Autor Tema: Moja Bela Ladja :)  (Pročitano 119046 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #525 poslato: 15, 01, 2021, 11:10:34 pre podne »
Kad god upališ motor u svetu jedan detektor za ugljenmonoksid crkne  ha
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #526 poslato: 15, 01, 2021, 18:07:11 posle podne »
 ha
Ima da ga namestimo da izbacuje cveće i hranu za ribe :)
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #527 poslato: 16, 01, 2021, 07:29:46 pre podne »
Ma nikako! Ovako ćemo manje da pijemo i da nas brže hvata  114 stri kgk
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #528 poslato: 16, 01, 2021, 08:46:14 pre podne »
Malo sam kasno primetio temu koja se uglavnom izdešavala još jesenaske, a tada baš nisam bio aktivan na forumu (plovilo se). Uglavnom ti čestitam na novoj lađi i želim puno lepih trenutaka na njoj, kako u plovidbi tako i na sređivanju i doterivanju. Ono što mi baš nije jasno, što su mu stavili onu mrcinu od MAN-a, pa još šestaka od pretpostavljam 100 ili više konja. Kontam da bi na brod gabarita koje si ranije u ovoj temi naveo (8,5m i oko 4,5t), bilo sasvim dovoljno 30-40 konja.

Van mreže dell_mare

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
    • Ukleti Holanđanin
  • Brod tip: Ten Broeke 780 AK
  • Marina: Stara Centrala Dorćol
  • Veličina: 8 m
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #529 poslato: 16, 01, 2021, 14:56:28 posle podne »
Tog MAN-a su stavili samo zbog momačkog zvuka, naravno da može da gura i 30-40konja.  j1

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #530 poslato: 16, 01, 2021, 16:03:44 posle podne »
Ono što mi baš nije jasno, što su mu stavili onu mrcinu od MAN-a, pa još šestaka od pretpostavljam 100 ili više konja. Kontam da bi na brod gabarita koje si ranije u ovoj temi naveo (8,5m i oko 4,5t), bilo sasvim dovoljno 30-40 konja.
[/quote]
Verovatno bi ovo bilo tacno ako govorimo o reci Savi, ali obzirom da je brod dosao iz Holandije moramo uzeti u obzir da je mozda "izlazio" i na reku Rajnu, a tamo je situacija po pitanju brzine protoka vode malo drugacija...

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #531 poslato: 16, 01, 2021, 17:14:27 posle podne »
Malo sam kasno primetio temu koja se uglavnom izdešavala još jesenaske, a tada baš nisam bio aktivan na forumu (plovilo se). Uglavnom ti čestitam na novoj lađi i želim puno lepih trenutaka na njoj, kako u plovidbi tako i na sređivanju i doterivanju. Ono što mi baš nije jasno, što su mu stavili onu mrcinu od MAN-a, pa još šestaka od pretpostavljam 100 ili više konja. Kontam da bi na brod gabarita koje si ranije u ovoj temi naveo (8,5m i oko 4,5t), bilo sasvim dovoljno 30-40 konja.

Hvala :)
Što se tiče motora, ja sam gledao da bude do 60 konja,  većina ima Reno ili Mercedesa od 42-3 konja.
Zbog korone, ovaj je upao i motor je takav kakav je ali meni ne smeta, kad ga izvadim i stavim lakši i manji ima da napravim dole suteren a olakšaće se par stotina kila hahaha
Šalim se naravno, bez preke potrebe neću dirati motor sem izduva. I dalje ne vidim svrhu onih lončina od 100 kila komad...
Brod jeste tih gabarita što sam hteo onako orijentaciono ali ima 2 tone više od "predvidjenih"4,5T :)
STG je verovatno u pravu, sem Rajne ima tu i malo mora, nisam ni rekoplovac a kamoli moreplovac ali cenim da treba imati snage na buri ili talasima..

Sve u svemu,  rodilo se treba ga ljuljati :)
 Samo da malo ojuži da krenem na platformu...
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #532 poslato: 16, 01, 2021, 17:31:38 posle podne »
Odlično što ima veliki motor sa velikim obrtnim momentom! Dugotrajniji, rasterećeniji,pouzdaniji,  jednak a možda u određenim uslovima i štedljiviji u potrošnji...Može se naći mnogo prednosti! 114
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #533 poslato: 16, 01, 2021, 19:51:21 posle podne »
Slažem se, od viška ne boli glava.
Što se tiče potrošnje ( to mi je nekako struka) teško ubedim ljude da jedan V6 3.2 litra troši manje od Korse kad se vozi po gradu upravo zbog obrtnog momenta... Sirota Korsa ga nema i stalno vija obrtaje...
Možda nekom bude zanimljivo..
Svi kažu motor od 100 ili koliko već konja, da ali to ima na krajnjim obrtajima a tada troši kao tenk i pravi virove u rezervoaru, cilj je krajnja brzina.
Obrtni momenat je ono što pokreće auto ili brod svejedno, znači da bi iz mesta krenuo treba odredjena sila, neko mora da ga gura :)
Svi znaju za ono dajte mi dobru polugu i oslonac i pomeriću zemlju.
Obrtni momenat je poluga na točku ili elisi svejedno.. Što je poluga duža (obrtni momenat veći) brod lakše kreće i kad se zadrži u idealnom obrtnom momentu (dužina poluge ne davi motor) tu je potrošnja najmanja.
Jak motor pogotovo dizel zbog konstrukcije ima maksimalni obrtni momenat na manjim obrtajima nego benzinac ili mali motor. Zato ne očekujem veliku potrošnju jer neće imati potrebe da predje  (lupam) 1500 brtaja za pun učinak a to onda dodje tih nekih 40 konja ali ima zalihe još 60 ako zafali :)

Što sam ja sad ovo pisao ne znam, ali ne škodi :)
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #534 poslato: 16, 01, 2021, 21:26:39 posle podne »
Uz odgovarajuću elisu to bi moglo lepo da ide i na 1200-1300 verovatno... Videćeš dok zaploviš

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #535 poslato: 17, 01, 2021, 06:43:32 pre podne »
Da, da elisa je tu ključna!
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #536 poslato: 17, 01, 2021, 09:04:57 pre podne »
Nemam pojma, u oglasima je pisalo da je stavio drugu elisu 52 mada mislim da to nije neka oznaka elise sem ako je prečnik. Kad je bio istovar bila je frka i nisam se setio da premerim, slikam izbliza i ništa.. adrenalin hahaha Dok smo ga vozili do marine bio je velik Dunav, panjevi, granje i svašta i opet adrenalin, nisam se setio da gledam u obrtaje a ni brzinu da merim nisam imao čime... Totales nepripremljen :)
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže dell_mare

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
    • Ukleti Holanđanin
  • Brod tip: Ten Broeke 780 AK
  • Marina: Stara Centrala Dorćol
  • Veličina: 8 m
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #537 poslato: 17, 01, 2021, 09:27:53 pre podne »
KAd sam doterao brod, bivši vlasnik me je haotično pitao: Nadam se da nisi menjao elisu?... Rekoh: Što? Kaže: Ako staviš neku drugu (obim, korak, oblik itd.) to će verovatno uticati na rad kopče i motora. A o tome je već pisano ovde pa neću dalje. Treba biti obazriv s tim. Dora bi mogao da stavi još neki snimak rada motora. Lepo je slušati brodski dizel kad je minus napolju :D

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #538 poslato: 17, 01, 2021, 10:07:01 pre podne »
Nema prave smislene diskusije kada se ne zna ni jedan tačan podatak osim snage motora: max broj obrtaja motora, prenosni odnos kopče, prečnik i hod propelera... Sa sve profilom trupa (ajd to smo videli).

A kod Dore to sad i nije tema, to je tema za kad se gradi brod, kad se rekonstruiše pogon. .. Dora je sad u režimu rodilo se ljuljajmo ga, i posle par plovidbi tek će videti šta je udešeno šta nije, pa onda tek treba da formira svoje navike i potrebe, pa ONDA počinje razmišljanje jel  bi vako il bi nako.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: Moja Bela Ladja :)
« Odgovor #539 poslato: 17, 01, 2021, 10:10:09 pre podne »
Dora bi mogao da stavi još neki snimak rada motora. Lepo je slušati brodski dizel kad je minus napolju :D

Evo dok Dora ne napravi snimak, za prvu pomoć sam hteo da postavim snimak rada ovog mog dizela, ali je stalo znanje oko postavljanja video file-a, koji debelo prelazi dozvoljenih 300KB (traje 39 sekundi i ima 124MB). Potrebna pomoć...