Autor Tema: Zidne obloge  (Pročitano 65693 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Zidne obloge
« Odgovor #150 poslato: 03, 09, 2017, 22:02:30 posle podne »
Sve je to na papiru slicno, ali nije isto. Zavisi od sastava drveta i sastava plastike koje treba da zalepis, bar se meni tako pokazalo u praksi, tako da mi je jedini siguran nacin bio par malih uzoraka sa razlicitim lepkovima i koji se pokaze da dobro drzi nakon 48h za taj sam se odlucivao. Recimo neki PVC patos na cijoj strani je mat sam zalepio za fiberglas/poliester sa lepkom koji se zove  "Montage kit", isekao bio par uzoraka tog PVC patosa i zalepio sa 4-5 vrsta lepkova, samo taj se bio pokazao za tu namenu, ostali su ili bili lako odlepljivi ili nisu drzali uopste ili ne drze na krajevima dobro. Sve ti je drugo nagadjanje jer kad kazes "plastika" moze da bude go fiberglas/poliester, prefarban, premazan epoksijem, pitaj boga kako sta sa cime reaguje, test najbolje. Naravno, premazi na isti nacin kao sto planiras u finalu, da li hoces da stavljas "tufne" lepka ili hoces da razmases sve sa nazubljenim alatom.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Zidne obloge
« Odgovor #151 poslato: 04, 09, 2017, 08:30:34 pre podne »
Mislim da drvo nije toliki problem jer je porozno (nije mazano) i njega skoro sve lepi. Sa druge strane je plastika (ili od čega mi je napravljen brod)  sajkaca isto nemazana, oguljen do same plastike....

Elem, prošle godine sam stavljao armaflex izolaciju, i lepio UZIN lepkom. To je stvarno smrt kombinacija, nesme biti greške pri lepljenju, jer hvata bukvalno u istom deliću sekunde, i kako se u stvartu postavi tako stoji. Nema ispravke.

Preko armaflex-a sam istim lepkom lepio na armaflex eko kožu (sa zadnje strane je kao neka tkanina). Sreća, pa je došlo lepo vreme pa sam prestao sa radovima, istapacirao sam samo 20% broda. E to se u međuvremenu sve odlepilo, ne znam da li je problem u lepku (ne verujem, pošto sam istim lepio armaflex na plastiku i stoji odlično) ili u nečem drugom. Eko koža kao da se skupila?!, a lepak je čak i posle više meseci onako "tegljiv" i uglavnom se sve može odlepiti. Ima poneko mesto gde drži čvrsto, ali uglavnom ne.

Zato ću sada da uzmem letvice 1x2 cm (debljina armaflexa je 1cm, taman da legnu u nju), izroštiljam celu kabinu, pa onda u letvice šrafim tanak šper 3-4mm koji može da se savija prati linije broda. Svakako će da bude i lepše u drvetu, sada mi je čak i drago što se ovo odlepilo....

Već sam lepio neke letvice i lajsne sa oba ova lepka koja sam naveo i oba su držala. Doduše, siku je bilo moguće ponegde odlepiti ali krvničkim metodama (zabijanjem šrafcigera izmedju lajsne i plastike, pa na polugu), dok moment još nisam probao da odlepljujem, juče sam neke letve koje sam njim lepio vukao iz sve snage probe radi i drže...

Tako da su ova dva već probana, ali rekoh da pitam, možda neko ima i bolju ideju.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Zidne obloge
« Odgovor #152 poslato: 04, 09, 2017, 11:51:19 pre podne »
Pa obzirom sta hoces da uradis, nije li bolje, iako je "malo" prljaviji, sporiji i smrdljiviji posao, da to onda zalepis bas sa poliesetom, a da predjes i preko drveta sa poliesterom pa ce i ono biti zasticeno od spoljnjih uticaja i truljenja (iako je u kabini recimo kondenz, iako imas izolaciju), a na isti nacin posle usrafis srafovima tanki sper? Naravno ovo ako je poliesterski camac tj. ta "plastika" kako je zovemo je poliester, a obzirom na godiste camca najverovatnije jeste. Posto poliester na poliester odlicno ide.

Sto se tice eko koze, slican problem imam i ja na par mesta, drugi je lepak u pitanju, Armaflex-ov, a u pitanju je nauticki skaj, u principu krajevi su problematicni ako nisu pritisnuti necim (npr lajsnom ili ivicom "zida") ili tamo gde nije dobro istisnut vazduh isto bude problem. Srecom, nemam toga puno. To sto si odlucio ce ti sigurno olaksati odrzvanje, te ravne povrsine spera umesto eko koze. I gledaj da dok to ne uradis prekrijes necim Armaflex da nije izlozen suncu jer bas propada od UV, izgubi glatku formu i kruni se.

Srecno sa radovima!

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Zidne obloge
« Odgovor #153 poslato: 04, 09, 2017, 11:54:46 pre podne »
E da, ovo za Armaflex, ima jos jedna fora koju nasao na nekom stranom forumu koja mi se dopala jer jeftina i lako izvodljiva, a to je da se zasije materijal/stof za Armaflex na kriticnim mestima, ali to nije sad vazno za varijantu za koju si se sad odlucio.