Autor Tema: Прслуци за спасавање  (Pročitano 4686 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zile-nbg

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 188
  • Brod tip: Hunter 575
  • Marina: General
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #15 poslato: 17, 05, 2021, 12:09:25 posle podne »
Hvala na vec datom odgovoru, kao sto vidis, svako dodaje nesto svoje sta misli da treba da se ima na plovilu.
Takodje, hvala sto se nisam mucio, da li je greska ili ne, videcemo.

Ispit za UMC sam polozio, mogu i da ti dostavim literaturu, ta oblast nije ukljucena u literaturi iz koje smo ucili.
Da li ce neko gnjaviti u praksi ili ne, nije pitanje, pitao sam zato sto zelim da imam sve po PS. A mozda cujem i nesto dodatno iz iskustva sto se smatra korisnim, a ne potpada pod propisane obaveze.
Moja zena je takodje polagala isti ispit, i kao sto rekoh, nije u obavezi da zna da koristi alat.
U svakom slucaju, zaista hvala na odgovorima, dosta toga je jasnije, cak sam na tacni dobio i stvari koje nisam uspeo da pronadjem.

Svako dobro zelim  thumbup

Na mreži Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #16 poslato: 17, 05, 2021, 12:33:03 posle podne »
... pitao sam zato sto zelim da imam sve po PS. A...

samo zato i odgovaram.

Kad smo već po PS-u, onda predlažem da pogledaš i ovaj link https://www.mgsi.gov.rs/sites/default/files/Pr%D0%B0vilnik%20%D0%BE%20usl%D0%BEvim%D0%B0%20k%D0%BE%D1%98%D0%B5%20m%D0%BEr%D0%B0%D1%98u%20d%D0%B0%20ispunj%D0%B0v%D0%B0%D1%98u%20lic%D0%B0%20z%D0%B0%20upr%D0%B0vl%D1%98%D0%B0nj%D0%B5%20c%D0%B0mc%D0%B5m%2C%20pl%D0%BEv%D0%B5cim%20t%D0%B5l%D0%BEm%20ili%20plut%D0%B0%D1%98ucim%20%D0%BEb%D1%98%D0%B5kt%D0%BEm.docx

pa u njemu član 7. Pa ako voliš da je po PS, onda polaganje nije kraj učenja.



PS, a može i ta literatura, voleo bih baš da vidim iz čega se danas uči...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Zile-nbg

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 188
  • Brod tip: Hunter 575
  • Marina: General
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #17 poslato: 17, 05, 2021, 13:00:41 posle podne »
Hvala za link, pogledacu. Ja sve sto hocu, hocu zbog sebe, a ne zbog brkatog cika policajca.
Nego, kada sam bio u kapetaniji na pitanje odakle da spremim to sto to treba receno mi je imas sve na sajtu mgsi.
Buduci da sam gledao i pre toga i da je to na sajtu zaista nesto poveceg obima, pitao sam da li za UMC B kategorije treba sve to da prodjem, onda mi je receno da pogledam obavezno znakove i neke "skripte" za UMC koje se mogu naci na internetu. I ja sam tako i uradio.
Pitanja koja sam imao su bila kako se gleda koja je obala, odakle meri km reke, ko ima prvenstvo, na kom km dunava se nalazi bg i tako jos par nekih, popricali malo i to je to.

Uglavnom, da ne bude veliki offtopic, treba da kupim prsluke, pa me zanima neka preporuka za odnos cena/kvalitet/mesta koje zauzimaju?
Pre nekoliko godina sam za kajak kupovao u Obimu u Banovcima.

Na mreži DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #18 poslato: 17, 05, 2021, 14:08:30 posle podne »
Obim je i sada vrlo povoljan...

