Autor Tema: koji majstor za evinrude  (Pročitano 12077 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: koji majstor za evinrude
« Odgovor #30 poslato: 01, 06, 2020, 14:06:54 posle podne »
Razumijem sto kažeš, vi imate problem s povjerenjem u majstora i sto on doista napravi na tom servisu a sto naplati. Ja nisam išao ni u kakvu skolu po tom pitanju i više se bavim plastikom i uredjenjem nego servisiranjem motora...ali naučio uz majstore ,naucio uz internet i sebi nekom uzem krugu radim poprilično dosta...tj koliko stignem jer mnogi imaju loša iskustva , Ali znas kako to ide...covjek treba samo dovoljno dugo da radi neki posao i uvijek ces naci nekog nezadovoljnog s njim. Kod nas na moru bas je puno ljudi koji imaju plovilo ...motor....I tamo se kupuje ne Honda...ne Yamaha...ne Tohatsu...vec se kupuje onaj motor koji servisira dobar majstor u blizni i kome se mozes obratiti za pomoc kad zagusti.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: koji majstor za evinrude
« Odgovor #31 poslato: 01, 06, 2020, 14:15:34 posle podne »
Meni isti majstor servisira sve u vezi plovila oduvek... Niti ga pitam šta stavlja, niti zašto - imam poverenja.
Na primer, kažem mu da uradi redovan servis u brodu, a on me zove da mi na impeleru fale 2 pera... Znači da je otvarao i gledao, iako je hlađenje redovno radilo...

Ne slažem se kad neko napiše "oni" - misleći na sve majstore... Ima i takvih, ali ima sasvim dovoljno dobrih i odgovornih, koji dobro rade svoj posao, da se na cenu sad ne obaziremo...

Ono što mi je bitno je da na ništa od svega što mi je majstor radio za sve ove godine, nije crklo, otpalo, bila reklamacija.... A bilo je i kad nema fabričkog kvalitetnog dela, pa se "budži"...

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: koji majstor za evinrude
« Odgovor #32 poslato: 01, 06, 2020, 15:41:33 posle podne »
da bi se svačiji stav dobro razumeo i da bi davali dobre savete ljudima, važno je da razumete kakvom se tačno nautikom bavi čovek koji vas je pitao...

Ne mogu biti isti kriterijumi ni prioriteti za čoveka kojem je ukupan domet mačkov sprud iz Novog Sada ili promenadna vožnja u brodaricama i belim bermudama oko Kalemegdana, 10 dana godišnje po 3 sata, popodne posle posla pod uslovom da ne duva vetar i da je temperatura oko 25 stepeni... ili  za nekog drugog koji se 200 dana godišnje intenzivno bavi ribolovom u Đerdapskoj klisuri... ili za nekog ko je odlučio da se spusti na Crno more, ode do Istanbula i vrati se nazad, i to sam.

Takva tri čoveka će svakako imati potpuno različit stav šta bi trebalo sami da znaju da urade, šta se isplati da prepuste majstorima, kakvu uslugu treba da traže od majstora i šta im je skupo a šta nije.
Isto tako sva trojica će različito razmišljati ako nešto od toga ne znaju da li treba to da nauče ili da traže "najboljeg među najboljim" i "najjefinijeg među pravim" majstorima.

Da dodam da bi čak i po propisima svako od nas trebalo da bude u stanju da vrši osnovno održavanje motora kao i sitne popravke.

E sad, nisam ni ja dao odgovor na pitanje.. računam i pretpostavljam da je motor sveže kupljen i to ne kao neispravan, naprotiv, to jest da ništa osim osnovnog održavanja i nije neophodno. Ako pretpostavimo da se neće uprljati brodarice i bele bermude, savetujem da se osnovno održavanje svojeručno uradi.
Ako neka od pretpostavki nije ispravna, nemam rešenje.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže marko7

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 31
  • www.mojaladja.com
    • Bakalar
  • Brod tip: Penta
  • Marina: Ostruznica
  • Veličina: 5.9
Odg: koji majstor za evinrude
« Odgovor #33 poslato: 05, 03, 2021, 15:45:59 posle podne »
Evinrude 20KS - 1985g

Bio kod dobrog majstora Ace, medjutim kaze da je nemocan da resi problem.
Motor moze da se upali ali mu ne radi hladjenje.

Kaze da je dijagnoza: "Otisao kompresioni prostor" .. ja sam pocetnik u ovom svetu pa ne znam ni sta mu to dodje.


