Autor Tema: Nevreme na reci - saveti i iskustva  (Pročitano 23075 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #45 poslato: 21, 09, 2017, 08:54:34 pre podne »
@STG
Video je postavljen na "public" na youtube-u, tako da bi morao da radi svima. Mozda te trenutno zeza net, a evo ti i direktan link:


Pozdrav
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #46 poslato: 21, 09, 2017, 08:59:41 pre podne »
Auuu kad gledam ovaj video, vidim da sam ja super prošao bežeći ispred oluje, ili je istranka zaista projektovana da izdrži jače udare vetra.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #47 poslato: 21, 09, 2017, 09:01:56 pre podne »
Evo i snimka koji je zoran poslao, snimljen za vreme oluje u Grockoj.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=u1YgA2cicnc

Na mreži DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #48 poslato: 21, 09, 2017, 09:58:25 pre podne »
Gledam ovaj Zranov snimak vec treci, cetvrti put i cudom se cudim kako se ne prevrnu ovaj brodic ???

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #49 poslato: 21, 09, 2017, 10:01:11 pre podne »
Svi gledaju snimke i svasta nam je na umu, ali da li je bilo ko sada pomislio na razne tipove samogradnje i konstrukciju objekata kakvi su uglavnom kod nas?
O snazi motora nema potrebe trositi reci...

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #50 poslato: 21, 09, 2017, 10:19:26 pre podne »
Pogledas nase camce 8-9 metara sobe predsoblje kujna i nisha...terasa predterasa i 20 konja da sve to gura....onda odusevljenje podvoznoscu ide kao vetar....i onda vidis ovako nesto ...znaci vidis ne dozivis licno i ne bude ti dobro....sreca pa se ne dogadja cesto ovakvo nevreme inace bi tonuli mnogi ....
nikad kravata nikad stalni posao

Na mreži DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #51 poslato: 21, 09, 2017, 10:29:25 pre podne »
Da, i ja mislim o tome sto su napisali mesecar i STG...
Dovoljno je pogledati samo jednu sitnicu i sve ce biti jasno: pogledajte visinu stranica ukotvljenih camaca i visinu stranica camca koji uplovljava !!!

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #52 poslato: 21, 09, 2017, 10:39:45 pre podne »
Pogledas nase camce 8-9 metara sobe predsoblje kujna i nisha...terasa predterasa i 20 konja da sve to gura....onda odusevljenje podvoznoscu ide kao vetar....i onda vidis ovako nesto ...znaci vidis ne dozivis licno i ne bude ti dobro....sreca pa se ne dogadja cesto ovakvo nevreme inace bi tonuli mnogi ....
Bas tako, hajde sve da stavimo u do 9m i da to gura Dzonika od 30 leta ili u najboljem slucaju nesto novije do 20hp...
Kobilica, visina slobodnog boka, prozori, cirade, visina nadgradnje, daleko bilo neke pumpe se slabo pominju, osim da je sve to skupo,jbg.

Pominjemo razne scenarije, sta raditi kad te uhvati salauka? Bezati na pola reke i pramac u vetar, izvezati se u obalu za neko jako drvo, usidriti se i pomagati motorom...?
U celoj prici, po meni, jeste bitno da dobro poznajete svoj brod, sta moze da izdrzi, manevarske mogucnosti i slicno i onda prelomiti.
Ukoliko se neko uzda samo u srecu, mislim da se nece dobro provesti.

Inace, rekao bih da je ovakvih ili slicnih oluja bilo i ranije, tesko je to porediti, ali sam gotovo siguran da ce one biti samo ucestalije...

I da, zaboravih: ponovo gledam snimak iz Grocke. Zar nije mudrije nastaviti nizvodno sa vetrom u ledja ili slicno, doci do donjeg spica ade, pokusati okret uz samu adu i tako se zastititi u samom okretu od bocnog vetra, aonda nastaviti uzvodno ili ako je vec covek bio uz levu obalu da je tamo i ostao, jer bi vetar verovatno preskakao visoko drvece...?

