Autor Tema: Prva plovidba sa novim brodom  (Pročitano 6294 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #15 poslato: 08, 05, 2021, 10:08:23 pre podne »
Da, imam. Strasna stvar!   6589
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #16 poslato: 10, 05, 2021, 07:54:45 pre podne »
Ja sam stao 500m pre kraja i prošetao, nisam ni travku zakačio... Ko da se mora ući brodom u kafanu (sem ako si Veprina)  114 114

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #17 poslato: 10, 05, 2021, 12:33:05 posle podne »
Ev jedan mali izveštaj iz Ruskog Krstura od 3.5.ove godine:

U tom kraku kanala (inače "Kosančić-Mali Stapar") je dubina oko 2,5 m na početku, u većem delu 2m, po sredini. Drezge još nema na površini, lokvanj nije krenuo (tamo ga ima leti, uglanom mali žuti, predivan), hladna je voda. Pre mosta ima kratak plićak dubina oko i malo preko  1m tamo gde se laternalni kanalić ili potok šta god da je sleva uliva i nanosi muljagu..., posle toga se potpuno razbistri voda i vidi rastinje ispod. Od mosta se kanal suzi i ne može da se meri dubina sonarom  jer je dno obraslo drezgom, vode ima ali je gusta drezga na nekih 20-30cm ispod površne (lepo se vidi kao holandski akvarijum).

Mom brodiću na sreću niko nije rekao da mora da ima nož ispred propelera  sajkaca pa smo otišli do ustave (bazena), okrenuli se i vratili na proširenje pre mosta, razlog jeste trava ali ne zato što baš ne može da se prođe nego jer nije najbolje ni za boraviti, pecati i začepljavati pumpe u stajanju... Još jedan važan razlog je to što voda trenutno lepo preliva i šušti kao vodopad u jajcu... a jedva da je dohvatila 15 stepeni i nismo imali mladu posadu željnu kupanja u "bazenu"... pa radi mirnog sna bez treniranja prostate i bubrega rezervni položaj je bio bolji.

Bilo nas je 4 komada, 2 brodska i 2 vanbrodska ravnopravno, najdublji gaz nam je bio preko 90 cm, i može to sve da se odradi, uz mali osećaj nelagode zbog drezguljine naravno (zavisi koliko je ko navikao). Što lepo vreme dalje odmiče, stanje će da se pogorša naravno.

Okolina same ustave je pokošena i sređena (ima i kafanče naravno na 50m), pristajanje može na kamen do same ustave ako se ponese guma, a ako ne onda sa desne strane pored čamaca može i u strmu obalu posle joše jednog bočnog kanalića (sa vode i na slici se ne vidi ali ima stazica tik do vode).

Ostatak obale je krš, mora da se probije rastinje i popne, osim kod mosta gde postoje stepenice, što je i logično jer ruskokrturčani baš i ne gledaju svoju okoliinu često iz te perspektive. Okolina kanale je lepše sređena, tj biće kada i ako se odnesu ostaci proslava 1. maja.

Prilažem i par slikica, prva sa triangle pre ulska u taj krak kanala, druga marševska kolona ispred same ustave, i treća pokazuje kako ustava tj bazen izgleda
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #18 poslato: 10, 05, 2021, 12:41:06 posle podne »
A da dodam malo i motivacionih fotografija... evo malo da se vidi širina između Nadalja i Turije... i most na triangli kod Karavukova noću... dan ranije i dan kasnije.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #19 poslato: 10, 05, 2021, 13:32:47 posle podne »
Prelepe slike! :)

Kod mene gaz ne prelazi 50cm, tako da sto se toga tice, nadam se da cu proci bez vecih problema.

Ma ja sam vec kupljen za ovu turu, samo da uslovi i vreme dozvole!

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #20 poslato: 10, 05, 2021, 14:14:36 posle podne »
Terca, svaka čast na reportaži.  114

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #21 poslato: 21, 06, 2021, 14:13:53 posle podne »
Zena nesto agituje da medeni mesec ipak provdemo na moru, pa cu ovu plovidbu mozda morati da pomeram, mada nada poslednja umire. :D Kada citam vase dozivljaje i gledam slike... ma prelepo.

U medjuvremenu, resio sam malo da plovim sa novim brodom barem po Dunavu i Savi. Kupio sam novi obrtomer, sve zalemio i povezao posto elektricara jos uvek cekam da dodje.... Mada nisam potrefio podesavanja obrtaja, pa moram to jos da pogledam. Cak mi je i vinc proradio, kako je toplo verovatno kontakt bolje drzi.

Uglavnom, juce sam plovio do Ade Medjice posle sigurno 10 godina. Brod se lepo ponasa, motori ujednaceno i lepo rade cak je i potrosnja manja nego sto sam ocekivao.

Ono sto ipak nisam ocekivao je broj plovila na Savi i usidrenih camaca na Medjici, pa ono je neverovatno. Cini mi se da je bilo usidreno izmedju 50 i 100 raznoraznih plovila. Pri tome, brzi klinci prolaze skuterima izmedju camaca gde je zenu bio strah da udje u vodu. Ja volim Savu zato sto je toplija i lakse se pliva ali je ono blagi uzas. Krenuli smo relativno kasno pa nisam stigao da odem do Baricke ade, to mi je plan za sledeci put, pa mozda i da prenocimo tamo ako nema guzve.