Na mreži Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #19 poslato: 17, 05, 2021, 14:30:38 posle podne »
Hvala za link, pogledacu. Ja sve sto hocu, hocu zbog sebe, a ne zbog brkatog cika policajca.
Nego, kada sam bio u kapetaniji na pitanje odakle da spremim to sto to treba receno mi je imas sve na sajtu mgsi.
Buduci da sam gledao i pre toga i da je to na sajtu zaista nesto poveceg obima, pitao sam da li za UMC B kategorije treba sve to da prodjem, onda mi je receno da pogledam obavezno znakove i neke "skripte" za UMC koje se mogu naci na internetu. I ja sam tako i uradio.
Pitanja koja sam imao su bila kako se gleda koja je obala, odakle meri km reke, ko ima prvenstvo, na kom km dunava se nalazi bg i tako jos par nekih, popricali malo i to je to.

Uglavnom, da ne bude veliki offtopic, treba da kupim prsluke, pa me zanima neka preporuka za odnos cena/kvalitet/mesta koje zauzimaju?
Pre nekoliko godina sam za kajak kupovao u Obimu u Banovcima.

eto, sad sve dobija smisao:
da položiš za UMČ po slovu propisa trebalo bi da znaš sve ono što je izlistano na mgsi, tj. u onom linku/članu koji sam ti izdvojio...
ALI U PRAKSI:niko to od tebe neće tražiti, čak ti i "čika policajac" kaže da samo prođeš kroz neke skripte.
ALI OPET: kad položiš taj ispit, smatra se da imaš sva ona znanja koja su propisima predviđena, ne samo ona pitanja koja su ti na ispitu postavljena.


Slično tome:
Što se tiče prsluka: po slovu propisa moraš da ih imaš, da ne budem lenj skrinštovao sam deo tehničkih pravila koja važe (slika na kraju).
ALI U PRAKSI: niko ti neće proveravati to do detalja usaglašenosti prsluka po standardima, kao što rekoh, kod nas je u praksi dovoljno da pokažeš makar neke sportske prsluke za rezervnu plovnost, kao te za kajak što imaš. Dovoljno je i da nemaš pun broj prsluka nego makar onoliko koliko trenutno imaš ljdi u čamcu.
ALI OPET: ako imaš upisan/registraovan čamac smatra se da imaš odgovarajuće prsluke, dovoljno njih i da znaš da ih koristiš. Sportski prsluci nisu pravi spasilački prsluci i bez obzira što te neće vijati po reci zbog toga ipak najpre štite tebe i posadu, ne "čika policajca" i to najvećim delom vremena ti neće trebati, a dosta je da ti zatrebaju jednom...

Tu meru moraš naći sam, i u tom kontekstu ti razni ljudi daju razna mišljenja šta treba ili ne treba, pogotovu što većina zbog pomenute naše prakse i ne zna da postoje propisi u vezi sa prslucima.

Obim ima odlične stvari, imaju samo jednu vrstu pravih spasilačkih prsluka (ja imam takve a imam i neke na naduvavanje), koliko se sećam oni nemaju zvaničnu potvrdu o usaglašenosti sa standardima ali to je to. Malo su jeftiniji od onih po "radnjama", to je fer zamena za nepostojanje zvanične papirologije (ograđujem se ovde jer je moguće i da su uradili ispitivanje svojih prsluka ako ih plasiraju u EU i dalje).

Lično ne bih zanemario prsluke na naduvavanja (osim za decu), to zauzima najmanje mesta.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Zile-nbg

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 188
  • Brod tip: Hunter 575
  • Marina: General
Odg: Прслуци за спасавање
« Odgovor #20 poslato: 17, 05, 2021, 14:50:58 posle podne »
Terca, hvala na ovome, vidi se da si u materiji  sajkaca

Obim je, u prethodnim godinama, povecao izbor prsluka, pa ih sada ima i za camac, i za rafting i za kanjoning.
Nista, posto sam zadovoljan prslucima iz Obima, mozda je najbolje da do njih svratim i da pogledam.

Juce sam dobio preporuku za firmu Jet direct koja se nalazi kod Galenike i imaju neke "obicne" prsluke za 1800din.
Video sam i u Dekatlonu prsluke 25-40kg sto je ok za decu, i 40-60kg. Za nas krupnije nema.

U svakom slucaju, raspitacu se u Obimu, pa cu napisati sta ima u ponudi i po kojim cenama, mozda jos nekome zatreba.