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #53 poslato: 21, 09, 2017, 10:45:12 pre podne »
Samo brod uradjen po projektu i motor odgovarajuce snage ne znaci i da je vlasnik bezbedan po onakvoj oluji, ima tu jos mnogo faktora koji odlucuju o tome da li ce plivati ili ploviti a sve se desi za vrlo kratko vreme. Ja licno bih uvek gledao da oluju docekam u nekoj zavetrini u obali sto bolje uvezan. Ne mislim ni da je to apsolutno bezbedna varijanta ali ako nesto podje naopako uvek ostaje mogucnost izlaska na obalu i spasavanja zive glave. Ne bih ako bas ne moram da rizikujem i da se oslonim na sigurnost bilo kakvog projektovanog broda ili camca i na elektroniku motora koliko god da je jak.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #54 poslato: 21, 09, 2017, 11:03:20 pre podne »
Ja pretpostavljam da ga je uhvatilo u plovidbi, i da je imao nameru samo da se skloni sa plovnog puta u Dunavac. Reklo bi se da nije neiskusan, ali u svakom slucaju, ne bih voleo da sam na njegovom mestu.
« Poslednja izmena: 21, 09, 2017, 11:45:59 pre podne Bakara »
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #55 poslato: 21, 09, 2017, 11:04:20 pre podne »

I da, zaboravih: ponovo gledam snimak iz Grocke. Zar nije mudrije nastaviti nizvodno sa vetrom u ledja ili slicno, doci do donjeg spica ade, pokusati okret uz samu adu i tako se zastititi u samom okretu od bocnog vetra, aonda nastaviti uzvodno ili vec...?

Za vožnju niz vetar nisam siguran koliko je bezbedna.Imam loše iskustvo . Oluja nas je uhvatila kod Slankamena  a talasi su bili toliki da je prilikom ljuljanja čamca  ,elisa čamca izlazila napolje.Elem,kada sam krenuo niz talase,počeli su da me nekontrolisano bacaju levo desno.Nisam mogao kontrolisati čamac i rizikovao sam da me okrene bočno na talase i tada... Svemu ovome je verovatno doprineo i slab motor ( Tomos 4 koji nas je ipak doveo do obale - hvala mu ) ) i ravno korito.
Ja sam mišljenja da se vozi uz talase pa makar te taj kurs odveo 500 m dalje od željene destinacije. Vožnja uz talase sa blagim zaokretom motora ka obali.
"Sporo " napredujemo ka obali ali mnogo bezbednije



Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #56 poslato: 21, 09, 2017, 11:11:46 pre podne »
Gorance, koliko ja vidim na onom kabinasu je pozadi okacen vanbrodski motor. Da ga je okrenuo nizvodno, postoji velika verovatnoca da ga talas zapljusne i ugasi, a onda nema pomoci. Sve mi se vise svidja ideja da ugradim brodski motor u ovo moje...
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #57 poslato: 21, 09, 2017, 11:22:04 pre podne »
P.S. Sve spojeno u ovu temu, a Miletina tema o pasari ociscena.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #58 poslato: 21, 09, 2017, 14:32:46 posle podne »
Bogami Zox dobro vas je talasalo, ali sve je tzp prošlo znam da ste uživali s čamcem na moru. Sad imaš i malo više iskustva i drugi put će biti mnogo bolje ilepše. Hvala za očišćenu temu PASARA ISTRANKA, a ova tema će nam svima trebati što zbog prenošenja svog iskustva sa reke, kao i zbog slušanja iskustva naših drugara, a sve zbog bolje beznednosti na čamcu.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Nevreme na reci - saveti i iskustva
« Odgovor #59 poslato: 21, 09, 2017, 15:48:02 posle podne »
Jasno je da vanbrodski motor u ovom slucaju ima svoje mane, ali da se ugasi kada ga zalije talas - to nije tacno.
Verovatno da to moze da se desi, ali u kom procentu je zaista manje vazno.
Imao sam tu situaciju, da voda preliva preko motora neko vreme i honda nije stala. Nije bilo prijatno, ali nije stala, to je najbitnije.