Moja Ladja

E, ovako treba... => Majstorije i popravke - Uradi sam.. => Temu započeo: marko7 08, 05, 2026, 13:44:29 posle podne

Naslov: Sredjivanje jedrilice - smirglanje, farbanje, redosled, detalji
Poruka od: marko7 08, 05, 2026, 13:44:29 posle podne
Pozz Kapetanijo! Treba mi savet iskusnih vukova!:)

Prvi put sredjujem brod(pajnik jedrilica).

Stoga nisam siguran kad je (A)brod speman za farbu i (B)koji je najbolji redosled.

A:
Kako da znam dokle treba da smirglam pre svega ovoga? do koje dubine da smirglam? (pogledati slike)

B: koji je pravi redosled:
1. prajmer? koliko puta preci, kolike su pauze izmedju dve ruke?
2. Anti algin?  koliko puta preci, kolike su pauze izmedju dve ruke?
3. sta ide posle, da li ima jos nesto?



hvala vi  harm

Evo trenutnog stanja:


u prilogu
Naslov: Odg: Sredjivanje jedrilice - smirglanje, farbanje, redosled, detalji
Poruka od: marko7 08, 05, 2026, 13:47:12 posle podne
jos slika..
Naslov: Odg: Sredjivanje jedrilice - smirglanje, farbanje, redosled, detalji
Poruka od: broker975fx 17, 05, 2026, 09:26:32 pre podne
Cudo koliko je forum zamro, nekada davno ovakva tema bi bila melem i svako bi imao svoju teoriju kako pristupiti.
Ne mogu ti sa plastikom pomoci ali ono sto znam je da prvo moras ustanoviti kakvo je stanje iste  i da li ima tragove osmoze. Prvi korak bi bio pokusaj saniranja bilo kog traga osmoze. Zavisnosti od materijala kojih koristis ide i medjuvreme  nanosenja i susenja. Najpametnije ti je da ispostujes preporuku proizvodjaca.Neki se mazeu mokro na mokro a opet drugi zahtevaju susenje prvog sloja pa onda recimo druga ruka u roku od 24h. To su stvari koje bi morale da se ispostuju posebno kod modernijih materijala na epoxi bazi. Valjda ce se neko javiti da ti pomogne sa nekom pametnijom informacijom:)
Naslov: Odg: Sredjivanje jedrilice - smirglanje, farbanje, redosled, detalji
Poruka od: marko7 17, 05, 2026, 13:40:13 posle podne
Hvala na odgovoru!:)

Dace Bog da zazivi opet!:)

 114
Naslov: Odg: Sredjivanje jedrilice - smirglanje, farbanje, redosled, detalji
Poruka od: maverick 18, 05, 2026, 23:04:55 posle podne
Nr znam zasto si uopce skidao bas sve do plastike ali u ovoj fazi reci cu ti iskustva s Hempelom...ovdje bi ti bilo potrebno dvije ruke light prajmera ali treca nije naodmet pa antifoling...jedna ruka. Hempel ima za sve uputstva i drzis se njih od intevala premazivanja ovisno o temperaturi do vremena kad plovilo ide u vodu. Isto tako imaju i drugi proizvodjaci, biras po blizi trgovine i susretljivosti trgovca da ti detaljno objasni i da izracunas koliko ti doista treba da ne kupis previse a ni premalo. Ne znam kako je u Srbiji ali u Hr cijene majstora su do neba...ovakakv posao se naplacuje i do 100 eura pa se isplati uzivati raditi sam...
Naslov: Odg: Sredjivanje jedrilice - smirglanje, farbanje, redosled, detalji
Poruka od: Terca 17, 06, 2026, 10:06:03 pre podne
Ne samo da ne treba više da se šmirgla nego je i ošmirglano preko svake mere i gelcoat skinut u potpunosti.

Sledeći korak nije da se nanosi boja, nego da se sanira šteta od prekomernog šmirglanja.
Naslov: Odg: Sredjivanje jedrilice - smirglanje, farbanje, redosled, detalji
Poruka od: neptun 20, 06, 2026, 22:28:52 posle podne
Uf , nije trebalo da se skida gelcoat, osim ako je osmoza uzela maha.
Ovde sad ili novi gelcoat ili neka varijanta epoksi primer u vise slojeva pa zavrsna farba pa antialagin..druga varijanta je jednostavnija za rad .
U svakom slucaju ovde je vazan kvalitet, ja bih isao na internacional..jeste skup, ali je najbolji..ako nanosis zelkot trsko ćes to sam , ako nemate iskustva.. gelcoat je u stvari najbolje resenje.
Plastika pije vodu i skinuli ste vodonepropusni sloj..
Naslov: Odg: Sredjivanje jedrilice - smirglanje, farbanje, redosled, detalji
Poruka od: marko7 21, 06, 2026, 14:53:13 posle podne
Kepetanijo hvala na odgovorima!  25648

gelcoat sam skinuo jer - osmoza. Bio je bas dosta iste.

Brod je iz 2005, i prvi put od originalnog stanja sam poceo da ga sredjujem, pa reko ajde sve od nule.



Ici cu na varijantu internacional epoksija, 3-4 ruke. Pa onda sve ostalo.
Naslov: Odg: Sredjivanje jedrilice - smirglanje, farbanje, redosled, detalji
Poruka od: Terca 22, 06, 2026, 09:00:49 pre podne
Šta znam... sve zavisi od toga koliko hoćeš da pljuneš novaca i kakav zanatski rezultat želiš.

Po meni bi parvi put bio, ako ne žališ da baciš novaca baš na taj brod, da zalečiš površinu epoksidom, najbolje west system-om jer tu možeš naći i premaze i filere i lepkove i sve što treba za oblikovanje, a onda da se aplicira topcoat iliti wax-added (sanding) gelcoat... pa tek onda da pričamo o nekakvim antifouling premazima.

Opet ako se nećeš baš zauvek udavati za taj brod, ne želiš da ga neko nasledi posle tebe, ili ga spremaš za udaju, onda je razumljivo i da završiš sve u domenu epoksi premaza...