E, ovako treba... > Elektro motori u nautici i ...

Ispravljači napona

(1/6) > >>

zorter:
Nešto malo osnova o ispravljačima napona. Ne istorijat već principi rada tri osnovna tipa koji se najčešće sreću na tržištu. Naravno i najjednostavniji su konstrukciono. Svi imaju transformatore i šeme su uprošćene radi lakšeg razumevanja kako rade.

Prvi tip (i najprostiji) je ispravljač jednostranog ispravljanja.
Na dijagramu se vidi da je u funkciji napona uočljiva samo pozitivna poluperioda sa naponskom pauzom za vrednost negativne poluperiode.

Tako da napon ide od "0" do max vrednosti u blagom usponu i blagom padu do "0", pa vremenska pauza u istom vremenu koliko traje ova poluperioda. To je sve jedan ciklus i tako se ponavlja dok je ispravljač uključen.

Prva slika prikazuje kako izgleda ispravljeni napon bez filtriranja, a druga slika prikazuje kako taj isti napon izgleda ako se filtrira elektrolitskim kondezatorom.

zorter:
Drugi tip ispravljača je takozvani ispravljač sa dostranim ispravljanjem. Samo ime kaže da ispravlja obe strane napona u odnosu na "0" (nultu) vrednost.

Dijagram prikazuje da u ovom slučaju nema praznine za vreme negativne poluperiode, pa je i napon stabilniji. Napon se kreće od "0" do max vrednosti u blagom usponu i ponovo u blagom padu do "0". Za vrednost negativne poluperiode se takodje napon kreće od "0" do max pozitivne vrednosti i to je yajedno jedan ciklus. Svi ovi ciklusi se ponavljaju dok je ispravljač uključen.

Naravno sa kondezatorskim filterom se postiže da se napon ne smanjuje do "0" nulte vrednosti kao i kod jednostranog ispravljača.

zorter:
Treći tip ispravljača je sa četiri diode povezane u takozvani Gratz (Grec) - ov spoj. To su najstabilniji ispravljači jer se napon ispravlja preko dve diode pa je i dijagram "ravniji" nego na dvostranom ispravljaču. Napon ne pada na "0" (nultu) vrednost već samo do odredjene vrednosti i ponovo se podiže do max vrednosti.

Takodje kondezatorski filter još bolje "pegla" napon, pa je i ispravljen napon "ravniji".

zorter:
Napominjem da su ovo najjednostavniji ispravljači.

Postoje i oni "pametni" koji u sebi sadrže i merno regulacionu elektroniku koja sama sebe kontroliše i ne dozvoljava da se ispravljač preoptereti, pregreje ili na bilo koji drugi način predimenzioniše. Oni mogu samo da se pokvare usled "zamora" komponenti ili nepravilnog priključenja na naponsku mrežu (220/380V).

Teško se popravljaju, jer se teško detektuje neispravan element (osim u dobro opremljenim radionicama), a i ni cena im nije zanemariva. Pogotovo sto vecina nema transformatore već su invertorski.

Ovi jednostavni ispravčljači su jeftini, dobro služe (ako se pravilno koriste), laki za popravku, imaju rezervnih delova.......

barbanesa:
Jos nam samo reci gde ima da se kupe obicni ispravljaci  ili stabilizatori napona i da li njega mogu da prikljucim na agregat i na punjac akumulatora?

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju