E, ovako treba... > Tehnike i saveti...

SIDRENJE SAVETI

(1/27) > >>

odissej:
Pozdrav svim ljubiteljima reka,evo i mog prvog posta.Odmah da kazem da sam veliki protivnik svih vrsta nasih improvizacija,a narocito na vodi.Poznavajuci nas mentalitet,materijalnu situaciju,nivo tehnickog obrazovanja i tehnicke kulture, znam da su samo neki od nas u stanju da u kucnoj radinosti naprave funkcionalnu,pouzdanu,bezbednu i estetski prihvatljivu improvizaciju.U vezi sa sidrenjem, evo nekih mojih opazanja:
- NIKAD ne sidrim na dubinama vecim od 10-12 m jer vam za te dubine treba i 20-25 m spustenog lanca,i doosta preostale energije na kraju dana u akumulatorima,
- NIKAD ne podizem sidro bez motora u radu,
- UVEK pre pokretanja vinca pokrenem camac lagano ka sidru,cime smanjujem potrebnu kolicinu energije.Ovo radim,nekoliko puta naizmenicno sa podizanjem lanca,
- Cesto niste u situaciji da znate koliko je jos lanca preostalo u vodi,osim ukoliko nemate elektronski brojac.Zbog toga je korisno ofarbati pojas od recimo 20 cm lanca na rastojanju od napr. 3 m od sidra, crvenom bojom i recimo na 1,5 m zelenom bojom.Tako cete spreciti neugodna udaranja lanca u kljun ili leziste,
- Vrlo korisna stvarcica je vrtuljak sa dva zgloba koji se montira izmedju sidra i lanca.Sa njim vam sidro uvek zauzima pravilan polozaj pre ulaska u leziste,
- Na kraju dana provedenog u kupanju na sidru,po pravilu ne ostaje previse energije u akumulatorima zbog rada frizidera,muzike,pumpi i dr.Obzirom da vinc od napr.1000 W povlaci u uslovima najveceg opterecenja i preko 100 A
ukoliko to nisu u stanju da obezbede baterije,ne preostaje nista drugo nego vase ruke i rucica za namotavanje lanca.
- I na kraju ono sto smo cesto skloni da zanemarimo,redovno odrzavanje u skladu sa upustvima proizvodjaca.Vinc ne trazi neko posebno odrzavanje osim redovnog,periodicnog ciscenja i podmazivanja. 


Kapetan:

--- Citat: giganova  20, 02, 2009, 12:49:32 posle podne ---Pitanje sta se radi kada sidro zapne i nemoze da se izvuce?Imali kakva caka?

--- Kraj citata ---

banetu i meni se desilo da nas je dok smo bili usidreni napalo drvo .. pritislo konpac ispod ladje i zateglo.. dunav bio velik i nosio sve i svasta... jedva smo se iskobeljali ali jedno 20 min smo se mucili...  jel ima neko ideju sta raditi u ovom slucaju ??? mi smo namisice navlacili brod jedno 5 metara uzvodno i pustili ga i onda cakljom sa zadje stane dunava dohvatili slobodan konpac koji smo ond aprovukli ispod drveta......

evo ga i mali graficki prikaz



inace ovo na slici smo ja i bane koji se drzimo za glave :)

ima negde na forumu i sliak tog drveta...

Kapetan:

--- Citat: giganova  20, 02, 2009, 13:07:33 posle podne ---Postupak seci i bezi.

--- Kraj citata ---

e jedino to nismo hteli :) znas kakav konpac imam milinica i dunford sidro na kraju :) nije mi do para al necu da me jedna panjina zajebava.. naravno da je drvo proslo ispod broda i zveknulo u motor :(

Admiral:
Najbolje resenje je da za kraj lanca vezete konopac i plutacu.
Onda sve bacite, a vratite se kada nije frka, pa natenane.
Zato obavezno i pomocno sidro.
Najgore je u guzvi natezati se sa bilo cime.
Linija manjeg otpora. Cuvaj ljude i brod. Ostalo je oprema. Oznaci je i nebrini.

Kapetan:

--- Citat: Aka  20, 02, 2009, 13:14:39 posle podne ---Ima i "caka" za balvane koji se zakace, a to je prvo i osnovno pravilo sidrenja: Pazljivo odabrati lokaciju za sidrenje!

--- Kraj citata ---

40 metara ka centru dunava na sredini paradajz ostrva...

kakva je to fora za sidro ta plutaca?

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju