E, ovako treba... > Elektronika

EchoPilot

(1/3) > >>

Kapetan:
EchoPilot je naziv britanskog proizvođača specifične vrste sonara - Forward Looking Sonari (FLS) - sonari koji gledaju unapred ( http://www.echopilot.com )

Za razliku od većine ostalih sonara koji "gledaju" konusno na dole, i na ekranu prikazuju sliku dna preko koga ste već prešli, EchoPilot sonari imaju sondu koja emituje ultrazvučni snop ispred broda, i na ekranu generiše sliku dna i objekata u vodi, ispred vas.
EchoPilot uređaje odlikuju dve specifičnosti na koje treba obratiti pažnju:
1. Kvalitet prikaza slike na ekranu je drastično lošiji nego kod klasičnih "fishfinder" sonara. Tako da se ne mogu koristiti za traženje ribe ili preraživanje dna
2. Sonda se MORA montirati bušenjem kroz trup, što bliže težištu broda, da bi se smanjile oscilacije, posebnog kod gliserskih korita

Očigledna prednost nad standradnim sonarima je prikaz stanja ispred broda. Ta informacija je posebno bitna na brzim čamcima, i na velikim brodovima koje je jako teško osloboditi u slučaju nasukavanja. Osnovni modeli imaju maksimalni domet od 50m dole i 150m napred. Snop ultrazvuka se u horizontalnom planu širi otprilike 12 stepeni od sonde, a vertikalno zatvara ugao od 90 stepeni.

Ipak cene (počinju od 1000€ pa idu na gore), nezgodna montaža (ko još voli rupu u trupu?) i prilično štura informacija (mala rezolucija ekrana) utiču dosta negativno na prodaju EchoPilota na tržištu.

ALi ako se pogleda cena uređaja u odnosu na (nedajBože) štetu koju može da spreči, onda se u klasi skupljih plovila ugradnja EchoPilot FLS uređaja isplati.

p.s. slike montiranog echopilota i prikaz testiranja na reci pogledajte tokom nedelje na http://www.garmin.co.yu/vesti.php


preuzeto sa www.navodi.com

Pera GARMIN:
Evo i par primera prikaza slike na EchoPilot uređajima

skipper:
3-D opcija

Kapetan:
aj opet ja da pitam kako se pokazao u rekama s obzirom na sve sto pluta ???
koliko metara ispred sebe mozemo da vidimo problem pod vodom ?

Pera GARMIN:
Domet FLS-a unapred zavisi od dubine i zamućenosti vode.
Iz iskustva znam da je domet unapred 3 do 5 puta veći od dubine ispod sonde.
Dakle na 5 metara domet je 15 - 25 metara unapred. Na 3 metra, kada postaje kritično, domet je 9 - 15 metara, što i nije puno...

Kvalitet prikaza dna pored toga zavisi od zamućenosti vode mehaničkim česticama (mulj, pesak, blato) koje absorbuju ultrazvuk otežavajući generisanje slike. Tvrdo dno (kamen, šljunak, beton) će se odlično prikazati na ekranu.

Detekcija potpoljenih objekat pored toga zavisi i od površine objekta koja odbija ultrazvuk. Burići imaju jako malu površinu koja zvuk vraća ka sondi, pa se teško i detektuju. Panjevi su bolja meta, ali su često preblizu površine pa im se odziv "gubi" u površinskom šumu.

Uređaj nije svemoguć, ali uz malo vežbe postaje odličan alat za prilazak nepoznatoj obali, zavlačenje po rukavcima ili plovidbu uz obalu.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju