Ribolov > Ribe naših reka, jezera, mora

10 Najborbenijih riba na svetu!

(1/2) > >>

deda:
10 Najborbenijih riba na svetu!





1.PIRAIBA



"Izvukle su nam najlon sa masinice tri puta za jednu noc", prica T. Capra, voditelj ribolovacke tv emisije, koji je putovao na Rio Negro reku u Amazoniju da peca jednu od riba u svetu, koju je najteze uloviti. "Zategli smo spulne na masinici (75 kg. nosivosti), ali ih nismo mogli zaustaviti. Jedna od njih me je vukla preko celog camca i morao sam prekinuti najlon da ne bih pao u vodu. One su jace od bilo koje sabljarke na moru koje sam pecao". Ribe koje je Capra pecao su verovatno ribe srednje klase. Paraiba je najveci predstavnik iz porodice veoma "losih na glasu" juzno-americkih somova. Najvece paraibe verovatno prelaze tezinu od 150 kg. Ribe velicine 100 kg. se vrlo cesto mogu videti na pijacama po Brazilu.

Kada se zakaci na udicu odmah krene prema najblizem zaklonu. Ovaj dzin je napravljen za brzinu sa svojim velikim repnim perajem. Vrlo cesto migrira i po hiljadu milja. Rekord je 256 paunda (130kg), ali je poznato da mnogo veci primerci postoje.
 

deda:
2.WHITE STURGEON (Bela jesetra)

 








Manje agresivna i prozdrljiva od beluge, severno-americka bela jesetra je takodje jedna od najvecih slatkovodnih riba na planeti. Bele jesetre teske i po 900 kg. su prijavljivane tikom 19 veka iz Frazer reke u Britanskoj Columbiji i Columia reke u Oregonu. Riba preko 600 kg. je izmerena u Oregonu 1951 godine. Veliko izlovljavanje bele jesetre je redukovalo njihovu velicinu, ali ribe od 2 do 3 metra i teske od 120 do 250 kg. su jos uvek ceste. Skoro je uhvaceno nekoliko od 250 do 300 kg. Kao i beluga i bela jesetra moze biti nekoliko puta veca od ostalih riba na ovoj listi. Legendarne su po svojim akrobatskim skokovima u vazduh, i snaznim skidanjem najlona sa masinice svojim brzim plivanjem. Ribolovci moraju izvaditi sidro i pratiti ribu camcem da bi je dovukli pored camca gde je odmah pustaju nazad.

deda:
4. PIRARUCU



Neverovatna riba koja udise vazduh sa povrsine vode i koja zivi u dzungli. Zivi u Brazilu, Gvajani i Peruu. Moze da naraste preko 4 metra i preko 200 kg. Pirarucu zivi u sluzavim vodama poplavljenih dzungli, gde iskace iz vode i hvata majmune i ostale manje zivotinje koji se krecu niskim granama iznad povrsine vode. Takodje iskacu akrobatski iz vode kada su zakacene na udici. Moze maksimalno narasti do 5 metara i preko 200kg.

Pirarucu je medju najvecim na ovoj listi. Skokovi iz vode i divljacko tresenje glavom dominira borbom sa ovom ribom. Borba je spektakularna i snazna ali ne traje dugo. Ipak i najkraci zalet ove ribe u vodi punoj poplavljenog drveca cini da ih je gotovo nemoguce izvuci.

Informacije o ribi i lokacijama gde se nalaze su nedostupne i skoro je nemoguce pronaci vodica za lov ove ribe.

deda:
5.MAHSEER



Engleski vojnici su prvi prijavili ovu ribu. Vojnici su koristili telefonske kablove za pecanje i borbu sa ovom ribom koja prelazi preko 100 kg. tezine. Himalajski mahseer zivi u rekama kao Gang, Dinang i Indus.

Engleski ribolovci J. Wilson i A. Davidson su hvatali ove ribe teske od 45 do 50 kg. Wilson kaze da je zakaciti ovu ribu iisto sto i zakaciti kamion pri brzini od 60 km/h. Takozvani grbavi mahseer iz Caleroon reke iz juzne Indije dostize tezinu od 100 kg. o cemu postoje svedocenja.

Vrsta poznata pod imenom tigar salmon takodje dostize velicinu od 100 kg. Razne vrste zive u Iranu, Burmi, Laosu, Tibetu, Tajlandu i Kini. Po snazi mahseer spada u vrh ove liste, a kameniti nepristupacni tereni gde zivi cine ga skoro nemogucim za izvaditi iz vode. Veoma tesko je i doci do mesta gde se mogu loviti.

deda:
NILE PEARCH




Nilski pearch (grgech) zivi u jezeru Viktorija, u delovima Tanzanije, Kenije i Ugande. Veliki grabljivac koji vuce jako snazno i moze da uz pomoc repa predje preko kracih kopnenih prepreka i rastojanja. Moze da naraste do 200 kg. mada su 100 kg. primerci zastupljeniji danas.

Ribolovci sada love ovu ribu u reci Nil koja prolazi kroz Egipat i i gornjim tokovima u Ugandi, gde Nil prolazi kroz suzenja. U ovim brzim delovima reke, ribolovac peca sa kamenja i mora zaustaviti ribu pre nego predje preko vodopada. Prolazak i pracenju ribe kroz vodu nije preporucljivo, jer u reci ima tigar-ribe (vidi broj 8), a u mirnijim delovima reke ima krokodila.

Rekord je 213 paunda (oko 105kg.) a ribolovci koji posecuju Ugandu i Egipat najcesce kace ribe velicine 50 kg. sa izuzecima od oko 100 kg. Po snazi je daleko iza mahserra ili basa sa Nove Guineje, ali mu velicina dodaje extra snagu. Lov ove ribe u turbulentnim vodama Nila cini ga velikim izazovom

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju