Autor Tema: Nestabilna brodica  (Pročitano 12859 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Teodul

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 20
  • www.mojaladja.com
    • Mala barka
  • Marina: Samac
  • Veličina: 7.30
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #15 poslato: 17, 08, 2020, 20:34:02 posle podne »
Ima logike. Pa vidjecu, mozda i to... Sta mislis koja bi bila realna cijena ovakve brodice? :)

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #16 poslato: 17, 08, 2020, 21:44:13 posle podne »
Tesko da ce ti neko od nas to reci, malo pogledaj oglase, vidi kakva je ponuda i koliko ljudi traze za nesto slicno pa na osnovu toga jedino...Ti najbolje znas da li je stabilnost jedina stvar koja ti ne odgovara, pa ako jeste, probaj ovo sa dzakovima i slobodno ih poredjaj ispred motora, ka pramcu, pa vidi dobija li se nesto.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Teodul

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 20
  • www.mojaladja.com
    • Mala barka
  • Marina: Samac
  • Veličina: 7.30
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #17 poslato: 17, 08, 2020, 21:51:53 posle podne »
Vazi probacu pa javljam.

Van mreže dell_mare

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
    • Ukleti Holanđanin
  • Brod tip: Ten Broeke 780 AK
  • Marina: Stara Centrala Dorćol
  • Veličina: 8 m
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #18 poslato: 17, 08, 2020, 22:08:34 posle podne »
Baš je neobičan brodić. Koja ga je fabrika pravila? Ima li neku oznaku, pločicu ?

Van mreže Teodul

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 20
  • www.mojaladja.com
    • Mala barka
  • Marina: Samac
  • Veličina: 7.30
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #19 poslato: 17, 08, 2020, 22:26:08 posle podne »
Nema na njemu oznaka. Znam da je proizveden 1993' vidjecu u papirima imali kakav naziv.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #20 poslato: 18, 08, 2020, 07:54:04 pre podne »
Iskreno mislim da će se i tim peskom neće mnogo postići, no ništa te ne košta da probaš. Oblik korita i širina određuju stabilnost.
Što se tiče vrednosti, jako je teško reći bilo šta, verovatno ne mnogo, jer je dosta stvari tu sklepano.

Treba naći nekog ko će da izvuče novce za mačku u džaku (izvini ali tako je), motor od golfa sa menjačem od kola, problematično hlađenje...
Da je to urađeno pismeno (motor, kopča, sve po redu) verovatno bi bilo mnogo lakše.
Ja se prvi ne bih usudio da kupujem tako nešto, sem ako su smešno male pare pa da rizikujem.

Verovatno da to može lepo da služi, ali to nisu klasična "brodska" rešenja nego budženje, a sa budženjem (skoro) uvek bude problema.

Šta znači to da je fabrička proizvodnja?

Van mreže Teodul

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 20
  • www.mojaladja.com
    • Mala barka
  • Marina: Samac
  • Veličina: 7.30
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #21 poslato: 18, 08, 2020, 10:33:47 pre podne »
Fabricka proizvodnja znaci da brodica nije pravljena u necijoj garazi. Cijena ove brodice sa prikolicom je bila 2200€ Sto se tice nestabilnosti meni sas vec i ne smeta i uvjerio sam se da je ovaj plavi granicnik na neki nacin drzi, svaki put dodje do njega i tu staje naginjanje. A bas je bila opterecena. Popravio bih stabilnost samo zbog onih koji dolaze na nju pa da se ne cimaju. Mada bi i meni naravno bilo lakse.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #22 poslato: 18, 08, 2020, 10:39:12 pre podne »
Balast nece sigurno odmoci, moze samo bolje i bezbednije da bude. Svaka druga varijanta ce kostati barem koliko si platio sve zajedno.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #23 poslato: 18, 08, 2020, 11:11:50 pre podne »
I ja mislim da vredi pokušati. Korito je baš usko napred, i nedostaje mu širina na nekom delu da bi mu davala stabilnost - zajedno sa težinom u koritu. Takav oblik korita je bio karakterističan za deplasmanska V korita u jednom periodu, i veoma je plovan i udoban na talasima. Mana je što se očigledno više naignje, ali i ljulja na bočnim talasima.

Moje prošlo plovilo je bio Albin 25 sa skoro istim izgledom korita u pramcu, dimenzija 7,5m x 2,6m. Fabrički je imao brodski motor od 2 cilindra i 20ak konja, ali ga je neko izvadio i napravio pozadi platformu za vanbrodski motor. Nije dodavan nikakav balast i veruj mi da je čak i na njemu bilo veoma neprijatno naginjanje kad se hoda po unutrašnjosti, a po nogostupima sa strane da ne pričam... Onda sam rešio da dodam opterecenje, i sa tih 200-250kg koje sam dodao, stabilnost se bukvalno povecala za jedno 60%. Onda sam sipao i vodu u rezervoar tehnicke vode u samom pramcu, sto ga je opteretilo sa 75kg i onda je sve leglo na svoje mesto.