Da li je neko slucajno imao slicno iskustvo? Plus preporuka majstora bi mi dobro dosla :) Hvala braco

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: koji majstor za evinrude
« Odgovor #34 poslato: 05, 03, 2021, 18:03:06 posle podne »
Kompresioni prostor je prostor između čela klipa i glave cilindra kada je klip u gornjoj mrtvoj tački. Što je on manji, motor ima veći stepen kompresije, što direktno utiče na snagu motora. Taj famozni kompresioni prostor je toliki koliki je, i ne menja se, osim ako se recimo skine glava i obrusi se (spusti se) i na taj način se smanji kompresioni prostor, a poveća snaga motora. On ne može da propadne, ali kompresija može ako se recimo oližu karike i cilindar. Sve to zajedno ima veze sa hlađenjem koliko i stogodišnja baba sa sexom. Hlađenje je zaseban sistem na motoru koji kreće sa impelerom(osim ako nije Tomos 4), preko sistema cevi koje odvode vodu do motora, i iz motora. Evinrude doduše još nisam imao u rukama, ali sam zato na Tomosima doktorirao, pa ne verujem da je na njemu primenjeno neko revolucionarno rešenje.

Van mreže marko7

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 31
  • www.mojaladja.com
    • Bakalar
  • Brod tip: Penta
  • Marina: Ostruznica
  • Veličina: 5.9
Odg: koji majstor za evinrude
« Odgovor #35 poslato: 05, 03, 2021, 19:26:50 posle podne »
Hvala @George ljudino!
Pa onda ovaj moj dobri majstor Aca i nije tako dobar :D

 ...nista videcu da odnesem motor kod ovde navedenih majstora...


Van mreže kole

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: koji majstor za evinrude
« Odgovor #36 poslato: 05, 03, 2021, 20:46:23 posle podne »
A možda je Aca i dobar, ali ti nisi dobro razumeo i preneo.
I ne razumem zašto neko ko nije popravljao ništa osim T4 ima potrebu da komentariše.

Van mreže marko7

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 31
  • www.mojaladja.com
    • Bakalar
  • Brod tip: Penta
  • Marina: Ostruznica
  • Veličina: 5.9
Odg: koji majstor za evinrude
« Odgovor #37 poslato: 05, 03, 2021, 21:14:42 posle podne »
ma salio sam se @kole, rekoh da sam pocetnik  jh thumbup

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: koji majstor za evinrude
« Odgovor #38 poslato: 06, 03, 2021, 18:31:06 posle podne »
Otišao kompresioni prostor u žargonu majstora ja bih shvatio kao otišao dihtung glave pa duva kompresiju u vodeni prostor.. Da li to tako funkcioniše kod tog envirudeta ne znam ali ako je 4 takta motor moralo bi...
Takodje otišle karike itekako prave temperaturu i "kuvanje" jer klip leži na stublini.. Ovo je doduše baš toliko kad je loše da nema šanse da se ne vidi golim okom jer bi baš dimio :)
Da bi se motro hladio mora imati tečnost, prolaz kroz sistem i nešto što tera tečnost, ne vidim šta je tu problem utvrditi šta fali od ova tri...
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže marko7

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 31
  • www.mojaladja.com
    • Bakalar
  • Brod tip: Penta
  • Marina: Ostruznica
  • Veličina: 5.9
Odg: koji majstor za evinrude
« Odgovor #39 poslato: 08, 03, 2021, 13:46:35 posle podne »
Upravo sam zvao Peku majstora, kaze da se ne bavi vise starijim motorima, presao na novije.
Kaze da se njegov drugar Mirko bakce sa time, i preporucuje ga. Evo broj da ostane..

Mirko 063 533 042, Banovci

Van mreže marko7

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 31
  • www.mojaladja.com
    • Bakalar
  • Brod tip: Penta
  • Marina: Ostruznica
  • Veličina: 5.9
Odg: koji majstor za evinrude
« Odgovor #40 poslato: 19, 03, 2021, 19:34:59 posle podne »
Evo i da javim neka iskustva kod majstor Mirka iz Novih Banovaca:

Po mom misljenju, deluje mi da posteno radi posao.

Popravlja uglavnom Johnson/Evinrude, a moze se ponekad naci i koji motor na prodaju.

Sve u svemu, ocena zadovoljan, preporuka.