Kanu & Kajak > Događaji, Okupljanja, Regate

Kajak - saveti , predlozi , kritike

(1/5) > >>

Bećar:
Evo da probam da pokrenem temu...
Dugo vremena sam na reci ali sam uglavnom plovio čamcem, sa motorom...
Od skoro sam počeo da veslam sa kajakom. Uglavnom na Ušću, Savom i Dunavom.
Ovo je potpuno drugi  doživljaj reke, vode, svega...A i čamce sada gledam kao rizik i problem  jh

Daje par saveta, za nas početnike, iz ugla veslača ili UMČ...  Kako Vi vidite one "druge" i kakoo bi trebali "oni" da se ponašaju na vodi

Preopručite rute za veslanje, klubove, mesta vredna pažnje...


I da ....da Vas podsetim da obratite pažnju na kajake i kanue. Niski smo  25648 neupadljivi , uglavnom spori... Ali smo tu ,sa Vama na reci

Unapred hvala na savetima

Nevena:
Ja 15 godina vozim kajak u okolini Novog Sada, 2 godine imam metalni brodić.
Te dve aktivnosti su, iako obe na vodi, neuporedive.
Takođe je teško razmišljati kao kajakaš, dok ploviš brodom, gotovo nemoguće. Obrnuto je puno lakše, ali besmisleno.
Na prvi pogled, brodovi i čamci ugrožavaju bezbednost kajakaša, ali to je samo u zaista ekstremnim slučajevima, kad neka bela lađa prođe baš blizu ili je neko, obično na skuteru, baš namerio da proveri koliko si stabilan u kajaku. Sve ostale, redovne situacije su uz malo vežbe rešive. Npr, kad naučiš da zajašeš talas čamca koji te obiđe, pa se tako voziš neko vreme sa pola snage ili da presecaš kajakom talase čamca sa kojim se mimoiđeš, taj suživot postane znatno zabavniji, posebno kada je toplo, pa eventualno zalivanje vodom preko valobrana i nije mnogo stresno. U rano proleće je to puno neprijatnije, ali tada čamaca i brodića gotovo da i nema.

Mene trenutno puno više frustriraju pecaroši koji pecaju bez plovka i nemaju ideju o tome da se najlon iz našeg ugla uglavnom ne vidi.

Što se tiče preporuka, sada, dok je voda niska i ima puno sprudova, treba iskoristiti vreme za tzv "dugačka" celodnevna veslanja. Zamoliš nekoga da te kolima sa kajakom odveze do nekog zgodnog mesta uzvodno pa veslaš polako do polazne tačke nazad, staneš da se okupaš, popiješ kafu,...
I obavezno izbegavaš plovni put!!!

Bećar:
Hvala Nevena na odgovoru i savetima

Losmi:
Super tema! Kao mladji sam veslao nekoliko godina u veslackom klubu Galeb u Zemunu, doduse nisam veslao kajak. Odmah pored Galeba je kajakaski klub Zemun.

Brod mi je na vezu u 4julu, i kada god sam na vodi pored mene prolazi zaista puno ljudi u kajacima. Sjajno mi je da ljudi provode vreme na vodi, zdrava fizicka aktivnost. Cenim da je vecina tih kajaka na iznajmljivanje sto znaci da verovatno vecina ljudi seda u kajak prvi put.

Iz mog ugla, to je malo nebezbedno za nekoga bez iskustva, pogotovo kada je prolece na primer i voda hladna. Takodje Dunav je prilicno brz, a nisam siguran koliko su ljudi upoznati sa rekom.

Elem, mislim da je najbolje ici rano ujutru dok nije jako sunce i sto je jos bitnije nema mnogo camaca, naravno blizu obale. Recimo, dok sam trenirao veslanje, mi smo uvek isli uzvodno, za slucaj da se prevrenemo da nas voda vrati do kluba. Najveca opasnost su gliseri, iz mog iskustva, tu je procenat kretena na vodi ubedljivo najveci.

Blizu Beograda je Belegis, on bi mogao biti interesantan za kajak.

MiletaStamat:
Ja sam dugo želeo da imam Kajak, gledao oglase, raspitivao se šta je obolje onaj na naduvavanje ili od poliestera. Supruga je tu prevagnula sa mišljenjem jer je i ona imala želju da bude samnom na vodi, pa sam prošle godine nabavio Kanu. Nisam mnogo veslao, jer brzo dodje sezona pa smo onda na čamcu, ali tih nekoliko puta što smo išli Kanuom na reku je nezaboravno. Prednost je što se možeš uvući sa njime u razne kanale, rukavce, prići baš blizu obali, što čamcem često i ne može. Namera mi je bila da ga držim na krovu čamca ali ga je skoro nemoguće fizički podignuti gore. Sam nikako, jednom ja i Bakara probali, ali ne ide. Pre jedno mesec dana zakačili smo ga za Bakarin Rebell i vukli do Belegiških ada, tamo proveli jedno sat vremena veslajući oko sprudova. Doživljaj je stvarno super. Sad je kući u dvorištu i verovatno ću veslati na jesen i proleće kada Cranchi završi sezonu i preseli se u dvorište.
Namera mi je da nabavim i dasku za veslanje, jer ću nju verovatno lakše podizati na krov čamca, onda  bi se ona češe koristila leti kada se negde usidrim. Dilema je samo da li onu na naduvavanje ili čvrstu, čak dolazim i na ideju da nekako, u zimskom periodu kad bude više slobodnog vremena,  sam napravim jednu. Gledam oglase nisu baš jeftine. Tako ako neko ima neku koju ne koristi, koja je oštećena spreman sam da je popravljam, pa ako mu ne treba uz neku primamljivu  cenu bi se mogli dogovoriti.
Neveni se divim sa koliko entuzijazma ona i njena porodica koriste čari prirode i uživaju na reci i pored nje, tebi Marko želim mnogo sati bezbednog veslanja i uživanja na reci.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju