Autor Tema: Прслуци за спасавање  (Pročitano 4685 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Прслуци за спасавање
« poslato: 13, 05, 2021, 21:50:43 posle podne »
О безбедности на води се код нас често не води рачуна колико би требало.
Веома ретко виђамо на нашим водама људе у чамцима са прслуцима за спасавање.

На сајту Удружења наутичара "Моја лађа", на адреси: https://www.udruzenjenauticara.org/kako-izabrati-savrsen-prsluk-za-spasavanje/ можете погледати текст који даје неке основне информације о врстама и класификацији прслука, као и одговоре на нека питања у вези са чувањем и одржавањем.

Постоји и један део у коме се наводи како је питање прслука за спасавање регулисано у Немачкој.

Можда вам буде занимљиво да то погледате.
« Poslednja izmena: 14, 05, 2021, 13:57:18 posle podne LSI »

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #1 poslato: 14, 05, 2021, 06:26:32 pre podne »
Fascinantno je da ljudi smatraju da im ne treba prsluk jer znaju da plivaju...
Neophodna je edukacija, jer nesreće se dešavaju upravo zbog (udarca glavom) gubitkom svesti, dezorijentisanošću pri prevrtanju, hipotermijom...
Prsluk je zaista jedan od najvažnijih stvari na brodu!
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže Zile-nbg

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 188
  • Brod tip: Hunter 575
  • Marina: General
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #2 poslato: 14, 05, 2021, 06:47:15 pre podne »
Jedno pitanje za iskusnije. Gde drzite prsluke? Konkretno u plovidbenoj za Huntera stoji max 5 osoba, i ja sad razmisljam i da hocu, gde da metnem tih 5 prsluka koji nisu bas mali?  jh

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #3 poslato: 14, 05, 2021, 07:30:31 pre podne »
Moj camac je registrovan za 5, imam 3 prsluka i to ti je dosta realno. Kada ces voziti njih 5. ako te zaustavi policija, bitno je da imas za sve u camacu. Naravno, prsluk je obavezan kada se vozi ali ga niko ne nosi. Zaustavili me predposle godine, pitaju, a gde ti je prsluk. Ja reko ispod kape. Kaze, moras da ga nosis, a ja pitam, a gde je tvoj??? I tako se i zavrsilo. Relano, na +40C, niko to ne nosi.
Koristim ga kada su losi vremenski uslovi i noc.. U ostalom, zato sam ga i kupio.. dao pare pa da nenosim..

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #4 poslato: 14, 05, 2021, 09:11:11 pre podne »
Hm, ja prošle godine kad sam polagao mi pričali da prsluk nije obavezan za umc tj za camce za rekreativnu namenu i da pojas na čamcu moraju da nose samo deca.
Tj da svako dete mora u svakom trenutku imati pojas na sebi, više nego logično, ali za nas matore nikom nista...


Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže Zile-nbg

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 188
  • Brod tip: Hunter 575
  • Marina: General
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #5 poslato: 14, 05, 2021, 09:17:36 pre podne »
Hm, ja prošle godine kad sam polagao mi pričali da prsluk nije obavezan za umc tj za camce za rekreativnu namenu i da pojas na čamcu moraju da nose samo deca.
Tj da svako dete mora u svakom trenutku imati pojas na sebi, više nego logično, ali za nas matore nikom nista...

Ovo sam i ja cuo, da nije potrebno, zato i pitam. Ja nemam prsluke uopste, a ne znam ni gde bi ih stavio kad nisam na camcu.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #6 poslato: 14, 05, 2021, 13:15:53 posle podne »
nisam preterano oduševljen ni relevantnošću članka ni samim prevodom, npr lifeline prevesti kao spasilačka linija... više liči na google translate, al ajde to... Više mi smeta da se nabaci kontekst u kome se sugeriše da pitanje upotrebe prsluka ili ma koje druge sigurnosne i spasilačke opreme, lične i kolektivne, na plovilima u Srbiji nije regulisano a jeste regulisano u promotivnim tekstovima nemačkog distributera opreme za nautiku... to je onako bezveze, onoliko koliko je bezveze da se propisi objašnjavaju sa "ja sam čuo od jednog čoveka..."

Imate na istom mestu već objavljeno https://www.udruzenjenauticara.org/dopuna-pravilnika-o-vrsti-nameni-i-pregledima-camaca/ i tamo vidite da su sigurnosni prsluci obavezna oprema na čamcima, plutajućim objektima i plutajućim telima. (na brodovima to je regulisano drugim propisima). Vlasnici starijih plovidbenih dozvola imaju to i upisano.

Ono što još vidim da nije baš najjasnije: iako je i veslo obavezna oprema na čamcu ne znači da morate stalno da veslate, a slično važi i za prsluke.
Zapovednik plovila, u vašem slučaju UMČ, odnosno vi, je jedini i i isključivi odgovorni za bezbednost svog plovila, putnika i tereta na njemu, i on određuje kada će i ko morati da koristi sigurnosnu opremu, a kada će i kome dopustiti da je ne koristi. Ako jedrite ili glisirate ili se skijate na vodi onda je normalno da koristite opremu (ako niste baš prvak sveta u kajaku)... ili ako prevozite neplivača ili decu po bilo kakvom vremenu...
A ako pecate usidreni u kanalu DTD kada nema ni daška vetra, onda i nije normalno niti potrebno da navlačite prsluk na sebe.


U praksi, kapertanije će vam istolerisati ili uglavnom ne pregledati da li imate prsluke, makar kakve, a dovoljni su i oni sportski koji nisu spasilački, nego rezervna plovnost za sportske aktivnosti... jer mi svi znamo da bi prvo što se dogodi bilo da se prsluci pozajmljuju samo za upis i tehnički pregled... i onda trulimo po forumima da kapetanije ne rade svoj posao samo zato što nam gledaju kroz prste... a u slučaju da počnu da pregledaju onda bi arlaukali kako samo hoće da isteraju pare iz džepa sirotinje... pa u krug.

Za bezbednost vaših (naših) posada ne treba da brine neki tamo brkati čika policajac, nego nego najpre vi (mi).
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Zile-nbg

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 188
  • Brod tip: Hunter 575
  • Marina: General
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #7 poslato: 14, 05, 2021, 13:45:10 posle podne »
Ok, budući da sam celo jutro trazio gde pise obavezna oprema, ovo sto je Terca linkovao je jedini izvor koji sam procitao.
Znaci, ako sam dobro shvatio, zakonski obavezna oprema je veslo, konopac, ispolac, prsluci, baterijska lampa, prva pomoc i pp aparat?

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #8 poslato: 14, 05, 2021, 13:56:51 posle podne »
Захвалио бих се Терци на коментару који је дао и који сам пажљиво прочитао јер су његови коментари увек веома корисни.

Сложио бих се с њим да превод за "Lifeline" није најсрећнији и замолио бих и њега и све вас остале који се сетите превода који би лепше звучао да то напишете.
Мени је било некако без везе да напишем "животна линија" за сигурносну траку чија је функција да човек не изгуби контакт са пловилом ако се нађе у води па сам написао тако како сам написао, а касније се нисам вратио на тај део да покушам да нађем бољи израз - прихватам критику и стидим се.

Не знам зашто је Терца овај текст ставио у контекст неоправдане критике ситуације у нашем законодавству. Нигде у тексту то ни једном речју није поменуто. Читав текст је само дао неколико осврта на оно шта о прслуцима треба да знамо и о чему да водимо рачуна приликом избора. У тексту је остављен део о томе како је питање обавезности употребе прслука решено у Немачкој; ни једном речју није речено да је то боље или лошије решено код нас.

Мада, можда је крива реченица у мојој поруци ("Можда ће једног дана и код нас у тој области неко учинити нешто тако.")?
Сад кад је читам и мени се чини да је та реченица требало другачије да изгледа и мислим да је то оно што је Терцу иритирало. А ја сам у глави имао нешто друго - начин на који се прописи о обавезности примењују. Али овако како сам написао...
У праву је Тењрца - требало је другачије. Зато ћу ту реченицу у претходној поруци обрисати, како не би још неког навела на погрешну страну.


Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #9 poslato: 14, 05, 2021, 15:55:41 posle podne »
Ok, budući da sam celo jutro trazio gde pise obavezna oprema, ovo sto je Terca linkovao je jedini izvor koji sam procitao.
Znaci, ako sam dobro shvatio, zakonski obavezna oprema je veslo, konopac, ispolac, prsluci, baterijska lampa, prva pomoc i pp aparat?

Nisam hteo da se upliém previše ali struktura propisa je sledeća:
- najviši akt je Zakon o unutrašnjoj plovidbi i njega donosi skupština, on određuje okvir subjekte, nadležnosti itd.
- uslove i pravila plovidbe na unutrašnjim vodama definiše opdzakonski akt "Uredba o uslovima i ...." i njega donosi vlada.
- prethodni dokumenti definišu da  tehnička pravila za čamce, igradnju, i preglede donosi nadležni ministar, posebnim pravilnicima

Ministar je to i uradio i dokument se zove  "Pravilnik o tehnickim pravilima za camce, ploveca tela i plutajuce objekte.doc " koji ima 2 strane i 5 dugačkih priloga, koji opet nisu ništa drugo nego zanovljena tehnička pravila nekadašnjeg jugoregistra... dokument može da se pogleda na https://www.mgsi.gov.rs/cir/dokumenti/pravilnici-unutrashnja-plovidba ili na http://uprava-brodova.gov.rs/registar_stage/cir/dokumenta/pravila/

Ukratko odgovor na tvoje pitanje bi bio "ne". Siguran sam da moraš da imaš i sidro sa užetom ili konopom i nakakav alat i pribor za motor.

Nisam siguran u kojim uslovima mora da bude i kolut za spasavanje, opet sa pripadajućim plivajućim užetom, a možda to i nije tema jer ti to niko neće niakd tražiti niti gledati.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #10 poslato: 14, 05, 2021, 16:05:10 posle podne »
Захвалио бих се Терци на коментару који је дао и који сам пажљиво прочитао јер су његови коментари увек веома корисни.

Сложио бих се с њим да превод за "Lifeline" није најсрећнији и замолио бих и њега и све вас остале који се сетите превода који би лепше звучао да то напишете.
Мени је било некако без везе да напишем "животна линија" за сигурносну траку чија је функција да човек не изгуби контакт са пловилом ако се нађе у води па сам написао тако како сам написао, а касније се нисам вратио на тај део да покушам да нађем бољи израз - прихватам критику и стидим се.

Не знам зашто је Терца овај текст ставио у контекст неоправдане критике ситуације у нашем законодавству. Нигде у тексту то ни једном речју није поменуто. Читав текст је само дао неколико осврта на оно шта о прслуцима треба да знамо и о чему да водимо рачуна приликом избора. У тексту је остављен део о томе како је питање обавезности употребе прслука решено у Немачкој; ни једном речју није речено да је то боље или лошије решено код нас.

Мада, можда је крива реченица у мојој поруци ("Можда ће једног дана и код нас у тој области неко учинити нешто тако.")?
Сад кад је читам и мени се чини да је та реченица требало другачије да изгледа и мислим да је то оно што је Терцу иритирало. А ја сам у глави имао нешто друго - начин на који се прописи о обавезности примењују. Али овако како сам написао...
У праву је Тењрца - требало је другачије. Зато ћу ту реченицу у претходној поруци обрисати, како не би још неког навела на погрешну страну.

lifeline = sigurnosno uže

što se tiče propisa malopre sam ukratko napisao gde se propis tačno nalazi. Pravila tačno propisuju koliko i kakvih prsluka-pojaseva treba, i ono što je interesantno, da su oni u našim propisima definisani upotrebom harmonizovanih tehničkih standarda (harmonizovanih u EU pa prevedenih u SRPS, povučenih i aktuelnih) dok je u nemačkoj isto to izrečeno preko CE znaka. Ista je to stvar.

Što se prakse tiče, odnosno primene propisa o obaveznosti, to sam već objasnio: ..."trulimo po forumima da kapetanije ne rade svoj posao samo zato što nam gledaju kroz prste... a u slučaju da počnu da pregledaju onda bi arlaukali kako samo hoće da isteraju pare iz džepa sirotinje... pa u krug."

Dobro je to tako kako je, niko vas ne ograničava da se pobrinete za svoju bezbednost svojih putnika, valjda ste sami sebi važniji nego brkatom čiki policajcu.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #11 poslato: 14, 05, 2021, 23:11:43 posle podne »
Ok, budući da sam celo jutro trazio gde pise obavezna oprema, ovo sto je Terca linkovao je jedini izvor koji sam procitao.
Znaci, ako sam dobro shvatio, zakonski obavezna oprema je veslo, konopac, ispolac, prsluci, baterijska lampa, prva pomoc i pp aparat?

Nisam hteo da se upliém previše ali struktura propisa je sledeća:
- najviši akt je Zakon o unutrašnjoj plovidbi i njega donosi skupština, on određuje okvir subjekte, nadležnosti itd.
- uslove i pravila plovidbe na unutrašnjim vodama definiše opdzakonski akt "Uredba o uslovima i ...." i njega donosi vlada.
- prethodni dokumenti definišu da  tehnička pravila za čamce, igradnju, i preglede donosi nadležni ministar, posebnim pravilnicima

Ministar je to i uradio i dokument se zove  "Pravilnik o tehnickim pravilima za camce, ploveca tela i plutajuce objekte.doc " koji ima 2 strane i 5 dugačkih priloga, koji opet nisu ništa drugo nego zanovljena tehnička pravila nekadašnjeg jugoregistra... dokument može da se pogleda na https://www.mgsi.gov.rs/cir/dokumenti/pravilnici-unutrashnja-plovidba ili na http://uprava-brodova.gov.rs/registar_stage/cir/dokumenta/pravila/

Ukratko odgovor na tvoje pitanje bi bio "ne". Siguran sam da moraš da imaš i sidro sa užetom ili konopom i nakakav alat i pribor za motor.

Nisam siguran u kojim uslovima mora da bude i kolut za spasavanje, opet sa pripadajućim plivajućim užetom, a možda to i nije tema jer ti to niko neće niakd tražiti niti gledati.

Meni su kotur trazili Madjari na Tisi. Ali na svu srecu neko od starijih mi je rekao da ce mi traziti pa sam pozajmio i imao pri kontroli. Konop uz kolut niko nije spominjao...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #12 poslato: 15, 05, 2021, 06:53:04 pre podne »
Plutajuci konop 6589

Van mreže Zile-nbg

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 188
  • Brod tip: Hunter 575
  • Marina: General
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #13 poslato: 15, 05, 2021, 10:00:32 pre podne »
Ja sam mislio da li postoji zakonski odredjena obavezna oprema za sve ili po kategoriji plovila, kao za automobil npr, a ne sta svako od nas smatra da treba da ima na camcu  sajkaca
Obavezan alat? Sta ce mojoj zeni alat na camcu  kuku

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #14 poslato: 17, 05, 2021, 09:22:10 pre podne »
Ja sam mislio da li postoji zakonski odredjena obavezna oprema za sve ili po kategoriji plovila, kao za automobil npr, a ne sta svako od nas smatra da treba da ima na camcu  sajkaca


Za to si već dobio odgovor, naravno da postoji, a dobio si i tačan propis kojim je oprema određena. Dobio si i sumirani spisak da se ne mučiš, što je verovatno greška jer je bolje da si pročitao i razumeo propise.
Sa druge strane, to bi sve trebalo da znaš, jer da bi bio zapovednik zvog plovila za sport i rekreaciju trebalo bi da položiš stručni ispit za UMČ, a sadržaj tog ispita odnosno oblasti koje bi trebalo da poznaješ pokrivaju i poznavanje plovila i opreme na njemu.

Opet, u praksi te neće na ispitu niko gnjaviti sa tim... ionako  si ti sam svojevoljno odabrao da ti nautika bude rekreacija i hobi (imaš čamac namenjen sportu i rekreaciji), pa je glupo da te onda neki "brkati policajac" tera da se razumeš u svoj hobi.

Obavezan alat? Sta ce mojoj zeni alat na camcu  kuku

Alat nije obavezan za ženu, nego za motor i čamac, ukoliko je čamac pogonjen motorom.  jh
Opet iz konteksta se može naslutitii da ni žena nije položila ispit za UMČ i da ne može biti zapovednik plovila, i zaista njoj ne treba nikakakv alat jer ona može biti samo putnik na čamcu... a kad poželi da joj nautika bude hobi i rereacija onda će se malo spremati, obučavati, baviti se tim hobijem, pa makar i da na kraju prevari komisiju koja će je ispitivati, ona će u sadržaju ispita za UMČ imati i poznavanje motora i smatra se da će se makar malo razumeti u to.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.