Autor Tema: Zamena filtera goriva Volvo Penta md11c  (Pročitano 2075 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže radoica

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Let the good times roll
  • Brod tip: Windy 24
  • Marina: General
  • Veličina: 9m
Zamena filtera goriva Volvo Penta md11c
« poslato: 08, 06, 2021, 10:58:06 pre podne »
Pošto ne želim da zavisim od nikoga, a i dobro je znati, ako se desi nešto ne predviđeno na vodi, rešio sam da napravim video, pa možda nekom pomogne.  upavusi
Radi se o zameni filtera goriva na brodskom motoru Volvo penta md11c. I na drugim verzijama ovog motora je sličan postupak pa verujem da će video makar nekome pomoći.


Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Zamena filtera goriva Volvo Penta md11c
« Odgovor #1 poslato: 08, 06, 2021, 13:38:45 posle podne »
Korisno  thumbup
Ako nista, to me je podsetilo da je vreme za zamenu filtera goriva  sajkaca

Na jednom videu na youtube-u koji se bavio istom temom - zamenom filtera goriva, cuo sam jedan savet za startovanje motora nakon zamene filtera goriva. Navodno, bilo bi dobro pre tog duzeg prvog verglanja zavrnuti ventil za usis vode za hladjenje motora. Stvar je u tome da ako se dugo vergla, moze da se desi da voda iz auspuha nema dovoljno pritiska da izadje napolje, vec se vrati u motor i napravi stetu. Cim motor krene da upali, ili da se "javi", treba pustiti vodu.
E sad, racunam da bi trebalo bas dugo i sporo verglati da se to desi, ali nije na odmet imati i to na umu.

Kod mene je malo novija verzija motora, Volvo Penta 2002 od 18hp, pa srecom ima sraf za ozracivanje na samom nosacu filtera sto olaksava posao. Takodje ima i pumpa niskog pritiska sa polugom, kojom mogu da nadrukam gorivo dok ne izadje sav vazduh iz filtera. U tom slucaju se smanjuje vreme verglanja pri prvom paljenju, mada kod tebe koliko vidim, startovao je vrlo lako i brzo.
I ja sam imao prilike svasta da radim oko tog motora, ali su stvarno zahvalne masine, pouzdane i ekonomicne. A zvuk tog motora mi je omiljen  6589
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Zamena filtera goriva Volvo Penta md11c
« Odgovor #2 poslato: 08, 06, 2021, 15:50:03 posle podne »
Ne znam za konkretan motor ali generalno verglanje na suvo može da ošteti impeler i da napravi ozbiljne probleme ako komadići odu dalje u sistem...

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže radoica

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
  • Let the good times roll
  • Brod tip: Windy 24
  • Marina: General
  • Veličina: 9m
Odg: Zamena filtera goriva Volvo Penta md11c
« Odgovor #3 poslato: 08, 06, 2021, 16:50:11 posle podne »
Stvarno dobri motori. Ako upali, to je to, nema za šta više da se brineš.
Najveća mana im je hlađenje. Ja imam problem sa očitavanjem temperature motora, pošto sat nije fabrički.
Zato sam naručio sat temperature ulja, koji će mi rešiti problem, ali praviću video i za to.  taz

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Zamena filtera goriva Volvo Penta md11c
« Odgovor #4 poslato: 18, 06, 2021, 12:54:52 posle podne »
Ne znam za konkretan motor ali generalno verglanje na suvo može da ošteti impeler i da napravi ozbiljne probleme ako komadići odu dalje u sistem...

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

To je tacno, ali u slucaju kada bi motor ostao bez vode na duze, npr ako se usis vode zacepi...

Za jedno duze verglanje od desetak sekundi, nece da se osteti pod uslovom da nije mnogo star. S obzirom da sam cuo da neki ljudi koriste jedan impeler po 4 i 5 godina, takav ce da se raspadne i dok ima vode a onda ce da se zale na los kvalitet impelera  sajkaca
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek