Autor Tema: Hunter 535 - Zile  (Pročitano 19250 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zile-nbg

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 188
  • Brod tip: Hunter 575
  • Marina: General
Hunter 535 - Zile
« poslato: 12, 05, 2021, 08:21:04 pre podne »
Malo sam razmisljao gde da metnem temu, ovde ili u nauticke reportaze, ali budući da ću osim slika postavljati i dosta pitanja iskusnijim kolegama i resavati neke svoje nedoumice, odlicih da je bolje da stavim temu ovde.
Ovih dana smo malo plovili, i imam tu par nekih zapazanja. Hunter kao camac je ok, nemam nekih zamerki. Voznja na rucku mi ne predstavlja uzitak kao sto su neki rekli, ne osecam tu draz, osecam samo bol posle par sati na vodi  ha Druga stvar koja mi se nije svidela je poprilicno prskanje vode pri jacem vetru i talasima, ali boze moj  sajkaca , a da, 20ks je malo  stri
Do sada smo se susretali i sa recnom policijom, potisnicama, gliserima, skuterima, brodovima itd.
Cak sam dobio i besplatno kupanje kada je zena resila da ona malo vozi, pa se smotala sa nekom granom i za tren oka smo se stvorili na nekih 5-6m od glisera koji je lepo orao i pravio povelike talase. Dok se moja gospoja opasuljila, uspela je da okrene camac pod pravim uglom na talase dok sam ja bezbrizno leskario na palubi. E onda se pramac podize, to mi je bilo malo cudno, pa se naglo spusti, a onda je naisao drugi talas koji je preko pramca ubacio nekih 100 litara vode preko moje glave, tako da sam bio mokar od glave do pete  roll4
Naravno, zena kao zena, najvise se zabrinula za svoj telefon i koznu torbu  tamburanje

U svakom slucaju, svaka skola se placa. Juce smo se malo provozali po vetru, isli smo do Baricke ade od koje nema nista  stri i iskoristili smo priliku da vezbamo sidrenje. 2 puta smo se sidrili i to uspesno  upavusi

Ono o cemu razmisljam u narednom periodu u vezi camca je definitivno da vidim kako se ubacuje ona treca sipka umesto zadnjih kanapa za tendu kako bi mi tenda stajala montirana non stop, malo me smara da je stalno vadim iz boksa i da je namestam.
Druga stvar koju cu defitinitivno uraditi je cirada sa drikerima preko celog camca jer je camac dosta prljav, tj prasnjav svaki put. Kako se budem setio nekih stvari, tako cu pisati, a ako nekoma ima savet, sugestiju, slobodno pucajte  114
A da, trenutno smo napravili malo preko 10 radnih sati, ali sezona je tek pocela  6589












Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Hunter 535 - Zile
« Odgovor #1 poslato: 12, 05, 2021, 08:51:42 pre podne »
Pozdrav drug,
 sva ta voda i prskanje i sto si bio mokar je zbog neiskustva vozenja po talasima. E sada, nekada se to i ne moze izbeci. Taj camac je mali i naravno da ces biti mokar ako ima vetra, talasa ili slicno. Za taj camac 20 je qosta. Ja licno vozim po talasima samo kada moram i to tu gde ja vozim, znam tacno kako i gde da vozim da bih ostao sto suvlji. U sustini, poenta je da jases talas kao surfer ili seci talase pod nekim uglom koji ce ti obezbediti "suve gace".
Sto se tice udobnosti, tako mali camac nije komocija, 3-5 sati voznje je naravno patnja. Moja najduza voznja za 10 godina je 1 sat i nista vise. Korisim camac od tacke A do tacke B. Naravno, uvek tu bude spustanja, ugasis motor i polako nizvodno, tu se odmaras.
Samo lagano, sada je vreme kakvo jeste ali ide leto. Te stvari koje si primetio ce te savladati veoma brzo, bitno je da se uziva na vodi.

Jedan savet, kada se vozi na rucku, nepustaj je nikako ili "ukoci" pentu dobro pa onda odmaraj ruku. Drugar je potopio camac tako. Nagli zaokret i nasao se camac na dnu.
Jos jedan, sta god da se desava, ljuljanje, bilo sta, uvek prebaci svoju tezu dole tj sto nize, u prevodi cucni ili sedi na dno.

Van mreže Zile-nbg

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 188
  • Brod tip: Hunter 575
  • Marina: General
Odg: Hunter 535 - Zile
« Odgovor #2 poslato: 12, 05, 2021, 09:05:27 pre podne »
Ma juce su talascici bili ceoni, pa su malo smetali, a i vetar je bio jak pa je nosio to malo vode, ali nista nije bilo strasno.

Sto se talasa od drugih plovila tice, to smo uspesno savladali, osim tog jednog puta kad se gospoja zajebala. U svakom slucaju, dosta uzivamo, spustamo se po malo sa ugasenim motorom. A ja ruke odmaram i tako sto ukljucim "auto pilota" i "tempomat", ali opet ume da bude zamorno.
Ovo sam sedenjem u koritu smo probali u par navrata i pokazalo se kao odlicna fora.
Videcu da probam sa nastavkom, tj produzetak komande, jer ne bole mene ruke, bole me malo ledja.
Mada je ideja da ubacim dve sklopive stolice, samo da ih nadjem, pa sa produzenom komandom mogu da sedim na stolici.
A hteo sam da uzmem i merdevine, medjutim posto je inox ogradica postavljena duz celog camca, nisam siguran koliko je pametno staviti pvc merdevine sa lukom preko ogradice. Prilicno sam siguran da ce se saviti.

Savladali smo voznju, pristajanje u marini koje nije bas najsrecnije, ali nije ni problem, pristajanje na splav, sidrenje, jedino je ostao strah od pristajanja uz nepoznatu obalu. Jeste da imamo mali gaz, ali nekako taj strah postoji, mada smo pristali na Lido bez problema.  a0335
Jedna od ideja je da se u narednom periodu provozamo do Bele stene i do Belegiških ada, ako je uopste zanimljivo pri ovom vodostaju.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Hunter 535 - Zile
« Odgovor #3 poslato: 12, 05, 2021, 09:33:48 pre podne »
Све је лепо што сте написали и сви смо били окупани бар једном и на све ћете се навикнути али има један детаљ у вашој причи с којим не могу да се сложим - вожња низводно с угашеним мотором.

Знам да то многи раде. Једни зато да би уштедели мало горива, други једноставно да би уживали у тишини.

Али то се никад не препоручује. Без упаљеног мотора немате контролу над чамцем а не једном десило се да треба у тренутку реаговати јер се појави самохотка, вода вас нанесе на неку препреку коју сте касно приметили...
И баш у таквим тренуцима огласи се Марфијево правило и мотор, који иначе пали на пола кључа или на пола повлачења потезнице, неће да упали.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Van mreže Zile-nbg

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 188
  • Brod tip: Hunter 575
  • Marina: General
Odg: Hunter 535 - Zile
« Odgovor #4 poslato: 12, 05, 2021, 09:51:38 pre podne »
Iako je meni prilikom odmora motor u brzini na nultom gasu, desilo se par puta da sam ugasio motor. Vidim da svi to praktikuju, pa sam smatrao da je ok.
Primedba je na mestu i hvala na savetu, ispravicemo  thumbup

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Hunter 535 - Zile
« Odgovor #5 poslato: 12, 05, 2021, 10:07:56 pre podne »
Ma uzivacete, nema sta. :)

Vetar je za vikend bio poprilicno jak, otisao sam pomocnim camcem do Lida i nije bilo bas najprijatnije.

Da se malo vreme unormali i imacete potpuno drugi dozivljaj. :)

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Hunter 535 - Zile
« Odgovor #6 poslato: 12, 05, 2021, 10:15:58 pre podne »
Kako god ti sta tko rekao i kako god ti sad bilo, ovo je prvi čamac i vjerovao ili ne uzivas i pamtices ga cijeli zivot. S vremenom ces postati vjestitiji i ti i gospodja, drzanje ručke motora s vremenom ce postati nesto sto ce ti nedostajati a ne stvarati umor...Kod nas se spustanje nizvodno s ugasenim motrom zove "rinovanje" i toliko je poplularno da je ljeti poprilična guzva...Što se tiče samog čina spustanja nizvodno s ugasenim motorom on je kod nas zakonom zabranjen....ali imali smo nekoliko nesreca s smrtnim ishodom kad je spustanje bilo s upaljenim motorom pa se nije culo da dolazi plovilo uzvodno....tako da...U svakom slucaju voda je lijepa opuštajuca ali je treba poštivati i saziviti se s njom...Sreća je kad i supruga hoce na vodu....kod mene je ta sreca toliko da ljeti jedva dobijem čamac da ga malo i ja vozim  stri

Van mreže steps

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 154
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Ljubica
  • Brod tip: Adriatik
  • Marina: AJK
  • Veličina: 8.90
Odg: Hunter 535 - Zile
« Odgovor #7 poslato: 12, 05, 2021, 12:20:27 posle podne »
 Samo polako...i oprezno...pogotovo vikendom kada je u Beogradu postala dzungla na vodi....juce je bio odlican dan za vezbu...na Adi Medjici samo par camaca....malo je bilo vetra.. ali sezona tek pocinje...
Kad bi Dunav bio vreo, svak' bi riblje corbe jeo.- J.J.Zmaj

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Hunter 535 - Zile
« Odgovor #8 poslato: 12, 05, 2021, 13:24:29 posle podne »
Stolice imas u Jumbo prodavnici u Beoradu. Ja sam kupio 4 komada u prodavnici u Zemun polju i odlicno su se pokazale. Savrsene su za camac. Za zenu ce sigurno odgovarati, a za tebe nisam siguran   stri . Samo gledaj kad kupis stolice da nekako izolujes deo koji je u kontaktu sa camcem da ne bi izgrebao camac. Mi stavimo dole peskir i na peskir stolicu.
To sa nastavkom za rucicu motora ne znam kako bi funkcionisalo, meni to deluje nekako nesigurno i nebezbedno, al nisam probao pa ne mogu da kazem.
Ja za ovih 2 i kusur godine nisam imao problem da voda prska u camac. Mozda po malo pri nekim vecim brzinama, ali cim vidim da ce se to desiti prilagodim se uslovima  jh.

Sto se ledja tice, mucim istu muku, osetim kako je krenula sezona camca da ledja malo bole, al to je zbog polozaja sedenja i manjih vibracija. To na zalost ne vidim kako moze da se resi sem vezbanjem. Ja sam poceo da vezbam i onda je sve ok  lol
Meni npr najvise smetaju vibracije na rucki motora koje se donekle prenesu na zadnji deo camca, pri gasu od 5- 15 %. Tu kao da udje u neku rezonansu i vibraije znaju da budu bas izrazene. Po nekad i na nultom gasu rucka zna da landara ali retko. Na leru, na nultom gasu i na brzinama sa preko 15% gasa nema nekih posebnih vibracija. Za ovo ne znam sta je razlog al kontam da nema pomoci i da je to jednostavno tako :)

Sto se tice merdevina ja sam kupio te koje se prebauju preko bocne stranice, al kod mene nema ograde duz celog camca. U svakom slucaju nije dobra ideja staviti ih preko ograde... Mozda u tom slucaju mozes iza pored motora da montiras neke male od inoxa. Bez merdevina jos uz tu ogradu duz celog camca bice nezgodno uci i izaci iz vode.
Sto se tice toga da je 20 ks malo, to je stvar potrebe, ako kazes da ti je malo onda je u tvom slucaju sigurno tako :). Ja sam juce po vetru razvio 44.2 km/h nizvodno, uzvodno 39 km/h najvise, sto je u mom slucaju i vise nego dovoljno. Bio sam sam u camcu.
Sto se tice stvari nije lose da stvari koje su vrednije ne drzite na otvorenom, npr. torbica ili telefon, jer se lako moze desiti da zgazis na telefon kad je neka nezgodna situacija i onda je bas velika steta. Ja sam npr ostao bez jedne majce, kape i tako sitnijih stvari. Od tada ako mi je majca u otvorenom delu bacim nesto teze preko nje da ne odleti.

Sto se tice voznje sa ugasenim motorom, mi to redovno praktikujemo, ali uvek pratimo situaciju i imam veslo pri ruci zlu ne trebalo. Obicno to radimo blize obali, van plovnog puta, ili u rukavcima kada nema previse saobracaja na vodi. Kada ima guzve onda to i nije bas neki uzitak, jer malo malo neko proleti pored tebe i pravi velike talase. Iskreno meni je u slucaju kada je ugasen motor najveci strah da nas neko u nekom gliseru ne vidi, iz ko zna kog razloga, i ne pokupi nas, jer kada ide ka tebi nemas osecaj dal ce skrenuti ili nece i nije bas prijatan osecaj, a kad ih je vise na camcu cesto nemaju pregled ispred sebe, zato i gledam da idem blize obali jer se sa gliserima obicno voze po sredini. Mada pre koji dan pri vodostaju oko 200 neko je glisirao u gornjem delu rakovackog i to u delu koji je pun panjeva a i plici je, tako da uvek ima izuzetaka...

Van mreže Zile-nbg

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 188
  • Brod tip: Hunter 575
  • Marina: General
Odg: Hunter 535 - Zile
« Odgovor #9 poslato: 12, 05, 2021, 13:54:37 posle podne »
Hvala, Zoki, ovo je bilo prilicno detaljno. Svraticu do Jumba da pogledam za stolice, a za merdevine cu videti nije o glavu.
Ma nema prskanja vode inace, nego sam sad prvi put plovio pri malo jacem vetru, pa je to bio moj subjektivni osecaj  jh

Vezbam ledja redovno, ali navikao sam na naslon, pa mi je to verovatno problem, ali videcemo, ojacacemo  a0335

Ma nije 20ks malo, svakako da ce sledeci camac biti veci i bolji  114

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Hunter 535 - Zile
« Odgovor #10 poslato: 13, 05, 2021, 07:30:23 pre podne »
LSI, maverik
Motor ne gasim na plovnom putu, recimo bar 300m od plovnog puta, ako je plovni put desna strana, ja se spustam pri levoj obali, i to sto blize. Prvo, tu je mir i tisina, drugo, plice je i nema talasa toliko i nije voda uzburkana. To je uglavnom potez od moje sojenice 5 km uzvodno i 5km nizvodno. naravno, taj deo poznajem kao svoj dzep, sada sedim za racunarom ali tacno znam ko je na tom potezu i gde.

Van mreže Zile-nbg

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 188
  • Brod tip: Hunter 575
  • Marina: General
Odg: Hunter 535 - Zile
« Odgovor #11 poslato: 13, 05, 2021, 13:47:15 posle podne »
Danas smo nastavili opremanje camca krucijalnom opremom  sajkaca
Svratio sam do Jumba, ali gospoja kaze da ona zeli da leskari,  a ja sam naravno uradio onako kako sam hteo i ono sto mi je receno, pa smo uzeli ove dve stolice u Jysku.
Samo cu skinuti plasticne drzace da ne bi grebali patos camca, a mozda namotam i malo izolira  roll4


Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Hunter 535 - Zile
« Odgovor #12 poslato: 14, 05, 2021, 07:25:47 pre podne »
Drug, kakvo ti je to veslo? Moze li slika i gde je kupljeno?

Van mreže Zile-nbg

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 188
  • Brod tip: Hunter 575
  • Marina: General
Odg: Hunter 535 - Zile
« Odgovor #13 poslato: 14, 05, 2021, 09:18:47 pre podne »
Islo je uz camac, ali slikacu kad budem isao do camca.

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Hunter 535 - Zile
« Odgovor #14 poslato: 14, 05, 2021, 09:28:36 pre podne »
Ergonomija stolica je silcna kao sto su i nase, da mozes lepo da se zavalis, tako da ove deluju super. U jumb-u je bilo slicnih prosle godine, ove godine mozda jos nisu nabavili, a i niije u svim marketima ista ponuda. Ja sam 3 obisao prosle godine dok nisam nasao sta mi treba, jer sam hteo one niske grcke stolice. Onda kada sam dosao kuci shvatim da to ipak nije to za nas i da su bolje te sto se zavalis u njima pa smo zamenili.
A sto se tice prsluka, mi imamo jedan, doduse nikad nije koriscen do sada, al neka ga nek se nadje. Drzis ga u boxu, kao i sve ostalo :D Kad montiras tendu napolju pojavice se dosta slobodnog prostora  sajkaca Mada na ovim manjim camcima manjak prostora jeste jedan od nedostataka... Ja npr nemam te sundjere pa zbog toga imam vise prostora