleta mnogo jednostavniji srolas, promenis kurs, odrolas.

! No longer available


http://www.euromarinetrading.com/karver/index.html
Jedan od gomile proizvodjaca rollgeneaker systema.

Izvnjavam se zbog losih termina ali ne znam srpske reci (mislim da ne postoje u velikom broju slucajeva)ili sam ih zaboravio. Ima tu jos sitnica da se pomene ali je kasno. Sutra se radi.

Koliko vidim jako slicno onome sto ti znas tango. Mozda sam ja suvise fokusiran na ragatno jedrenje gde se stvari menjaju nenormalnom brzinom u toku jedne godine a kamoli u zadnjih par godina a sitnice su jako bitne.

Kako god, s'obzirom za koju ti namenu treba to jedro sluzice ti. Vidim da si se nasao prozvanim ali ja sam samo odgovorio na post kapetana na pitanje sta ce da bude na jakom vetru. Mozda ne na prvom jedrenju ali ne bih se uzdao u njega na jakom vetru. Video sam kako pucaju nova jedra, koja su radjena u 3dl tehnologiji sa karbonskim i kevlarskim ojacanjima, kada se preopterete. Sve ima svoje granice.

Vidim da me prozivas na drugim psotovima ali me mrzi da pisem na drugom mestu, ako neko moze da pomeri ovaj deo posta neka pomeri.

Pricali smo o genovi koja se koristi u jedrenju u vetar gde je prividni vetar (citaj sile na jedru) znacajno veci od prividnog vetra koji se javlja na spinakeru koji se koristi za jedrenje niz vetar. Opstrujavanje genove i spinakera su potpuno razliciti. Samim tim poredjenje genove i spinakera nema nikakve veze. Profi jedrarnice za mene su northsails, quantum, sobstat, doyle a neka poljska radionica iz krakova, tesko. Krojevi jedara nisu napravljeni samo da bi se sprecilo cepanje vec da bi se smanjilo istezanje i promena geometrije jedra. Kako je nauka isla napred krojevi su se menjali. Neke jedrarnice vuku industriju, a neke su ostale sa tehnologijom od pre 10-15god. A ako te bas zanima kako deluju sile na jedru mislim da mi je negde u srbiji ostala ova knjiga pa ti je mogu dati da izucis.
http://www.amazon.com/Sail-Performance-Techniques-Maximize-Power/dp/0071413103/ref=sr_1_25?s=books&ie=UTF8&qid=1436307877&sr=1-25&keywords=sail+aerodynamics
Imao sam jos par ali ne znam gde su, obicno ljudi ne vracaju pozamljene knjige. Za ovu sam siguran da je jos uvek kod mene. Tu mozes naci dosta toga i o silama i o krojevima. Ukoliko zelis da ti licno to objasnim i nacrtam to ce te kostati bar jedno pivo, mada mislim da moze da potraje.

Ovim cu zatvoriti svoje ucesce u raspavi oko home made jedara.

Sve najbolje, i dobro more

Pozzz
« Poslednja izmena: 08, 07, 2015, 00:57:04 pre podne Kapetan »

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Genaker- padobranski
« Odgovor #14 poslato: 08, 07, 2015, 15:45:41 posle podne »
E pa zakeralo že leo bih da ti zahvalim na angažovanom učešću u temi mada je više nego očigledno da nismo iz istog filma. Ja regatu mogu samo da gledam na vtv , osim ako nije neka sa džukcima , poštom sam tu već profi- ko te ćero fali ...Vidim da si skeptičan prema poljskim proizvodima ali moram te razuveriti pošto momentalno imam tri seta jedara i to engleski kroj italijanski kroj i poljski kroj i mogu reći da su poljaci najveći mastori u izradi samo štro nisu materijalno sposobni kao ovi drugi. Uglavnomm hvala ti