Autor Tema: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.  (Pročitano 10729 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže slalic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« poslato: 19, 05, 2010, 13:01:34 posle podne »
Pozdrav svima na forumu, vidim da se ovde nalazi dosta onih sa kojima sam se citao "Na vodi". E, neka je sa srecom, iako nisam bas uranio...
Ali bar sada saznadoh da forum postoji, i drago mi je da je tako. Konkurencija gotovo uvek vodi ka kvalitetu.
E, a sada pitanja, pa ako neko ume da pomogne...
Pre par dana kupih za zanimaciju, poprilicno jeftino dva motora: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G., oba sa nekom falinkom.
Mercury nece da upali, ali je u dobrom stanju na oko, i tu cu da se igram po vec utvrdjenom redosledu...struja...gorivo...karburator...kompresija...
Ovaj drugi mi predstavlja veci problem: kada sam ga kupovao, rece mi vlasnik da mu je od stajanja blokirao klip u cilindru. Kaze da je probao da ga upali (pali se anlaserom) i da anlaser ne moze pokrenuti zamajac. Ja sam probao rukom...tvrd k´o kamen. U jedan cilindar sam mu ulio petrolej(tako mi rekose da treba ovde neki polumajstori), a u drugi cilindar dok sam ulivao, tecnost je  kako sam je ulivao - curela negde prema cizmi.
U prvi mah pomislim da je pukao cilindar, a kasnije pomislih da je mozda neki ventil otvoren pa curi kroz njega...
E, dakle, vidim da mu otvaranje ne gine, a ja to nikada pre radio nisam. Sada sam u Svedskoj, i nemam kako drugacije ubiti vikend, nego da se bavim necim manuelnim.

Ima li meki manual, koji bi mi mogao biti vodilja u slikama, ili neko ima iskustva sa ovim motorima (da li su isti kao i Johnson?) da me uputi sta treba raditi prvo...
I ima li na internetu neki sajt odakle bih mogao narucivati delove po povoljnijim cenama?
Mnogo pitanja....

Veliki pozdrav svima, Sasa.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #1 poslato: 19, 05, 2010, 13:22:21 posle podne »
slalic dobrodosao :)

sto se Evinruda tice imam ja celu knjigu al nikako da je skeniram :( a trenutno i nije kod mene ...

na internetu neces naci ni jedan manual za download .. inace johnson i evinrude su iste firme i koji god da nadjes koristice ti

Van mreže Outboard Master

  • Moderator
  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #2 poslato: 19, 05, 2010, 21:16:57 posle podne »
auuu kupio si sebi posao  :taunt: :taunt: dobro dosao  :drinks:

taj evinrude je isti kao johnson 25 , 1980 godiste!! je vekiki rizik da ce da ti puknu sarafi sa bloka motora kad budes rastavljao motor. najbolje pre nego sto pocnes bilo sta je da uzmes WD-40 i da  naprskas u taj cilindar gde je se zaujeo , dobro i dosta naprskaj slobodno i ostavi ga 5 dana na miru i onda probaj da ga upalis ali rucno a ne sa anaserom, da nebi napravio vecu stetu ako ga anaser pokrene. rucno radi i nezno kao da je zenska u pitanju  :) .

pa ce mo polako dalje da vidimo sta i kako, a delovi su skupi uzasno . evo prvo vidi dali u opste imaju ti delovi da se kupe za to godiste.   http://ww2.sierramarine.com/sierra/search/searchmain.html
evo pogledaj kako to izgleda sve kod tvog motora : (BRP sajt)

Van mreže Профа

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 2156
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com & www.mojaladja.net
    • http://www.mojaladja.net/
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #3 poslato: 19, 05, 2010, 22:06:26 posle podne »
Добро дошао.

Видим да су у питању двотактни мотори, па вентили које си поменуо не постоје.
Профа

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #4 poslato: 19, 05, 2010, 22:15:12 posle podne »
Dobro došao  :drinks:
Dunav je moje more.....

Van mreže slalic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #5 poslato: 19, 05, 2010, 22:45:17 posle podne »
Hvala svima na odgovorima i dobrodoslici.
To potencijalno pucanje sarafa je stvarno odvratna stvar. Posto se meni ne zuri, ima li kakva varijanta da se to spreci, preprska sa kojekakvim sredstvima ili...je jedina mogucnost razbusivanje i vadjenje ostataka, sto je gadan posao kada je u pitanju verovatno aluninijum u kojeg su sarafi uvrnuti.
Danas sam pogledao, nivo petroleja koji sam sipao se znacajno spustio u cilindru. Dosuh jos jednom i za 15 minuta ponovo je opao. Probao sam rukom pomeriti zamajac, ne ide. Cekicem i sekacem probah da ga malo mrdnem tukuci i dno zupcanika na zamajcu, ali ni makac. Nisam smeo jace...moglo bi biti kao da je dosao od stomatologa :)
Tako da je sve u svemu situacija komplikovana.
Pregledao sam sajt, mnostvo uputa, linkova....sve je super! Nadam se da ce i ovaj thread biti nekome od koristi.

Dnas sam skinuo motor sa kucista Mercury-ja 4 1982.god. Npr, nisam nigde procitao, da sta god na motoru radio moras ga skinuti sa kucista. Naravno dihtung zapekao, pocepao se u paramparcad, nadam se da cu u ovoj cudnoj zemlji naci materijal za pravljenje dihtunga, posto sumnjam da se za ove stare motore neki takvi delovi uopste mogu naci. Karburator zacepljenih dizni, na ocigled, beli praskasti sadrzaj se nazire...filter pre karburatora prilicno prljav...
Nista nije lako, ali ovo mi prckanje po motoru pricinjava pravo zadovoljstvo, pogotovu sto se nema sta izgubiti.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #6 poslato: 19, 05, 2010, 22:47:51 posle podne »
Samo polako i strpljivo....popustiće on....  :good:
Dunav je moje more.....

Van mreže Outboard Master

  • Moderator
  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #7 poslato: 20, 05, 2010, 10:44:22 pre podne »
Hvala svima na odgovorima i dobrodoslici.
To potencijalno pucanje sarafa je stvarno odvratna stvar. Posto se meni ne zuri, ima li kakva varijanta da se to spreci, preprska sa kojekakvim sredstvima ili...je jedina mogucnost razbusivanje i vadjenje ostataka, sto je gadan posao kada je u pitanju verovatno aluninijum u kojeg su sarafi uvrnuti.
Danas sam pogledao, nivo petroleja koji sam sipao se znacajno spustio u cilindru. Dosuh jos jednom i za 15 minuta ponovo je opao. Probao sam rukom pomeriti zamajac, ne ide. Cekicem i sekacem probah da ga malo mrdnem tukuci i dno zupcanika na zamajcu, ali ni makac. Nisam smeo jace...moglo bi biti kao da je dosao od stomatologa :)
Tako da je sve u svemu situacija komplikovana.
Pregledao sam sajt, mnostvo uputa, linkova....sve je super! Nadam se da ce i ovaj thread biti nekome od koristi.

Dnas sam skinuo motor sa kucista Mercury-ja 4 1982.god. Npr, nisam nigde procitao, da sta god na motoru radio moras ga skinuti sa kucista. Naravno dihtung zapekao, pocepao se u paramparcad, nadam se da cu u ovoj cudnoj zemlji naci materijal za pravljenje dihtunga, posto sumnjam da se za ove stare motore neki takvi delovi uopste mogu naci. Karburator zacepljenih dizni, na ocigled, beli praskasti sadrzaj se nazire...filter pre karburatora prilicno prljav...
Nista nije lako, ali ovo mi prckanje po motoru pricinjava pravo zadovoljstvo, pogotovu sto se nema sta izgubiti.

kakav petroleum tu pomaze ... ili wd-40 ili normalno motorno ulje probaj ako nemas nista drugo. a naljbolje je da to sve ostavis i prodas te motore kakvi jesu ako nisi tako nesto jos radio na nekom motoru koji je ispravan da bih se izpraksao na njemu.

Van mreže slalic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #8 poslato: 23, 05, 2010, 01:29:47 pre podne »
Evo, nisam imao mira, danas sam ceo dan radio, i gotovo završio Mercury-ja. Do poslednjeg šarafa sve dole. A onda čišćenje, podmazivanje i montaža. Dihtunge sam napravio sam. Impeler i ulje u nozi mi je još preostalo da zamenim, ali avaj nemadoh gde da to kupim. Ovde u Švedskoj niko subotom ne radi, tačno da poludiš. Radnim danima sam na poslu do 17h, a posle padam s' nogu od umora. Vikend je jedino vreme kada mogu u nabavku delova, a tada te prodavnice ne rade...
Evinrude je svakako veci zalogaji trebace vise vremena da se izborim sa njim. Ima li ko ideju odakle da počnem sa raščupavanjem? Problem je u zablokiranosti klipa u cilindru...

Van mreže Outboard Master

  • Moderator
  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #9 poslato: 23, 05, 2010, 10:55:36 pre podne »
naruci delove kod ovih naprimer , nemoras ja juris delove i dodje ti lepo kuci sa postom. za merc: http://www.gulex.se/firmainfo/gbm_grebbestad_baat_og_motor_ab/931121041256.htm

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #10 poslato: 23, 05, 2010, 18:04:34 posle podne »

Evinrude je svakako veci zalogaji trebace vise vremena da se izborim sa njim. Ima li ko ideju odakle da počnem sa raščupavanjem? Problem je u zablokiranosti klipa u cilindru...

odvijaj svaki sraf koji se odviti moze... i sve fotografisi da znas gde sta posle ide...

kad nestane srafova za odvijanje onda veci cekic pa strpljivo ... druge pomovi nema... i obavezno SVUGDE gde moze spricni WD 40

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #11 poslato: 23, 05, 2010, 21:50:30 posle podne »
I spremi-kupi  colovske gedore,jer na jonson-evinrude-- su svi sarafi u colima(ono 3/8, 5/16...) nekoristi militerske jer iako su neki slicni  nepasu skroz-bas skroz pa ces oblaznuti sarafe i eto belaja :good:

Van mreže slalic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #12 poslato: 24, 05, 2010, 17:56:53 posle podne »
E, dobro me nasmejaste...
Tako sam i mislio, sve redom, a prethodno fotografisati... Samo da nema onih varijanti kada nesto skidas a ono se sve razleti i stotinu sitnih delova ti se nade oko mesta gde radis. A onda to sakupis u pregrst i glasno zaplaces. Ovo sa colovnim sarafima je dobar info...nisam to znao.

Elem, vodjen maksimom da nema glupih pitanja...treba mi savet: Juce sam prikacio gorivo za ovaj Mercury 4ks dvotaktni i probao da ga upalim. Dobro se oznojih, vukuci ono kanapce, a motor je samo povremeno zapocinjao sa radom. U momentu kada poovucem kanap, ne desi se nista, ali posle jedne sekunde, pocinju dve do tri ekspanzije, u nepravilnom ritmu. Odvrtao svecicu, dodavao gorivo, palio cok...dodavao gas do max... sve sam probao, ali stalno isto. Kada vec vracam kanap od paljenja, motor dva do tri puta zabrekce, sa dimom koji to sve isprati...
Napravio sam 3% smesu sa benzinom od 98 oktana. Mene je sve to asociralo na rad motora na kolima kada ga ugasis, a on jos par taktova odradi, a samom tim i na nepodeseno paljenje. Posto na ovom motoru nema platina, postoje neki magneti i kalemovi ispod zamajca na kojem se nalaze dva para sarafa. Dva su za obicni srafciger, a dva za imbus. Ima li tu kakvog stelovanja paljenja, ili je u necemu drugom stvar.
4 Outboard Master: Hvala za link.

Van mreže Vuk

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 595
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #13 poslato: 24, 05, 2010, 20:19:38 posle podne »
naravno da ima stelovanja paljenja, bez stoboskipa tesko da cete potrefiti tacki paljenja.

Van mreže slalic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #14 poslato: 26, 05, 2010, 07:21:03 pre podne »
O.K. Nije mi problem za stroboskop lampu, ali mi je problem sto ne znam kako... mogu da probam da zakacim lampu i vidim sta osvetljava, ali ne znam iz kog je polozaja usmeriti (sa prednje strane ka zamajcu, straznje, sa strane?) i gde se vrsi stelovanje, niti sta konkretno treba osvetliti?
A pre svega, stroboskopska lampa se koristi kada motor radi, a ovde je problem sto motor nece da upali i radi u kontinuitretu, nego samo odradi par taktova i to ne kod svakog povlacenja uzeta. :wild: