Perućac
Posle napornih 40km veslanja u Perućac smo stigli kasnije popodne gde smo se, nakon obavljenih carinskih formalnosti (granca ti je to bolan!!!), smestili u prostor za kamp iznad hotela Jezero.
Život u regati je tako organizovan da nema mnogo vremena za šetnje, razgledanje ili neke druge sportske ili zabavne aktivnosti. Sve je podređeno veslanju i savladavanju etapa koje smo trebali da prođemo. Ustaje se oko 7h obavi jutarnja toaleta, doručkuje, pakuje i – kreće. Dnevno se vesla oko pet sati, neko duže, neko kraće, zavisno od etape i pauza koje se prave tokom puta. Nakon dolaska na cilj i do mesta određenog za kamp, sledi raspakivanje, postavljanje šatora, šetnja, razgledanje okoline, odmor, šetnja do prodavnice, nabavka hrane, priprema, večera, malo druženja i, sa prvim mrakom - u šator na spavanje.
Pre polaska na regatu glavno pitanje mi je bilo šta ću i gde jesti. Međutim, uverio sam se da je pitanje ishrane sporedan problem jer pored toliko doživljaja i utisaka, hrana stvarno prestaje da bude bitna. Bitno je napuniti stomak i snabdeti telo sa dovoljno energije za narednu etapu. Kako će se ko hraniti i šta će jesti, prepušteno je svakom učesniku regate da sam odluči. Bitno je da se, svugde gde smo podigli kamp, u blizini nalazila prodavnica ili restoran pa se svako snalazio kako mu volja. Isto tako, osim u par slučajeva, celim tokom Drine je podignuto dosta restorana na koji mogu da svrate kajakaši, nautičari i drugi mornari, gusari i robinsoni. Neki regataši su sa sobom poneli prave male pokretne kuhinje, kotliće i slično i svaki obrok pretvarali u gozbu . Neki su se zadovoljavali sa parčetom hleba i paštetom. Kako ko hoće.
“Kako ko hoće” je u stvari osnovni princip organizacije regate. Organizator je utvrdio osnovna pravila, satnicu, potrebnu opremu, ali je stvar svakog učesnika koliko će se pridržavati tih osnovnih minimalnih pravila. Niko nije “štopovao” vreme polaska i odlaska, kontrolisao kajakašku opremu ili bilo čime uslovljavao ponašanje. Svi regataši su odrasli i odgovorni ljudi koji su se sami starali o obavezama prema grupi. Takav pristup omnogućava svakom učesniku da se oseća opušteno i slobodno, a ipak grupa funkcioniše. Izvanredno! Treba reći da se tokom regate nije dogodio ni jedan jedini incident, eksces ili situacija u kojoj se neko osećao ugrožen.
Sa svoje strane, organizator nam je unapred obezbedio pristojna mesta za kampovanje gde smo uvek ljubazno dočekani od strane “domaćina” koji kao da su se utrkivali, (a ako su se utrkivali, uspelo im je) u gostoprimstvu. U Ustiprači su nas domaćini, ispred turističke organizacije Novo Goražde, već na startu obradovali sa ribljim pljeskavicama na roštilju a u Starom brodu su nam kuvali čorbast pasulj u kotliću. Domaćini u Perućcu su nam pripremili podosta đakonija i naravno, opet pasulj, ali ovde malo gušći. U Malom Zvorniku smo počašćeni sa izvanrednom ribljom čorbom za večeru a jedan naš regataš, Ljubiša, inače organizator i učesnik mnogih događanja na Drini (drinske regate), nas je za doručak počastio sa kolačima s makom i čajem. Izvanredan gest. Svaki doček i obrok je bio začinjen i sa par prigodnih reči dobrodošlice i zahvale, što je delovalo veoma lepo i pristojno. Organizator regate “Srpski veslači TID” se pred gostima iz inostranstva pokazao kao pravi gostoljubivi domaćin.