Autor Tema: Akumulatori  (Pročitano 48788 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Akumulatori
« Odgovor #120 poslato: 05, 05, 2021, 07:23:51 pre podne »
Uzeh 2 Varte za solarno, po 100Ah, oni su univerzalni. Moze i duboko praznjenje a moze i start motora.  Za sada su dobri. msm da su Profesional. Ima ih u solar shopu u Sremskoj Mitrovici, covek iz Rume..tamo sam ih i pokupio.

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #121 poslato: 05, 05, 2021, 08:57:07 pre podne »
Bas to i ja gledam, ja sam zvao ovaj neki battery-solar, a sada vidim da je solar shop nesto drugo.

Pogledao sam stari akumulator koji je riknuo i on je iz 2014, 170ah.

Meni je za oko zapao ovaj https://battery-solar.rs/product/varta-profesional-180-ah-c20/ Cenim da ce ovaj Dual purpose Vartin trajati bar toliko.

A za ovih par dana na brodu, vidim da gel koji je tu odlicno drzi tako da mislim da ce to biti ok.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #122 poslato: 05, 05, 2021, 09:43:32 pre podne »
Ok je to cena ako je zaista tako da se moze koristiti i za jednu i za drugu svrhu.

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Akumulatori
« Odgovor #123 poslato: 05, 05, 2021, 10:42:37 pre podne »
Ta Varta na papiru deluje odlično.
Dodata na spisak potencijalnih kad završim sređivanje struje.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #124 poslato: 05, 05, 2021, 14:14:58 posle podne »
Narucio sam, pa cu danas ili sutra otici do Rume da ga podignem.

Javicu posle par meseci kako se ponasa :)

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #125 poslato: 05, 05, 2021, 15:56:12 posle podne »
Pusti ti par meseci javi se za 5 godina pa tad da vidimo:)

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #126 poslato: 05, 05, 2021, 19:13:30 posle podne »
haha, istina. :D

Preuzeo sam akumulator, covek je zaista bio korektan. Godina uvoza je 2020, nadao sam se da ce biti 2021 ali dobro.

Van mreže bsiki

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 14
  • www.mojaladja.com
Odg: Akumulatori
« Odgovor #127 poslato: 08, 05, 2021, 20:27:40 posle podne »
Da li ovi akumulatori idu za vanbrodske motore?

http://www.tabbaterije.rs/proizvodi/tab-motion-tubular-akumulatori/

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Akumulatori
« Odgovor #128 poslato: 10, 05, 2021, 07:25:37 pre podne »
Ako si siguran da ce stalno stajati vodoravno onda moze. Nebi za njega tralo da je napor da zavrgla vanbrodski motor.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #129 poslato: 15, 09, 2021, 02:20:07 pre podne »
Primetio sam u poslednjoj plovidbi da mi fali struje.... da podsetim nemam alternator (ne pitajte zasto), imam 2 solarne ploce od oko 320w ukupno, kontroler mppt victron 20A i dve banke akumulatora spojene cyrixom. Jedna banka je motorna i tu je jedan Duracell akumulator od 100Ah star 6.5 godina a drugu banku cine dva exide akumulatora po 95Ah, svi akumulatoti su obicni startni olovno kiselinski. Akumulatoti nikada nisu previse praznjeni, ubijani... motorni aku se koristi za startovanje kubote i retko kad kao pomoc kucnim kada bas dugo nema sunca a puno se grejem. Dokle kucni aku sluze za sve potrosace. Danas sam ih sa Zankikijem premerio nekakvim ozbiljnim testerom za aku i dobio sledece rezultate. Duracell je na nekih 95% kapaciteta, a oba exida su za zamenu... e sada nisam siguran jel ovaj duracell toliko kvalitetniji ili je u tako dobroj kondiciji jer se retko kada koristi... koja su vasa misljenja?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Akumulatori
« Odgovor #130 poslato: 15, 09, 2021, 08:34:55 pre podne »
Radovane
Zivot i zdravlje baterije zavisi od toga koliko puta je praznjen. Ili su exide praznjeni vise puta od duracela ili si mozda te excide par puta spustio na 8V ili cak i manje, sto je prava ubica za bateriju, pogotovo tu startnu, tada se celije krive. Da li ti potrosaci idu iz kontrolora ili sa klema baterija??

Stim da duracel koristis samo za starovanje kubote, verovatno je to i odogovr na tvoje pitanje. On taj anlaser ne oseti, znaci jako malo si ga trosio.
Kako ja proveravam stanje baterija: Odnesem to sve lepo kuci, napunim sve do kraja, dok ne budu puni 100%(znaci 24h sporog punjenja). Izmerim im napon posle nekih 10 minuta, zapisem recimo12.8V. Dodjem sutra ili prekosutra i opet premerim, ako je napon pao za 0.02V, taj je zasigurno los akumulator. Taj ce biti za 5 dana ispod 12V sto je vec prazan akumulator. Mozes i sacekati 5 dana pa videti sta se desava.
Potom, merenje kapaciteta. Veoma jednostavno, stoperica, TV koji trosi 5A i meris koliko ce da radi. Dobijes pravi kapacitet baterije koju imas.
Kojim uredjajom si testirao akumulatore?

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Akumulatori
« Odgovor #131 poslato: 15, 09, 2021, 09:24:46 pre podne »
Primetio sam u poslednjoj plovidbi da mi fali struje.... da podsetim nemam alternator (ne pitajte zasto), imam 2 solarne ploce od oko 320w ukupno, kontroler mppt victron 20A i dve banke akumulatora spojene cyrixom. Jedna banka je motorna i tu je jedan Duracell akumulator od 100Ah star 6.5 godina a drugu banku cine dva exide akumulatora po 95Ah, svi akumulatoti su obicni startni olovno kiselinski. Akumulatoti nikada nisu previse praznjeni, ubijani... motorni aku se koristi za startovanje kubote i retko kad kao pomoc kucnim kada bas dugo nema sunca a puno se grejem. Dokle kucni aku sluze za sve potrosace. Danas sam ih sa Zankikijem premerio nekakvim ozbiljnim testerom za aku i dobio sledece rezultate. Duracell je na nekih 95% kapaciteta, a oba exida su za zamenu... e sada nisam siguran jel ovaj duracell toliko kvalitetniji ili je u tako dobroj kondiciji jer se retko kada koristi... koja su vasa misljenja?

Razlika je nastala zbog razlike u režimu korišćenja.

Meni se nameće više pitanja, aza početak tri (preskočiću ono "zašto zaboga nemaš alternator u 21. veku?"):
1. šta tačno znači " oba akumulatora su za zamenu" a u kontekstu korišćenog uređaja za ispitivanje, pretpostavjene i trenutne primene iakumulatora?

2. Kada bi imao alternator, koliki bi ti bio napon punjenja na tim akumulatorima, kakav bi regler imao, a kakvo ograničenje ti je sada, i zašto?

3. Koje su posledice razlike pod 2.?
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #132 poslato: 15, 09, 2021, 09:36:40 pre podne »
1) hmmm e pa to bas ne znam uredjaj je ispisao bad battery, replace it na ova dva dokle je na ovome ispisao 720A od deklarisanih 750A. Znam da su to neke udarne struje koje moze da podnese aku ali mi rekose da je to proporcionalno sa preostalim kapacitetom. Nadam se da ce se Zoki prikljuciti da nam napise kojim smo uredjajem vrsili testiranje.

2)Ne razumem bas najbolje ovo pitanje. Dokle sam imao alternator (do pre jedno 2 godine) bio je spojen na motorni pa preko cyrixa je punio i kucne. Ne mogu da se setim tacno napona koji je davao ali mislim da je bilo oko 14.6V. Sada i onda imam punjenje sa obale i sa solaraca oba punjenja su skopcana na kucnu bateriju pa preko cyrixa pune i startnu. Krajnji napon je oko 14.4V

3) E ovo pitanje bas ne razumem

Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #133 poslato: 15, 09, 2021, 09:37:05 pre podne »
Hajde da se uključim u priču.

Ovaj tester je u pitanju
https://www.ebay.com/itm/401532843450?mkevt=1&siteid=1&mkcid=2&mkrid=711-153320-877673-6&source_name=google&mktype=dsa&campaignid=9475911295&groupid=97894732204&crlp=420351123345&keyword=&targeted=aud-655598169054:dsa-391203968599&MT_ID=b&adpos=&device=c&googleloc=21213&geo_id=229&gclid=Cj0KCQjws4aKBhDPARIsAIWH0JWRH8WHRiqCpTGcwhem743M4fDeLIxzUr-Xq4XR_7v-6M4yiupnmt4aAp-mEALw_wcB

Akumulatore bi trebalo testirati kad malo odstoje nakon punjenja.
Ovi su celi dan punjeni solarima, a testirali smo ih možda 15 minuta nakod skidanja, pa je opet tester izbacio "replace batery"

Najbolji je pokazivač potrošenosti akumulatora to što kad su 100% napunjeni pri normalnoj potrošnji se već u toku noći isprazne... Tester je bio tu samo za potvrdu, da nije nešto drugo.


Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #134 poslato: 15, 09, 2021, 09:45:52 pre podne »
Da, bas to... a kada na silu spojim preko cyrixa startni gura jos ohoho... dakle sa ful punog uz webasto i par punjaca (cca 5A potrosnje) padnu od 19h do 4h ujutru (190Ah) na napon  11.8V. (Valjda mi se tada pogase svi nebitni uredjaji po brodu) i cim izadje sumce povuku 15A sa solaraca i relativno brzo se napune na 14.4V vec do podneva.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!