Zato mislim da ti se isplati da eksperimentises sa par dzakova peska, nije to nova stvar, radi se oduvek  6589

Inace, kako si zadovoljan potrosnjom i brzinom? Kako je reseno hladjenje motora i izduv?
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Teodul

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 20
  • www.mojaladja.com
    • Mala barka
  • Marina: Samac
  • Veličina: 7.30
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #24 poslato: 18, 08, 2020, 11:57:49 pre podne »
Ma optereticu je nista joj nece biti. Inace mi izgleda da je plitko u vodi. Brzinom sam prezadovoljan meni brze ne treba,  taman da se osjeti vjetar u kosi ko ima kosu i to uzvodno. E sad hladjenje je takvo da je motor na sredini a hladnjak sa dva ventilatora nazad iapod klupe za sjedenje udaljeni su skoro dva metra. Tako sa smo ustanovili da kada plovi mora biti nesto jaci gas da bi vodena pumpa pogurala vodu kroz cijeli sistem. Sad da li je slabija vodena pumpa ili je prosto fabricki slaba za toliku udaljenost hladnjaka ne znam ali znam da se na slabom gasu pregrijava to se desilo dva puta kad dodas malo gas kazaljka temperature naglo pada. Kad smo to ustanovili vozali smo se bez problema bez pregrijavanja e sad nije ono problem smanjiti gas kad zatreba ali ne moze se tako ploviti.  Potrosna je cini mi se solidna mada se nisam nesto previse vozao ali djeluje dobro. Auspuh je izveden skroz nazad.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #25 poslato: 18, 08, 2020, 12:50:27 posle podne »
Da, razumem...Tu je ubačen motor i sve kako je bilo u autu, i nije marinizirano tj prilagođeno upotrebi na plovilu. Zbog toga nažalost nikad neće biti kako treba i zato se i pregreva na malom gasu.
Znam da nije vezano za temu, ali možda ti ovih par informacija pomogne da nešto kod sebe prepraviš i unaprediš, ili čisto da znaš kad budeš kupovao sledeće plovilo, ako bude sa brodskim motorom :)

Kad je hlađenje brodskog motora u pitanju, tu postoji više varijanti:

- direktno hlađenje rečnom vodom - otvoren sistem
Pumpa gura vodu kroz blok motora(i kopču u nekim slučajevima), i kroz auspuh izbacuje nazad u reku, hladeći auspuh.

- indirektno hlađenje rečnom vodom - zatvoren sistem
Na motoru postoji izmenjivač toplote, kroz koji prolaze cevčice a oko njih pumpa gura rečnu vodu. Cevčice su povezane sa rashladnim sistemom i ekspanzionim sudom u koji se sipa antifriz. Antifriz kruži kroz blok motora i hladi motor, a prolazeći kroz izmenjivač toplote, hladi se u cevčicama oko kojih pumpa gura rečnu vodu, nemešajući se sa tom vodom. Voda izlazi kroz auspuh sa izduvnim gasovima, opet hladeći auspuh

- oplatno hlađenje
Zatvoren sistem koji ne povlači vodu iz reke za hlađenje. Na koritu u kobilici ili na oplati sa donje strane, postoji sistem cevi određenje dužine i zapremine u kojima je smešten antifriz. Vodena pumpa na motoru gura antifriz kroz motor i ceo sistem cevi na koritu, i usput se hladi. Tu je malo problematično hlađenje auspuha, jer u ovom slučaju nema rečne vode koja bi se negde izbacila, ali mislim da i oni imaju neki sistem gde antifriz nekako hladi izduvnu granu(nemam iskustva sa tim).
U taj sistem obično staje ozbiljna količina antifriza, čak i tri puta veća nego u vozilima, ali i to mora precizno da se proračuna da bi motor imao adekvatno hlađenje.

#

Kod tebe postoji bar dva problema koja prouzrokuju pregrevanje:
- veoma neefikasno vazdušno hlađenje
- nedostatak hlađenja izduvne grane gde je temperatura najveća i prenosi se na motor

Siguran sam da bi i na većem gasu prokuvao da si imao prilike da ploviš duže.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Teodul

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 20
  • www.mojaladja.com
    • Mala barka
  • Marina: Samac
  • Veličina: 7.30
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #26 poslato: 18, 08, 2020, 13:21:16 posle podne »
Bilo je prijedloga da se hladjenje rijesi na taj oplatni nacin hladjenja e sad to je veliki posao... Ne znam mozda bi se i pregrijao mada mi je djelovala stabilno temperatura na 80-85. Mada se izgleda uvijek mora skidati klupa radi hladnjaka da bi dobijao svjez vazduh.

Van mreže Sale Rea

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 210
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Pahulja
  • Brod tip: Narval 620 Cabin
  • Marina: AJK Beograd
  • Veličina: 6,20 m
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #27 poslato: 18, 08, 2020, 13:37:09 posle podne »
Prijatelju, ne diraj ništa , udaj malu i skoči , lupi se nogama u dupe. Najiskrenije, nemoj da se patiš, trebaš da uživaš na vodi a ne stalno gledaš sta može da se desi.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #28 poslato: 18, 08, 2020, 13:39:37 posle podne »
Ne bih da mracim ali to tako nece ici. Da je to tako nauticki zivot bi bio prilicno laksi:). Moj ti je savet da obavezno ako nemas stavis pomocni vb motor jer u toj varijanti ce ti biti neophodan. Te varijante auto motora vazdusno hladjene jedino koliko znam rade braca sa tajlanda, ti camci idu uzasno brzo pa vazdusno hladjenje jos i ima smisla.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Nestabilna brodica
« Odgovor #29 poslato: 18, 08, 2020, 13:53:12 posle podne »
Da si slučajno pitao ovde pre kupovine, sigurno bi dobio jednoglasan savet da ne kupuješ tako nešto.

Sada šta je tu je, ili da ga prodaješ, ili da naučiš da živiš sa njegovim manama.