Moja Ladja
Nautika opšta... => Iskustva sa vode => Temu započeo: STG 15, 07, 2017, 16:08:02 posle podne
-
https://www.dnevnik.rs/hronika/dnevnik-saznaje-pirati-s-dunava-oplackali-malteski-kruzer-14-07-2017
Eto, procitati clanak i onda se posramiti.
-
U tom delu Dunava ostanem po nekoliko dana više puta godišne,prilikom pecanja.
Uvek sam maximalno oprezan kada vučem sa sobom i pomoćni čamac.
Noćne aktivnosti su vrlo zanimljive. Na ruku im ide i veliki rukavac iza Smederevske ade u koga, pa opet, ulazi nekoliko kanala-rukavaca.
Policija ima jedan gumenjak i ne meša se mnogo u noćne aktivnosti, ilegalci su naoružani, pa policija ne želi da rizikuje život za platu od 300-400eur.
Prilikom mog prolaska kod Grocke, gde su te bande mnogo veće i jače(već su suparničke pucale jedni na druge zbog šverca goriva) više puta sam video kako izleću iz tajnih mesta na obali sa brzim čamcima i prilaze u punoj brzini Rumunskim tankerima i baržama, a Rumuni ih u punoj vožnji čekaju na zadnjoj palubi spremni jer su već u kontaktu preko mobilnih.
Kao masku ilegalci ponesu 2-3 gajbice groždja za robnu razmenu, ali se može videti da je ceo pod čamca pokriven ceradama ispod koga su kanistri ili manji tankovi.
Jedino kada dodju carinici i policija iz Beograda ima malo pauze u svemu tome, ali iligalci imaju sistem obaveštavanja od Vinče do Smedereva.