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #22 poslato: 22, 06, 2021, 06:16:12 pre podne »
Na Barickoj ti je vikendom isto kao i ispred Medjice...Pazi na staklo u plićaku-pesku. Jbg nije ga bilo nekada, ali tako je već 2-3 god unazad  na žalost
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #23 poslato: 22, 06, 2021, 07:31:49 pre podne »
Situacija na medjaji standardna cak je i veci broj camaca nego predhodnih godina korona povampirila nautiku u Srbiji
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #24 poslato: 22, 06, 2021, 13:45:31 posle podne »
Ja se secam vremena kada je vikendom bilo 10-20 camaca, a ovo sada je bas previse. Mislim, mozda bi to i bilo ok da postoji bilo kakva kultura na reci, a ono je divlji zapad.

Znaci i Baricka ada je slicna situacija, hvala za info.

Tisa mi je super isto, ali jos sada kada postave ponton do Lida, imam da gulim do Usca samo 6 sati a to mi je mnogo za vikend plovidbu. Sto vise razmisljam, to su mi Vojne Baste najbolja opcija. :D


Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #25 poslato: 22, 06, 2021, 14:54:18 posle podne »
Nažalost veći problem (ne) kultura od broja čamaca mada jedno raste sa drugim.
Šteta je što se to malo više ne kontroliše, reke bi bile lepše mesto :)

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže Bojan Bakic

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 128
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: BAS 747
  • Marina: General
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #26 poslato: 22, 06, 2021, 19:15:53 posle podne »
Probaj gore ka Boljevcima tu je jos relativno mirno.

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #27 poslato: 11, 08, 2021, 11:14:54 pre podne »
Pozdrav sa Tise! Posle puno peripetija oko toga gde na odmor ipak smo resili da zaplovimo negde. Evo par recenica o impresijama sa prve ozbiljnije plovidbe.

Krenuli smo iz Beograda, oko Lida pa uzvodno Dunavom. Do Belegisa smo isli lepo nekih 7,5km/h u proseku ali od Belegisa je Dunav daleko jaci pa nas je to malo usporilo. Vodostaj je visok cini mi se za ovo doba godine pa su i svi naperi pod vodom ali opet nisam previse prilazio obali.

Usli smo u Tisu, prosli Titel i bacili sidro sa unutrasnje strane ade na nekom 17-18km. Tu smo se zadrzali 3 dana. Mesto je prelepo, daleko od plovnog puta, nema nikog, tek po koji ribar prodje. Morao sam baciti i zadnje sidro posto vetar ocas posla potera brod uzvodno ili ga okrene. Pomocnim camcem sam otisao do Titela po gorivo (potrosnja dve Honde zajedno je isla oko 5,5l na sat). I onda smo nastavili plovidbu ka restoranu Babatovo na 43km. Veoma lep restoran, hrana super, ljudi izuzetno fini. Takodje imaju tuseve na plazici. Tu smo prespavali pa smo po preporuci prijatelja nastavili do Novog Beceja.

Plovidba Tisom je daleko lakse isla, pa je i prosecna brzina bila mnogo veca nego na Dunavu. Gps se pokazao kao super stvar, zbog napera i pracenja kilometraze. Mada imam i neku aplikaciju na telefonu koja super radi. Jedina “neprijatnost” je bila samohodka koja sece krivinu pa sam morao da pridjem obali na svega 3-4 metra. Mislim da sutra sa decom, bih ipak uzeo neki AIS uredjaj ali videcemo vec.

Stigli smo na prevodnicu oko pola 9(otvorena je od 9-10 i ne placa se). Tu sam drzao brod na motorima, kako nisam hteo da ulazim medju stubove. Najavio sam se coveku na brani, pa smo na zeleno usli u prevodnicu. To je bio prvi put da prolazim prevodnicu. Nije nista strasno, treba se prihvatiti za merdevine i gledati da krajevi broda ne udaraju o zidove.

Nastavili smo ka marini Gradiste koja je svega 2-3km posle brane. Tu su nas docekali super ljudi koji su nam obezbedili vez, iako je prilicna guzva trenutno. Ovde imamo na raspolaganju struju koju doduse nismo uzimali, ali takodje mogucnost dopune rezervoara za vodu. Da pohvalim zenu, samo 1/3 rezervoara smo potrosili za 5 dana na vodi. U marini su i tusevi, jedan od clanova me je odvezao po gorivo i svi su maksimalno ljubazni. Rucali smo u Tiskom cvetu, sasvim ok restoran.

Ono sto je za mene otkrovenje, jeste koliko ljudi izadje na Tisu popodne, cak i radnim danima. Cini mi se da toliko ljudi ne izadje na vodu u citavom Zemunu za vikend. Ceo grad gravitira ka Tisi, i svi su na reci. Zaista za svaku pohvalu i postovanje. Interesantno je i da 90% ljudi ode uzvodno 2-3km pa se pusti nizvodno na veslo. Tisa je super za kupanje posto je relativno spora a topla (trenutno oko 26 stepeni).

Novi Becej je lep gradic, ima sve sto je potrebno mada nam fali neki autenticni restoran koji je baziran na lokalnoj kuhinji. Otisli smo taksijem do Beceja koji je takodje veoma lep i uredjen grad.

Sutra planiramo da krenemo nazad ka Beogradu. Verovatno cemo stati u Titelu pa nastaviti kuci. Za sada sve na brodu radi kako treba, a video sam i par stvari koje bih izmenio.

Sve u svemu veoma lepa tura. Da imam vise odmora krenuo bih kanalima do Bezdana, ali sta je tu je. Bice prilike nadam se.

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #28 poslato: 11, 08, 2021, 11:41:43 pre podne »
Super avantura, nadam se da će biti i koja slika kad se vratite :)

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Prva plovidba sa novim brodom
« Odgovor #29 poslato: 11, 08, 2021, 20:09:22 posle podne »
Da, da, bice i slika :)


Sent from my iPhone using Tapatalk