Autor Tema: Kabe Nautica - Razvigor  (Pročitano 42171 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #45 poslato: 30, 05, 2019, 14:28:29 posle podne »
A zasto ne plovak pa prekidac pa da se sama pali po potrebi?

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #46 poslato: 30, 05, 2019, 14:32:22 posle podne »
Zato što to zahteva prisustvo "stabilnog" akumulatora, što ovde nije slučaj :)

A ukoliko budem želeo, mogu u ovu postavku da ubacim i plovak, a zatim povežem bateriju da bude u non-stop aktivnom režimu i aktivira se samostalno po potrebi.


Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #47 poslato: 30, 05, 2019, 14:58:59 posle podne »
Hvala na odgovoru.
Trazim resenje za ceo zadnji pik, snabdevanje strujom i pumpom za vodu, pa otud i moje pitanje...

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #48 poslato: 30, 05, 2019, 15:30:27 posle podne »
Nema na čemu STG. Boks kao "priprema" za pumpu je poručen prilikom izrade čamca. Napravljena je kompletna priprema, samo je potrebno ubaciti pumpu po želji. Isto Važi i za strujne priključke na krmenom delu.

Taj deo može bez problema da se odradi naknadno bušenjem rupa, dok bi prostor za pumpu zahtevao manju igranku, ali nije ni to preterano složeno naknadno uraditi.

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #49 poslato: 31, 05, 2019, 06:10:44 pre podne »
Zlopatio sam se godinama sa kisom i izbacivanjem vode iz camca. Akumulator doduse imam, jer je motor na elektro start, ali prvo pumpa na prekidac, pa onda na plovak, pa plovak blokira, pa camac konstatno prljav...Jedio pravo i trajno resenje je tenda preko celog camca. E sada, cena nije mala, ali je najpismenije trajno resenje. Sada me ne zanima da li pada ili ne i nemam obavezu da obilazim i cimam se.
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #50 poslato: 31, 05, 2019, 08:13:22 pre podne »
Da, dobro resenje, narocito za camce sa upravljackom konzolom.
Za one bez iste je opcija cirade obavezna sa nekakvim pomagalom, tj konstrukcijom koja bi sprecavala zadrzavanje vode u/na samoj ciradi, a onda se postavlja pitanje sta raditi sa tim pomagalom u plovidbi...
Za one koji cesto koriste camac je najbolje resenje, po meni, pumpa sa plovkom.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #51 poslato: 31, 05, 2019, 10:05:39 pre podne »
Ja sam obožavao dok sam imao čamac dolaziti da ispraznim vodu pre posla ujutru...
Provozam se do veza malo ranije, izbacim vodu, posedim na čamcu 10-ak minuta pa na posao... Ceo dan mi bude nekako lepši.

A da ne govorim da je za one koji su na čamcu minimum nekoliko puta nedeljno veliko cimanje skidanje cirade...
Ako se čamac baš retko koristi onda je ok.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #52 poslato: 31, 05, 2019, 10:09:35 pre podne »
Ja sam obožavao dok sam imao čamac dolaziti da ispraznim vodu pre posla ujutru...
Provozam se do veza malo ranije, izbacim vodu, posedim na čamcu 10-ak minuta pa na posao... Ceo dan mi bude nekako lepši.
Ista prica i kod mene kad sam imao otvorene camce  6589
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #53 poslato: 31, 05, 2019, 10:18:32 pre podne »
Da kazem neko moje iskustvo po pitanju kaljuzne pumpe:
Na camcu imam akumulator 45 Ah, nekog obicnog proizvodjaca, star vec 4-5 godina... Camac prakticno nisma koristio od pocetka septembra prosle godine, niti sam palio motor da dopunim akumulator. Kaljuzna pumpa je sve vreme radila i izbacivala vodu, a videli ste koliko je kisa i cuda bilo od septembra do danas. Akumulator mi je pao u proslu subotu. Da sam samo upalio motor da radi sat vremena na leru, sve bi bilo OK, ali eto...
Ovo sam napisao, jer primecujem  da mnogo ljudi smatra da ce ima kaljuzna pumpa brzo potrositi akumulator, ali to, kao sto se moze videti na mom primeru nije tacno...

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #54 poslato: 31, 05, 2019, 10:29:57 pre podne »
Baš svi mudro zborite :)

Sve zavisi od potreba, aktivnosti i gušta.

Zato sam ja ovo pitanje na neki način ostvio i poluotvoreno, a to znači da moram da vidim šta mi je ok :)

Smatrao sam da će bar ovaj period godine biti sa manje kiše ili povremeno pa da ga nekako "premostim" dok ne krenu obilnije padavine i vidim koje bi meni rešenje najviše odgovaralo, ali ne leži vraže. Do sada mi je bilo zadovoljstvo i da ga praznim ručno, a i sa pumpom. Ono što nekad predstavlja problem je duže odsustvo, ali ni to nije nerešivo. Kada imaš dobre "cimere" u marini, stigne ti poruka i da je voda regulisana :)

Šalu na stranu, cirada je još jedna opcija o kojoj razmišljam u budućnosti. Ono što mi se kod nje ne dopada je momenat da ću imati obavezu da je stalno postavljam i skidam, što će biti cim ako često koristim čamac.

Stoga sam tu opciju ostavio kao poslednju. Komšija do mene mi je demonstrirao skidanje i postavljanje njegove koje niti je neki bauk, niti oduzima puno vremena, pa sam skontao da ni to nije velika frka.

Inače, on ima jedan "alu štap" kojim odiže ciradu na pramčanom delu kako se voda ne bi zadržavala, tako da taj sistem može da se napravi i kod mene:



Voda mu se malo jezeri na krmenom delu kod nosača tende koju je naknadno instalirao, ali nije ništa strašno.

Takođe, najbitniji adut zbog koga bih išao na opciju cirade u nekom trenutku je i to što krećem u pravljenje jastuka i "ležaja" na čamcu, na sličnu foru kako je to odradio komša:





pa će cirada služiti i za zaštitu jastuka od kiše i drugih atmosferalija.




Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #55 poslato: 31, 05, 2019, 10:41:06 pre podne »
Da kazem neko moje iskustvo po pitanju kaljuzne pumpe:
Na camcu imam akumulator 45 Ah, nekog obicnog proizvodjaca, star vec 4-5 godina... Camac prakticno nisma koristio od pocetka septembra prosle godine, niti sam palio motor da dopunim akumulator. Kaljuzna pumpa je sve vreme radila i izbacivala vodu, a videli ste koliko je kisa i cuda bilo od septembra do danas. Akumulator mi je pao u proslu subotu. Da sam samo upalio motor da radi sat vremena na leru, sve bi bilo OK, ali eto...
Ovo sam napisao, jer primecujem  da mnogo ljudi smatra da ce ima kaljuzna pumpa brzo potrositi akumulator, ali to, kao sto se moze videti na mom primeru nije tacno...

Što ga lepo ne preneseš u dvorište, biće ti bliže  ha ha ha ha ha

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #56 poslato: 31, 05, 2019, 15:34:42 posle podne »
Ja sam vec bio dogovorio pravljenje cerade a onda shvatio ovo sto rece Zankiki. Ako cesto koristim camac mrsko bude skidanje i stavljanje cerade a i kopče bi me nervirale
Zato je dobro kod camaca tipa big foot koji imaju samoprazneci kokpit. Kod mog camca me nervira sto su ostavljena ta dva otvora za ventiaciju tako da ako ne daj boze napada puno moze da udje voda u box kod rezervoara. Gledacu to nekako iz unutra da zatvorim ako je moguce ...
Lopatom se izbaci voda za 5 min :)

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #57 poslato: 31, 05, 2019, 16:03:01 posle podne »

Što ga lepo ne preneseš u dvorište, biće ti bliže  ha ha ha ha ha
Necu nigde da ga mrdam, iz inata  114

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #58 poslato: 02, 06, 2019, 00:32:32 pre podne »
Kako praktično izgleda izbacivanje vode sa pramca, danas sam zabeležio. Bogami, 15 minuta je izbacivao... Nikad više nije napadalo. Tri dana nisam bio prisutan.  sail


https://streamable.com/s/wry28/iewxtn

Van mreže calypso2

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 393
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kabe Nautica - Razvigor
« Odgovor #59 poslato: 02, 06, 2019, 12:26:29 posle podne »
Kada kaljuzna pumpa nekoliko puta isprazni akumulator i vremenom ga uništi, ogromna  je šansa da izgori grec na motoru (ispravljač koji puni akumulator) što se meni upravo desilo. O ceni od 500 eura da se zameni da ne govorimo, teoretisanju raznih majstora,  ali srećom pa postoji serviser Peka iz Starih Banovaca koji mi je popravio motor za smešne pare.
Skidanje tende nije ništa veće cimanje od izbacivanja vode i pranja čamca... 114
Meni je Big foot pomoćni čamac i tenda je, mislim, jedino pravo rešenje.
Navigare necesse est, vivere non est necesse