Nautika opšta... > Turističke reportaže

SVETA GORA

<< < (6/11) > >>

sceka:
Mala napomena uz istorijat Hilandara: Manastir Hilandar je pod jurisdikcijom Vaseljenske Patrijarsije u Carigradu.

njegos68:

--- Citat: sceka  13, 02, 2011, 18:54:04 posle podne ---Mala napomena uz istorijat Hilandara: Manastir Hilandar je pod jurisdikcijom Vaseljenske Patrijarsije u Carigradu.

--- Kraj citata ---

Svi manastiri na Svetoj gori  su pod jurisdikcijom Carigradske Patrijaršije,osim Esfigmena koji ne priznaje njihovu vlast,zato ih i zovu zilotima...

Члан 105.Устава Републике Грчке, уређење Свете Горе        

1.Атонско полуострво, од Велике Вигле надаље, које покрива област Свете Горе је, у складу са древним повлашћеним статусом, самоуправни део Грчке Државе, чија власт над њом остаје неприкосновена. Са духовног гледишта, Света Гора је под директном јурисдикцијом Васељенске Патријаршије. Сви који на њој монахују стичу грчко држављанство чим постану искушеници или монаси, без другог документовања. 

2.Светом Гором управља, сагласно њеном уређењу, двадесет Светих Манастира, међу којима је подељено читаво атонско полуострво, чија територија је неотуђива. Њоме управљају представници Светих Манастира, који чине Свештену Заједницу. Није дозвољена апсолутно никаква измена система управљања или броја светогорских Манастира, нити њиховог хијерархијског поретка и њиховог положаја према подређеним обитељима. Иновернима и шизматицима забрањено је настанити се на Светој Гори.

3.Детаљна формулација светогорских уређења и њиховог функционисања износи се у Повељи Свете Горе коју, у сарадњи са представником Државе, саставља и изгласава двадесет манастира, а верификује Васељенска Патријаршија и Влада Грчке.

4.Доследно поштовање светогорских уређења спада у духовном смислу под врховни надзор Васељенске Патријаршије, а у управном смислу под надзор Државе, којој искључиво припада и очување јавног реда и безбедности.

5.Горе наведене власти Државе спроводи управитељ, чија су права и дужности дефинисане законом. Законом су такође прописане и судска власт коју спроводе манастирске власти и Свештена Заједница, као и царинске и пореске предности Свете Горе.   





 

njegos68:
 posle 40-tak minuta hoda stižemo u Esfigmen,nismo ulazili u Manastir pošto smo dobili informaciju da nijesu baš raspoloženi za posjete...Vaseljenski patrijarh Vartolomej, kažu, želi monahe da izbaci iz manastira jer se protive nameri da se ubrza ekumenski dijalog i ostvare tešnje veze sa Vatikanom.
Konzervativni pravoslavni monasi prisiljeni su da krijumčare hranu i lekove i da probijaju obruč policije i obalske straže čiji je cilj da ih prisili da napuste manastir Esfigmen.
Probijanju blokade prisustvovao je i BBC-jev Malkolm Brabant. Njegovu reportažu za “Svet u dva” priredila je Jelena Bogavac.
Krećemo se noću, kako bismo izbegli policiju i obalsku stražu. Vodič je sedamdesetogodišnji monah, koji priča telefonom dok se velikom brzinom spušta niz strmi puteljak.
Otac Avshentios je glavni snabdevač manastira Esfigmen. On je taj koji ide u nabavku u, kako ga monasi zovu, spoljni svet. Sveta gora i 20 pravoslavnih manastira koji su na njoj u Grčkoj imaju poluautonomni status. Od ostatka zemlje deli ih ograda, i do manastira se uglavnom stiže čamcima, s mora.
Iako se Esfigmen nalazi na samoj obali, monasi koji probijaju blokadu idu kopnom, preko brda. Na samom vrhu brda, isporuke oca Avsehentiosa čeka jedan od mlađih monaha i prastarim džipom, prašnjavom stazom vozi do samog manastira.
Blokada je počela pre pet godina i u manastir mora da se donosi sve, od najosnovnijih svakodnevnih potrepština, do dragocenih lekova.
Džon Rigas, koji u Americi agituje u ime monaha iz Esfigmena, kaže da oni žive u strašnim uslovima:
“Otkako je blokada počela, umrlo je 18 monaha, koji nisu imali nikakvu lekarsku negu. To je prosto nemoralno.”
U kuhinji, dvojica monaha pripremaju večeru, obrok koji monasi jedu posle poslenje molitve. Večeras će to biti pržena jaja, koja takođe moraju da se unesu preko granice, kako bi se dopunila skromna vegetarijanska ishrana.
Monasi su se ranije uglavnom hranili ribom, ali sada je to nemoguće, jer je obalska straža zapretila da će da im oduzme čamce:
“Naravno da se osećam proganjanim i izolovanim.”
Otac Savas jedan je od istaknutih pripadnika bratstva.
“Ne mogu ni da pecam ispred sopstvenog manastira. Ovde sam preko dvadeset godina, skoro čitav život, a ne daju mi ni da pecam. Zamislite.”
Teolozi koji predstavljaju Vaseljensku crkvu i Vatikan ove jeseni su učinili velike korake u pravcu prevazilaženja raskola koji traje već skoro 1.000 godina.
Poboljšanje odnosa rimokatolika i pravoslavaca znači da će pritisak na pobunjenike iz Esfigmena rasti, kako bi se u manastir dovelo neko poslušnije bratstvo. Iguman Metohije je starešina bratstva:
“Grčka vlada mora da sprovodi zakone koji su primereni Svetoj gori. Niko ne sme da nas progoni zbog naših verskih uverenja, jer svako je monah slobodni duh, koji može da veruje šta god želi.”
Džon Rigas je mnogo oštriji:
“Šokantno je da grčka vlada, u vreme finansijske krize, baca pare grčkih poreskih obveznika kako bi finansirala patrole policije i obalske straže oko manastira Esfigmen. Sve što monasi žele je da ih puste da se na miru mole Bogu.”
BBC je nekoliko puta od grčke vlade tražio razjašnjenje, ali ga nije dobio. Pre izbora, vladajući socijalisti su obećali da će smanjiti uplitanje države u crkvena pitanja. Problem na Svetoj gori su istina nasledili od prethodne administracije i opterećeni finansijskom krizom nisu uspeli da ostvare bilo kakav pomak na tom planu. Sukob vaseljenskog patrijarha i bratstva iz pobunjeničkog manastira se nastavlja nesmanjenom žestinom.

njegos68:
Poslije razgledanja zidina Manastira i negove bliže okoline,vraćamo se nazad u Hilandar...

njegos68:
.. vraćamo se u Hilandar,prespavamo u novoizgradjenim konacima...

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju